Soru C Sınıfı Bir Uzman 1800 Gün Prime Sahipse Arka Arkaya Iki Sınava Girerek A Sınıfı Olabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında işçislyman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

siz c den a ya o şekilde geçin bende a dan c ye geçecem.benim 3600 gün primim var da sizin ki hayal bence

2. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

levent kavlak beyin net açıklaması var hatta dalga geçmiş böyle düşünenlerle bende aynı şekilde düşünüyorum.cin olmadan adam çarpmayalım.hem diyelim
    bakanlık açıklama yaptı b sınfı tecrübesi + 1800 olması gerekir a ya geçebilmek için dediler yetkilendirme daire başkanlığından aldım bilgiyi maalesef olmuyor.

3. Abdulkadir SARIALTIN

Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

Ezbere giremez diyorsunuz. Aykırı madde gösterde öğrenelim hukuku biraz... Arkadaşlar 1500 prim günü olan C B sınavına girebilir... Eğer B olurda 1800 gün primi varsa A sınavınada girebilir... 2 sınav hakkı var diyor kanun... Bir kere sınıf yüksele biliyor demiyor... Önünüz açık... Ağzı olan kafadan atıyor... Birde demiş 1 kere yükselir diye nerede ilgili kanun maddesi... Yolunuz açık olsun şartları tutturanların...

jeolog-ipek-83, Reinarubia, Yuri ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. Abdulkadir SARIALTIN

Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

Bence Senin eğitim alman gerekiyor ama diğer arkadaşların eğitim almasına gerek yok... Az kanunu açık okuyun herşeyi sormayın açıkça yazıyor arkadaşlar...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. selimmuratilgaz

selimmuratilgaz TÜİSAG Üyesi

kimsenin net bir bildiği yok bakanlık telefonları açmıyor alo 170 her seferinde başka cevap veriyor :) o nedenle yapmamız gereken tek şey malesef beklemek

öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
  6. esatmahmut

esatmahmut TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar benim 2850 gün pirimim var. Ben bu sınava başvuru yapmasam mayıs sınavına direk başvuru yapsam 3000 günmü dolmuş oluyor. Acaba yükseltme sınavı için hak sadece bu sınav için mi verildi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mehmet sait gürses

mehmet sait gürses TÜİSAG Üyesi

Giremez. Hak bir defa için verilmiştir ve ikinci hak,1. hakkında yet
    erli puanı alamayanlar için verilmiştir.

celesav bu yazıya teşekkür etti.
  8. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu sınav Aralıkta tek seferlik yapılacak başka da yapılmayacak, danıştay, yargıtay vb. bir kurum zaten yürütmeyi durdurma kararı alacak siz o yüzden boşverin şubatta A mayısta yıldızlı A önümüzdeki aralık Z sınıfı uzman olmayı bu sınavı geçmeye bakın girme hakkınız varsa.

öznurömer bu yazıya teşekkür etti.
  9. celesav

celesav TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, 11 Kasıma kadar ne kadar priminiz varsa o sınıf sınavına girmeye hak kazanıyorsunuz. Bu hak bir kereligine verilmiş bir hak, 2ci defa prim gününüzü bildirip sınıf yükseltme sınavına girme hakkınız yok. 2 sınav hakkı sadece başvurunuzu yaptığınız sınıf için geçerli, B için başvurduysaniz, gecemediyseniz bir daha girme hakkı veriyor kanun, B yi kazandığınizda A ya yükseltme gibi bir hakkınız yok.Lütfen doğru yorumlayalim...

HTC Desire S üzerinde Tapatalk ile gönderildi now Free

ilker1959 bu yazıya teşekkür etti.
  10. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Tabi ki A sınıfına yükselebilir. Zaten bu durumda yayınlanan yeni yönetmeliğe göre hareket edilmiş oluyor...

Reinarubia bu yazıya teşekkür etti.
  11. Mesken

Mesken TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bende ilk etapta 3 kuruşa beş köfte olmaz dedim ama 1800 gün primle c den a ya geçiş var arkadaşlar.önce b sınıfını başar 1800 prim varsa A ya gir. Prim ödemelerinin (SGK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı) hangi ad altında ve hangi zaman diliminde ödendiğine bakılmaksızın sadece prim ödeme gün sayıları dikkate alınacaktır.

prim gün hangi zaman diliminde ödendiği önemli değil ibaresi bu durumun kanıtı kırk yılda bir gelir bu şans olumsuz eleştirenler A sınıfı uzmanlar dikkate almadan çalışmalara devam

Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
  12. işçislyman

işçislyman TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar girebilirsiniz diyen de var giremezsiniz diyen de ben bu soruyu sorarken yönetmeliği inceledim ve bir tek aleyhte ifade göremesem de belki fark edemediğim bir şeyler olmuştur diyerek sorayım dedim. Ve şimdi anladım ki kimse benim bildiğimden fazlasını bilmiyor ( Alo 170 de dahil) Danıştaya iptal davası sonraki mesele. C sınıfı uzman arkadaşlar eğer bu sınavı geçer de B sınıfı olurlarsa bence A sınıfına yükselme sınavına girsinler. Eğer kabul edilmezse dava bile açılabilir. Çünkü yönetmelikte bunun olamayacağına dair hiçbir ifade yok şimdilik. 2015 e kadar ne kadar çok A sınıfı olursa, Bakanlık iş sağlığı ve güvenliği sistemini o kadar sağlıklı veya sağlıksız yürütebileceğinin hesabını yaparak bu yönetmeliği çıkardı. Hiç kimseye olamazsın edemezsin diyeceğini düşünmüyorum. A sınıfı uzman sayısı o kadar az ki çıkarılan yönetmeliklere karşı mücadele edecek çoğunluğu bile sağlayamıyorlar. Ancak 2014 ağustos ayından sonra görmezden gelinemeyecek sayıda A sınıfı uzman olacak bu ülkede. 2015 e kadar daha çok fırsat olacağı kanısındayım. İş güvenliği sisteminin bu ülkede 10 yıl daha rayına oturmasını kimse beklemesin. Rayına oturana kadar bugünkü kadar büyük fırsatlar olmasa da irili ufaklı fırsatlar olacaktır.

fatih33, Feyzullah GENÇKAYA, ekaya ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. Feyzullah GENÇKAYA

Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

hak bir daha verilmiş diye ibare yönetmeliğin veya kanun neresinde?

14. serka

serka TÜİSAG Üyesi

kesinlikle tecrübe ile ilgisi yok. 1800 günü olan C sınıfı sertifikalı kişi sırasıyla önce B sonra A olabilir.
    Sertifikası olmayan ve 3000 prim günü olan bir kişi önce C sonra A sınavına girebilir. Bakanlığa gidip öğrendim. Bu durum aslında skandal ...

gül gül, Reinarubia, fatih33 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  15. serka

serka TÜİSAG Üyesi

kesinlikle doğru... Bakanlık onayladı bu konuyu...

Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
  16. İGUcumhur

İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

eksik primler dışardan ödenebiliyormu bilgisi olan arkadaşlar varsa paylaşırsa sevinirim..
    askerlik borçlanması mesela...??

17. İGUcumhur

İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

bu arada 1455 prim günüm var . aralık 21 de'' C '' için sınava gireceğim . sonrasında 1500 gün primimi kullanarakda şubat - mayıs sınavında'' B '' için yükseltme sınavına gireceğim. nasip kısmet olursa...

18. serka

serka TÜİSAG Üyesi

girebilir kesinlikle...

19. snakedoc

snakedoc TÜİSAG Üyesi

Şu an mevzuattan anlaşılan bu şekilde ama bakanlığın bunu istediğini sanmıyorum.Levent bey yapamazsınız derken bir tebliğ yayınlanmasının düşünüldüğünden bahsetmişti.Tebliğ'de sınav hakkı tektir, 2. hak ilkinde başaralı olmayanlar içindir veya 2 sınav hakkı da sadece aynı sertifika sınıfı için kullanılabilir v.b. derlerse A olma şansını kayberdersiniz. Bence bakanlık bunu istemediğinden bir şekilde engelleyecektir. Ama yine'de B ve A'ya geçen sayısı yeterli olmazsa göz'de yumabilir.

20. imlahatasi

imlahatasi TÜİSAG Üyesi

C sınıfı uzmanım 1500 prim günüm aralık ayında doluyor.Alo 170 ile görüştüm.Alo 170 ısrarla 12 kasıma kadar 1500 pirim günü şartlarını doldurmuş olanların başvuru yapma hakkı olduğunu söylüyor.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica