Soru C Sınıfı Bir Uzman 1800 Gün Prime Sahipse Arka Arkaya Iki Sınava Girerek A Sınıfı Olabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında işçislyman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Sayın nado hukuk okudunuz da İSG uzmanı mı oldunuz? Yoksa sizde İSG uzmanlık eğitiminde bir illiyet bağı öğrenip hukuk yorumladığını düşünenlerden misiniz?
    Sadece hiç birşey belli değil hele bir sınav geçsin önümüzdeki sınav başvurularında belli olur neyin ne olduğu.. Kimlerin girebileceği kimlerin giremeyeceği, şubat için şimdiden yorum yapmak bence yersiz, girebilen bu sınava girsin derim ben, bana kalsa zaten bu sınavı bir daha yapmıyacaklar..

2. izmir6935

izmir6935 TÜİSAG Üyesi

5000 gun

3. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Hasan bey merhaba ; Ben 15 gün eksik primimden dolayı ile aralık sınavına giremiyorum ancak diyelim mayıs ayında sınav açıldı ona hakkım var başvurduğum tarihte geçerli prim günümün olması yeterli. Arkadaşımın B sınavına girecek prim gün sayısı var ancak nisan mayıs vs sınavında 3000 günü geçecek primi olacak B için aralık sınavına başvuru yapmadı. İlerde açılacak ilk sınav için A sınavına başvuracak.Tercihini bu yönde kullandı.

4. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Aralık ayında 1500 prim günüyle B sınıfına yükseldi ve artık B sınıfı uzman oldu. Sonraki sınavda 1800 gününü doldurdu B sınıfı uzmanda oldu zaten. Neden A sınavına giremesin?Her 2 sınavıda tek hakkıyla geçtiyse en fazla 2sınav hakkı var ise bence olabilir. Maalesef çok açıklayıcı bir durum ortada yok benim kişisel görüşüm bu.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Serpil Çanakçı bu yazıya teşekkür etti.
  5. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Didem hanım o arkadaşınıza söyleyin bu sınava naapsın etsin girsin. Muhtemelen itirazlar sonucu bu sistemi sonra iptal edecekler. Tabi bu benim düşüncem, o yüzden girebilen A-B farketmeden girsin derim ben...

jeolog-ipek-83 bu yazıya teşekkür etti.
  6. hamza yüzüak

hamza yüzüak TÜİSAG Üyesi

şu anda C olup 1800 le aralık sınavında B alın bir sonraki sınavdan da A alırsın kesinlikle

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

savasci bu yazıya teşekkür etti.
  7. teknik öğretmen

teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

Bir şey yapmaya hakkınız yok, 3 ay 15 güne göz yumduysanız ve şikayet etmediyseniz şu an bir şey yapmaya hakkınız olmaz. O zaman siz İSG uzmanı olduğunuz zaman tehlikeleri de görmezden geleceksiniz.

nado bu yazıya teşekkür etti.
  8. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Danıştayın 750 prim günü kararına iptali üzerine bu sınav yapılıyor iptali olacağını sanmıyorum. Bana kalsa zaten haketsen bile A sınıfına C den geçiş yapılmamalı. C den B ye geçiş yada Bden A ya mantıklı ama havadan düşme A lar başlarına ciddi iş açacaklar!

jeolog-ipek-83 bu yazıya teşekkür etti.
  9. jeolog-ipek-83

jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi

herşeyi sırayla yapmak lazım. tecrübe açısından biraz piyasada pişmek lazım yoksa belgesi askıya alınan hapse giren çok olur mazallah...

gül gül, nihat, tolgaxus ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. jeolog-ipek-83

jeolog-ipek-83 TÜİSAG Üyesi

herşeyi sırayla yapmak lazım. tecrübe açısından biraz piyasada pişmek lazım yoksa belgesi askıya alınan hapse giren çok olur mazallah...

11. hasan değer

hasan değer TÜİSAG Üyesi

Didem hn. banada bu sınava girmek mantıklı geldi çünkü sizin söylediğinizin bir garantisi şu anda yok gibi.

12. kenan atalar

kenan atalar TÜİSAG Üyesi

bu sınavda b olan birisin 3000 günü var ise A sınavınada girebilir diye düşünüyorum

13. kenan atalar

2950 günü olan birisi b olup yılbaşından sonra 3000 günü olacağı için 2. sınavla A olabilir diye düşünüyorum. sadece fikir tabiki olmaz isede sorun yok B benim için yeterli

14. murat82yilmaz

murat82yilmaz TÜİSAG Üyesi

15. kenan atalar

şimdi okudum. her şeyin hayırlısı herkese başarılar

16. İGUcumhur

İGUcumhur TÜİSAG Üyesi

iyi oldu bu açıklamalar şimdi herşey netleşti.. şubat ve mayısta sınavlar mevcut..

aralıkta C subattada B olacağım inş. herşey yolunda çalışmaya devam..

17. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

bu konunun başlığının cevabı hayır dır arkadaşlar..

18. mehmet kavafoglu ben

mehmet kavafoglu ben TÜİSAG Üyesi

Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.

Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;

• 2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.
    Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.

Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.

Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.

• Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.
    • 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.
    Dosya olarak duyuru aşağıdaki linke tıklayarak indirebilirsiniz;
    3_aralik_duyurusu(21_aralik_sinif_yukseltme_sinavi_icin).docx

19. tolgaxus

tolgaxus TÜİSAG Üyesi

3 Aralık 2013 tarihli Duyuru

Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.

Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;

·2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.

20. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

ben bu konu başlığının yanıtına hayır demişim, 1-2 saat sonra bakanlık beni doğrulamış.. bu konuyu açan arkadaşımı tebrik ediyorum. sayesinde bakanlık duyuru yayınladı...

Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica