Soru C Sınıfı Bir Uzman 1800 Gün Prime Sahipse Arka Arkaya Iki Sınava Girerek A Sınıfı Olabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında işçislyman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Feyzullah GENÇKAYA

Feyzullah GENÇKAYA TÜİSAG Üyesi

bakanlığın bu açıklamayı yapması iyi oldu, büyük ihtimalle ikinci sınavda bayağı bir dava açılır...

Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
  2. celesav

celesav TÜİSAG Üyesi

2 Kasım 2013 de yazdığım yazıdır. Yani tam bir ay önce...

3. fatihöztürk

fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

hay aksi 2450 günle b mi olcam şimdi

4. Abdulkadir SARIALTIN

Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

Bizim insanımız anca konuşur icraate gelince davayı belki 1 kişi açar... Ben sanmıyorum bu konunun davalık olacağını... Olsa bile dava sonuçlanana kadar başvurular geçer... Ama davalık bir konu gerçektende :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. savasci

savasci TÜİSAG Üyesi

3 Aralık 2013 tarihli Duyuru

Yükseltme Sınavlarına Giriş Yapacak İş Güvenliği Uzmanlarının Dikkatine!

Bilindiği üzere iş güvenliği uzmanlığı belge sınıfı yükseltme hakkı tanınan kişiler, ilgili Kanunun yayımından itibaren bir yıl içinde yapılacak iş güvenliği uzmanlığı sınavlarından en fazla ikisine katılabilirler. Bu hak bir belgenin kazanılması için verilmiş olup ilk sınav hakkında başarılı olanlar, yeni bir belge için sınav hakkı talebinde bulunamazlar.

Ancak aşağıdaki uyarılara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Belge sınıfı yükseltme imkanı tanıyan 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununda yapılan değişiklik gereği;

·2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.

Örnek 1: C sınıfı belge sahibi bir uzman, prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge sınavına girmeye hak kazanır.

Örnek 2: B sınıfı belgeye sahip olanlar, prim gün sayısı yeterli olduğu takdirde A sınıfı belge sınavına girebilirler.

Örnek 3: Belgesi olmayanlar ise öncelikle C sınıfı belge alırlar. Başvurdukları tarih itibariyle prim gün sayısına göre B veya A sınıfı belge için sınava katılabilirler.

·Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.

· 21 Aralık 2013 tarihli sınav için başvurduğu halde sınava girmeyenler, bu haklarını daha sonra yapılacak sınavlarda ( Şubat ve Mayıs 2014) prim gün sayılarına uygun belge sınıfı için kullanabilirler.

6. semra

semra TÜİSAG Üyesi

Mayıs 2014 te ki sınavda C sınıfı sertifikası alanlar,primleri 3000 üzerindeyse açılacak ilk sınavda A sınıfı için başvurabilirmi bilen varmı arkadaşlar....

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Semra hanım eğer sınav açılırsa başvurabilir ancak son duyuruda son sınav olarak mayıs 2014' ü işaret etmişler

semra bu yazıya teşekkür etti.
  8. işçislyman

işçislyman TÜİSAG Üyesi

Bu konu başlığını açtığımda bakanlığın olayı bu noktaya taşıyacağını hiç aklıma bile getirmemiştim. Çünkü yönetmeliği değiştirirken düşünemedikleri bir durumu fark etmiştim ve bu son (saçmalıktan başka bir şey olmayan) duyuru yayınlanana kadar da fark ettiğim durum yönetmeliğin hiçbir cümlesine ters değildi. Ancak ben bu konu başlığını açtıktan sonra ve insanlar bakanlığı aramaya başladıktan sonra olayı soğuk kanlılıkla idare edemediler. Kardeşim Bakanlık olarak sizin değiştirdiğiniz yönetmelikte üst üste iki defa sınava giremezsiniz diye bir ibare mi vardı? Hayır yok. Siz değil miydiniz 1500 günün varsa B ol, 1800 günün varsa ve B sınıfıysan A ol diyen. Şimdi ne oldu da birden vazgeçtiniz? Ben kesinlikle mahkeme yoluna başvuracağım. Çünkü çok açık bir haksızlık var. B sınıfı bir uzman 1800 gün primi varsa iki defa sınava girebilecek ve A olma şansını sonuna kadar kullanabilecek, ancak sıra C sınıfı bir uzmana geldiğinde sadece bir kere girersin B olursun ve sana B sınıfı olduktan sonra ikinci sınav hakkıyla A olmak yok diyeceksin. Ben B sınıfına yükselmeyi başarırsam ve 1800 gün primle A sınıfına yükselmem engellenirse bunu mahkemeye taşıyacağım. Çünkü sadece duyuru yaparak koca yönetmeliği istediği gibi yorumlama hakkını hiçbir kanun bakanlığa vermiyor. Benim durumumda olan C sınıfı uzmanlar itiraz etsinler.

deserttaklamakan, fikret58 ve Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
  9. Abdulkadir SARIALTIN

Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle haklısın açtığın davayıda kazanmama gibi bir durum söz konusu bile değil... Bakanlığa bu gönde baskılar giderse zaten geri adım atmak zorunda kalacaklardır. kendileride biliyorlar şuan yaptıklarının yönetmeliğe aykırı olduğunu... Adnan AĞIR beyde aynı durumdan bahsetmiş. Dava açanlar kazanacaklardır diye...

barisileri bu yazıya teşekkür etti.
  10. azorlu80

azorlu80 TÜİSAG Üyesi

Bakanlık yaptığı açıklamayı neye dayandırarak yapmış ben onu anlayamadım

11. kenan atalar

kenan atalar TÜİSAG Üyesi

Sertifikası olmayan bir arkadaşımız Önce C olup prim günü tutuyorsa A sınavına girebiliyor ise, B sınavına girip kazanmış bir arkadaşında A sınavına girebilmesi gerekir. Umarım bakanlık uygun bir karar alır. ben bir mail attım isggm ye ,maillere bakan varmı bilmiyorum

12. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar dava açmak o kadar zor bir şey değil hep birlikte dava açalım.
    hakkımızı gaspedecekler ve bu hakkıda bir daha alamayacağız geç kalmayalım

13. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

dava açmamız gerekiyor arkadaşlar .bir avukatla görüştüm 1800 günü olan ve b yi alanlar dava açarsa mutlaka kazanılacağını söyledi.bilgilerinize

14. selim kavurmacı

selim kavurmacı TÜİSAG Üyesi

bu pirimlere bağ-kur dahil midir?

15. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

dava açmamız gerekiyor arkadaşlar .bir avukatla görüştüm 1800 günü olan ve b yi alanlar dava açarsa mutlaka kazanılacağını söyledi.bilgilerinize

seval_yılmaz bu yazıya teşekkür etti.
  16. fatihöztürk

fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

bende görüştüm olur diyolar ancak önce kuruma başvuru yapılacak daha sonrada dava yolu açılacak.

17. fatihöztürk

fatihöztürk TÜİSAG Üyesi

aslında bu dava işini isag niye girmiyo bu dernek bizim haklarımızı savunmak için orda değilmi.

işçislyman bu yazıya teşekkür etti.
  18. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

nerede değil mi?

19. ekaya

ekaya TÜİSAG Üyesi

Ben başvuru zamanı dilekçe ile başvuruda bulunacağım. Başvurum kabul edilmezse yasal yollara başvurmayı düşünüyorum.
    Slm

20. ekaya

ekaya TÜİSAG Üyesi

Hatta bugün bir dilekçe ile sınava katılıp katılamayacağımı soracağım. katılamayacaksam hangi yasal dayanağa göre katılamadağım hakkında bilgi talebinde bulunacağım, yasal dayanağınıda söylesinlerde bilelim.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica