Soru C Sınıfı Bir Uzman 1800 Gün Prime Sahipse Arka Arkaya Iki Sınava Girerek A Sınıfı Olabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında işçislyman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

peki siz benim bunlara karşı olmadığımı nereden çıkardınız?????

ediko bu yazıya teşekkür etti.
  2. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

ben bu işin bu kadar kolay olmasına hep karşıydım ben yaklaşık 6 senedir bu işi yapıyorum ve sadece kanuni zorunluluk olarak aldım benim pek çok arkadaşım yurtdışında geçerliliği olan konu ile ilgil çok ciddi sertifikaları çok uzun uğraşlar sonucu aldı ve çalışmaktalar ben türkiyede çalışmayı tercih ettim ve mecburen bunu alma zorunluluğum doğdu bir iddaada bulunuyorsanız öncelikle karşınızdaki kişiye bunu sorarak yazı yazın.

3. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Burak Bey, O zaman üzerinize alınmalık bir durum söz konusu değil ya da olmamalı, şuan Türkiye'nin büyük şirketlerinin İSG birimi yöneticilerinin nerdeyse hiç birinin bu uzmanlık sertifikaları yok veya sizin dediğiniz gibi sırf almış olmak için aldılar ve bu sınava da sırf girmiş olmak için girecekler ve İSG işini en hakkıyla yapan ekipler bunlar. Bu sınavların sonucu A-B-C veya x,y,z sertifikası almak dediğiniz CV'lere sahip insanlara bişey katmıyacak. Hakkıyla ve doğru şekilde iş yapan zaten bu sektörde rahatlıkla istediği paraları kazanıyor ve kazanmaya devam edecek. Ki zaten bu sınıf ayrımları bu sınav sonuçlarında kalktığında da aynı şey olacak, sadece işini düzgün yapanlar para kazanacak çoğu da elenip gidecek. O yüzden hak gasp etme değil tam tersi hiç bişey bilmeden on binlerce lira para kazananların önünü tıkayacak bu değişiklik. Şu an biz projelerimizde sırf dediğniz yasal zorunluluk için A-B uzman çalıştırıyoruz ama tüm işi C sınıfı uzmanlığı sırf olsun diye almış yada halen C sınıfı bile almamış olan şeflerimiz götürüyor. Ki bu sınavlarla bu A-B-C farkı kalktığında belki yanlış anlaşılacak ama benim hali hazırdaki dinazor dediğim A-B sınıfı emeklilik yaşı gelmiş ve sadece para makinasıyla para sayıp İSG'ye katkısı olmayan ekipleri şantiyelere sokmıycam...

Burak HEKİM ve kadir adanır bu yazıya teşekkür etti.
  4. aragon34

aragon34 TÜİSAG Üyesi

Sayın ediko,

"Ki bu sınavlarla bu A-B-C farkı kalktığında" sözünüzü biraz açar mısınız? Yani bu sınavlarla A ve B sayısı artacak, mevcut A'ların etkinliği kırılacak mı demek istiyorsunuz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Aynen öyle hiç birşey yapmadan gelip sadece tespit defteri doldurup ayda en az 15000 para kazanan ekipler kırılacak...

6. saplanti

saplanti TÜİSAG Üyesi

başvuru tarihi itibariyle 2995 günüm var! 2009 yılında çalıştığım şirket krizdeyiz diye primleri 3 ay boyunca 15 er gün yatırdı. şimdi o şirkete ne yapmak lazım :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

bakanlıkla bizzat konuşmama dayanarak konuşuyorum yetkilinin ismi de Kadir Beşer. a olabilmek için 3000 prim günü dışında her hangi bir alternatif yok.Niçin İsag derneği başkanı levent bey'in açıklamalarını okumuyorsunuz.aynen levent bey gibi.yönetmelikte ki bir boşluktan medet ummak sizinkisi. sorduk öğrendik diyoruz yine anlamıyorlar.

Last edited by a moderator: 10 Kasım 2013
  8. experience

experience TÜİSAG Üyesi

Kadir Beşer arkadaşımıza ve size şunu söyleyebilirim,A olmanın yolu sadece 3000 prim gün değildir,B'ler 1800 günle A olabiliyorsa ve Ben de C iken 3 ay sonra B sınıfı bir uzman olarak piyasada çalışmaya başlamışsam ve atıyorum 8 ay sonra kafama estiyse 1800-1900 veya 2000 prim günümle A sınavına başvurursam bana kim diyebilir ki sen bu sınava başvuramazsın.Birisi başvuramazsın dese bu iş mahkemelik olur arkadaş.

azorlu80 ve Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
  9. kenan atalar

kenan atalar TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar kendine güvenen bu işi bilen herkes bu sınavlarla hak ettiği belgeleri alır. Bir insanın c sınıfı olması onun iş güvenliği deneyimi olmadığı anlamına gelmez. bu iş 8 yıl önce aynı bu şekilde primle sınav olarak veriliyordu.

10. polat1980

polat1980 TÜİSAG Üyesi

C sınıfı uzmanlık belgesi olanlardan 21 Aralıktaki sınavda başarılı olanlar B sınıfı olacaktır. Bu kişilerden 1800 günü olanlar daha sonraki sınavda da başarılı olursa A olabilecektir. Fazla söze gerek yok. Çok da güzel olacak. Herkese başarılar.

svg, Reinarubia ve Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
  11. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

hayır olamazsınız Levent Kavlağın ve bakanlık yetkillilerinin bu konuda net açıklamaları var.Şubat ta yapılacak 2. yükselme sınavında başvuru şartları adı altında gerekli açıklama yapılacaktır. a ile b arasında 1500 gün prim farkı var.

12. Enginh Cavit Sopacıoğlu

Enginh Cavit Sopacıoğlu TÜİSAG Üyesi

Birisi bana akıl versin, önümüzdeki iki sınavın birinde c belgesi alıcam, prim günüm şu anda resmiyette 2000 gün falan ama aslında 3000 i geçeceğim şöyleki; 6 yıl çalıştığım bir firma vardı onlara yatırmadıkları primlerim için hizmet tespit davası açtım kazanacağım kesin.
    Sorun şu, bu davanın süresi 1 yılı geçebilirmiş. 2014 te A sınıfı olmak için verilen haktan yararlanabilmem için nasıl bir yol izlemeliyim? Dava 1 yılı geçerse geriye dönük A sınıfı sınavına girme hakkımı arayabilirmiyim? Yoksa öncesinde bakanlığa bir dilekçe falan yazıp durumumu bildirmelimiyim?

MI 2 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

13. hasan değer

hasan değer TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım benim durumum senle aynı 2840 günüm var mayısta sınav olursa 3000 günü geçmiş oluyor. fakat ben mevcut prim gün sayımla b' ye girecem. Gerisi hakkında hiçbiryerden sağlıklı bir bilgi alamadım , Bakanlığın bu tip durumları nasıl gözardı ettiğini açıklama yapmadan bıraktığını anlayamıyorum. Bekleyip göreceğiz ...

14. jeolog-ipek-83

jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi

yönetmelik öyle demiyor ama bir yılda 2 kez b sınıfı yılda 2 kez a sınıfı yazıyor.

15. jeolog-ipek-83

jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi

GEÇİCİ MADDE 2 – (Ek: RG-31/1/2013-28545)(1)(Başlığıyla birlikte değişik: RG-11/10/2013-28792)
    (1) (C) sınıfı işgüvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurduklarıtarihte adlarına 1500 gün prim ödenenler, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlığıbelge sınavına,
    b) Başvurduklarıtarihte adlarına 3000 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığıbelge sınavına,
    girmeye hak kazanırlar.
    (2) (B) sınıfı işgüvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlardan;
    a) Başvurduklarıtarihte adlarına 1800 gün prim ödenenler, (A) sınıfı iş güvenliği uzmanlığıbelge sınavına,
    girmeye hak kazanırlar.
    (3) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar Kanunun Geçici 4 üncü maddesinin ikinci fıkrasının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde düzenlenecek sınavlara iki defaya mahsus girme hakkı kazanırlar. Başvuruda istenecek belgeler Bakanlıkça ilan edilir.
    (4) Birinci ve ikinci fıkrada sayılanlar, yapılacak sınavda başarılı olamadıkları takdirde sahip oldukları belge ile çalışmaya devam ederler.

hamit kaplan ve polat1980 bu yazıya teşekkür etti.
  16. hasan değer

hasan değer TÜİSAG Üyesi

merhaba; Arkadaşım hadi bunu anlamadık 1800 gün primle önce b sonra A olunmuyor. peki aralık sınavında 3000 günü olmayan fakat mayıs 2014 sınavında 3000 günü doldurmuş olacak olan adaylar için cevabın nedir ? Neresinden tutsan muamma yahu 2 seçenek dışında anlaşılır bir yanı yok ki .. Tabi ki durumu bu 2 seçeneğe uygun olanlar gerisi olmaz diyor ... Öyle değil işte..

Last edited by a moderator: 19 Kasım 2013
  17. nado

nado TÜİSAG Üyesi

hiçbirşey muamma değilde:
    hukuk yorumlamayı bilmeyenler konuyu anlayamıyor sadece...

18. izmir6935

izmir6935 TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar
    6331 geçici 4 . madde 1. ve 2. fıkrasını okuyun sonrada yonetmeliğe bakın.
    Yukarda arkadasın dedıgı gıbı bısey var mı? Allah askına
    İnanılır gıbı degıl ben okurken bıle uzuluyorum . Bizler Kutal ve leb demeden leblebiyi anlayacak uzmanlar olmalıyız.
    Kısaca;
    Şartları su an tutanlar bu sınava gırerler kardesım.
    Daha sonrakı mayıs yada baska sınav duyusurusnda bunu okuruz ve ona gore hareket ederız
    su ana kadar aksı belırtılmedıkce bu kanun ve yonetmelık ekıne gore sartları uyanlar katılır.
    iyi calısmalar.

19. hasan değer

hasan değer TÜİSAG Üyesi

Önder bey sizin prim gün kaçtır acaba ?

20. hasan değer

hasan değer TÜİSAG Üyesi

Dar bakış açısından bakarsak öyle tabi . konuyu uzatmanın anlamı yok bekleyip görelim..

jeolog-ipek-83 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica