Soru C Sınıfı Bir Uzman 1800 Gün Prime Sahipse Arka Arkaya Iki Sınava Girerek A Sınıfı Olabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında işçislyman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. OGUZ OK

OGUZ OK TÜİSAG Üyesi

2. Mesken

Mesken TÜİSAG Üyesi

malesef konu sümen altı olmuş

3. ÖMÜR SALBAŞ

ÖMÜR SALBAŞ TÜİSAG Üyesi

Evet arkadaşlar bu konuda bir gelişme kaydeden arkadaşımız oldu mu? Bilgilendirme yaparsanız ona göre birlikte hareket ederiz.

4. kenan atalar

kenan atalar TÜİSAG Üyesi

en azından 3000 günü olan B uzmanlarına bu hak verilse (3000 günü olu pc den b ye girmiş olanlar için)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. AKIN ÇOBN

AKIN ÇOBN TÜİSAG Üyesi

1 kez yükselme hakkı varmış.. Ben de aynı durumdayım.. O yüzden 23 şubat 2014 sınavına giremedim...

6. Aslı Gür

Aslı Gür TÜİSAG Üyesi

bende aynı durumdayım bir gelişme olursa sizi takipteyim arkadaşlar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. BUL

BUL TÜİSAG Üyesi

Giremez. Hükümet bu yıl için bir kez yükseltme hakkı verdi. Yani üst üste 2 kez yükseltme sınıfına girilemez.

8. Aslı Gür

Aslı Gür TÜİSAG Üyesi

3000 günü olanlara bari verilseydi bu hak.

9. hümeyra akbaş

hümeyra akbaş TÜİSAG Üyesi

bu sene içinde bir kez sınava girme hakkımız var bu konu hakkında gelişme beklemeye gerek yok bence

10. HÜSEYİN AĞAÇLI

HÜSEYİN AĞAÇLI TÜİSAG Üyesi

bence arka arkaya belge yükseltemez

11. ibrahim_durmus155

ibrahim_durmus155 TÜİSAG Üyesi

12. serdar üklimek

serdar üklimek TÜİSAG Üyesi

http://www.arkakademi.com/index.php/features/a-ve-b-sinifi-is-guevenligi-uzmanligina-yuekselme

B Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı belgesine sahip olanlar (bu Yönetmelik ile C iken prim günü ve sınav süreci sonunda B Sınıfı olanlar dahil olmak üzere*), sınav için başvurdukları tarihte, adlarına 1.800 gün prim ödenenler,A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı belge sınavına girmeye hak kazanırlar.
    *: Örneğin; 2.000 prim günü ödemesi olan bir C Sınıfı uzman, 21 Aralık’ta B Sınıfı sınavına girip başarılı olarak B Sınıfı uzman olur; bir sonraki 2 Ağustos öncesi 2014 sınavında da -1.800 prim günü ödenmişliği olduğu için- A Sınıfı sınavına girerek A Sınıfı Uzman olabilir.

yukarıdaki firma böyle bişey yazmış bu ne demek. ? ben 2000 prim günü olan b sınıfı isg uzmanıyım. 21 aralıkta c yi 23 subatta b yi aldım. Ben şimdi girebiliyor muyum ? bu konuda bir açıklama yaparmısınız ?

13. myxoma

myxoma TÜİSAG Üyesi

öyle olsa piayasa B sınıfı uzman kalmazdı, C ile A arasında 300 gün prim günü kalmış gibi olurdu. :)

NOT : 21 Aralık 2013 ve/veya 23 Şubat 2014 tarihlerinde yapılan sınavlarda prim ödeme gün sayısına göre belge sınıfı yükseltme sınavına girerek başarılı olmuş ve üst sınıf belge almaya hak kazanmış adaylar ikinci defa üst sınıf belge yükseltme sınavına giremezler.

http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyuru&id=24mayıs2014sınavduyurusu

14. SerkanCEBECIOGLU

SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar
    Kanun açık.
    BAZI KANUN VE KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN (Kanun Tertip: 5resmi gazete Tarihi: 02.08.2013Sayısı: 28726)

MADDE 55- 20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun geçici 4 üncü maddesine aşağıdaki fıkra eklenmiştir.

“(2) Bakanlık, usul ve esaslarını belirlemek kaydıyla, iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlara, Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenmiş olan prim gün sayısı ile sahip oldukları belge sınıfı gibi hususları dikkate alarak üst sınıflardaki iş güvenliği uzmanlığı belgesi alabilmeleri için fıkranın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde kullanılmak şartıyla en fazla iki sınav hakkı verilmesine dair gerekli düzenlemeyi yapmaya yetkilidir.” demektedir.

İlk okunduğunda üst üst giremez diye bir şey göremezsiniz. Fakat bakanlık "usul ve esasları belirler" demektedir. Bunu da şöyle açmak gerekir. Bakanlık "usul ve esasları belirleme yöntemi, kriteri vb" nedir. Öle bakan istedi yaptık, genel müdür dedi yaptık, yok efendim hukuk müşavirliği dedi yaptıkla olmaz.

Adam akıllı bir genel müdürlük kalkar resmi yazışma kodu olan bir açıklama yapar. Öyle internet sayfasına ilkokul 4.sınıf mezununun kuracağı cümlelerle açıklama yazmaz, (belkide hackerlar yazdı oyazıyı)
    Bakanlığın bu uygulamalarına gülüyorum sadece, yazık sizlere ve bizlere.

Selamlar

özlem polat bu yazıya teşekkür etti.
  15. Mesken

Mesken TÜİSAG Üyesi

Açıklama için teşekkür birileri ayda bir konuya giremessiniz diye yazıyor arkadaşlar bizim açıklık getirmek istediğimiz konu yukarıda özetlenmiş yönetmelik giremessiniz demiyor usul ve esasların kriteri nedir bilen yok yargıya taşındımı bilgisi olan varmı

16. ibrahim_durmus155

ibrahim_durmus155 TÜİSAG Üyesi

17. hasanozf

hasanozf TÜİSAG Üyesi

www.isggm.gov.tr de duyuruda bu konuyu anlattılar. İki kere yükseltme yok. C idim 23 Şubat'ta B oldum. 24 Mayıs'ta A'ya giremiyorum. İki kere yükseltme yok.

18. SerkanCEBECIOGLU

SerkanCEBECIOGLU TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, Hukuki bir açıklama yok. Sadece bakanlığı web sayfasında belki hackerların da koymuş olabileceği bir yazı var.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica