Soru C Sınıfı Bir Uzman 1800 Gün Prime Sahipse Arka Arkaya Iki Sınava Girerek A Sınıfı Olabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında işçislyman tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ismet.clc

ismet.clc TÜİSAG Üyesi

Bu sınava giren insanlar Lisans Egitimi almış. Neye dayanarak boş olduklarını söylüyorsunuz anlamadım. Bu işi yapabilmek için sizce nasıl bir eğitim almış olunması gerekiyor acaba ?

2. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Kanunla yapılmış bir düzenlemeyi danıştay iptal edemez. Danıştay yönetmelikleri, kanuna uygun değilse iptal edebilir. Bu iş için kanun iptali gerekir. Onun yolu da anayasa mahkemesinden geçer.

3. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

2 Ağustos 2014 tarihine kadar iki sınav hakkı bulanan kişiler bu hakkı sadece bir belge sınıfı yükseltmek (B veya A) için kullanabilirler. Prim gün sayısı yeterli olsa dahi ikinci defa yükseltme yapamazlar.

Kişi sınıf yükseltmek için sınav hakkını kullanıp kazanamadığı takdirde, ikinci sınav hakkını da aynı sınıf belge için kullanabilecektir. Prim gün sayısı artsa dahi bir sonraki sınavda bir başka sınıf belge sınavına başvuramaz.
    Bu cümlenin de hukuki dayanağı yoktur. Kişinin prim gün sayısı o gün tutmuştur, engellemek hukuku yok saymaktır. Dileyen dilediği sınıf için başvuru yapabilir. Buna engel olacak hiçbir düzenleme yoktur, salt duyuru ile bunu yapmak mümkün değildir.

1-Yönetmelik yazılırken bu tür konuların hesabı iyi yapılmalıydı. Bunlar düşünülmediği için adaylar mağdur oldu.

2-Kanunda ve yönetmelikte olmayan bir düzenlemeyi duyuru ile yapmak hukuka uygun olmamıştır.

3-İlk duyuruda insanlar devlete güvendi borçlanmaları yaptı, evrakları telim etti, ancak ikinci ve üçüncü duyurular ile pardon ben yanlış yapmışım doğrusu budur dendi. Bu anlayış devlet idaresine uygun olmayan ve vatandaşını kandırmak anlamına gelir.

http://www.resulkurt.com/?artikel,7235/prim-gun-sayisi-yuzunden-magdur-olanlar-ne-yapacak/adnan-agir

4. chemistable

chemistable TÜİSAG Üyesi

katılıyorum...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Aslı Gür

Aslı Gür TÜİSAG Üyesi

bu konu gerçekten saçma benim 2960 günüm varken sadece B sınıfı oldum. 40 gün ile A sınavına giremedim.Mayısı beklemedim çünkü bu bakanlığın ne yapacağı belli olmaz diye bari B den olmayayım dedim.

6. bahadır savas

bahadır savas TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. bahadır savas

bahadır savas TÜİSAG Üyesi

Yûkseltme hakkı bir tek sınav icın kulanırsın diyor bakanlık.c yükseltme olmadıgı icın c alıp a ya gecebiliyorsun.ama b yvkseltme hakkını kullanıp sonra a sınavına gremezsin diyor.neyin davasını aciyosunuz.

8. işçislyman

işçislyman TÜİSAG Üyesi

Özellikle 1800 ve üzeri prim günü olan C sınıfı uzman ve B sınıfına yükselme sınavına girerek başarılı olacak arkadaşlara sesleniyorum. TÜSİAG vb. derneklerin sorunumuzla ilgilenmesi gerektiğini ve hukuki yollarla mücadelemize ön ayak olmasını beklediğimi daha önce burdan paylaştığım için site yönetimi beni 6 gün banladı. Bu sebepten dolayı dernekler bu fikirlere dahi açık değilken, bu eylemlere bizim adımıza kalkışmaz. Geriye tek bir seçenek kaldı. O da yukarıda bahsettiğim şartları taşıyacak bizim gibi uzman arkadaşların örgütlenerek, adım adım bu hukuki mücadeleyi vermesidir.Bu adımları saymadan önce vurgulamak istediğim önemli konu var. Şu an C sınıfı uzmanlık belgesi için sınava giren veya girmeyi düşünen bizim durumumuzdaki arkadaşların da ilerde karşılaşacakları sorunları düşünerek, bahsedeceğim mücadele adımlarında bizimle birlikte hareket etmeleri gerekiyor. Peki adımlar neler olacak;
    1. Adım- Yükselme sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarihten önce B sınıfına yükselmesi muhtemel uzman arkadaşlar bir çatı altında toplanmalıdır. Bu toplanma sosyal ağlar aracılığıyla açılacak bir sayfa veya grup kanalıyla da olabilir.
    2. Adım- sınav sonuçları açıklandıktan sonra, kanunlarda belirtilmiş yasal süreyi aşmadan, bakanlığa A sınıfına yükselme sınavına girilebilip girilmeyeceğine dair gerekçeli bilgilendirme talep dilekçesi yazılmalıdır. Örgütlenen uzman sayısı ve yazılacak dilekçe sayısı ne kadar fazla olursa Bakanlığın yaptığı yanlıştan dönme ihtimali de o kadar güçlü olacaktır.
    3. Adım- Artık önümüzde Bakanlığın vereceği cevaba göre iki yol var. Birincisi, dilekçelerimize olumsuz yani A sınıfına yükselme sınavına giremeyeceğimize dair bir cevap verilirse (hangi gerekçeyle olursa olsun) hukuki yollara başvurarak bu yolda ilerleyeceğiz. İkinci yol, bakanlığın yayınladığı üçüncü duyurudaki yönetmeliğe aykırı durumu düzelttiğini, kamuoyuyla paylaştığı yeni bir duyuru yayınlamasının ardından, herkesin A sınıfına yükselme sınavına girebilme imkanına kavuşmasıdır.

Sonuç olarak bakanlık ya bizleri yormadan ya da hukuk mücadelemizden sonra, yaptığı yanlıştan dönecektir. Çünkü, eğer bu konuda hukuki bir süreç sonucu yanlış yaptıkları karara bağlanırsa belki yıllar boyunca, bu yanlışlıktan dolayı mağdur olan uzmanlarla uğraşmak zorunda kalacaklar. Çünkü her sınav döneminde geçmişe dönük mahkemesi yeni neticelenecek arkadaşlar çıkacaktır. Bu da sürekli bir baş ağrısından başka bir şeye yaramayacaktır. Yönetmeliğin değiştikten sonraki ilk haliyle kabul edilerek belirtilen son sınav dönemine kadar devam etmesi hem bizler için hem de Bakanlık için en doğru karar olacaktır.

Dip Not: Mahkemeyi kazanır mıyız kazanmaz mıyız konusuna hiç girmiyorum bile. Çünkü kesinlikle % 100 mağdur edilen uzmanlar lehine sonuçlanacaktır. Hiçbir hukuk duyuruyla değiştirilmiş bir yönetmelik uygulamasını haklı görmez.

9. Burak HEKİM

Burak HEKİM TÜİSAG Üyesi

lisans eğitimi almış olmak bu konuda yeterli olduğunuz anlamına gelmez.

10. Ersgur

Ersgur TÜİSAG Üyesi

Aralık 2013 c sınıfı sınavına girip kazananlar önümüzdeki sınavlarda primi yetiyorsa yükseltme sınavına girebiliyor mu? bilgilendirebilirmisiniz.yoksa kanunun yürürlüğe girdiği tarihte c sertifikası olup primi dolu olanlarmı girebiliyor

11. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

bunu yönetmelikte söylemiyor. sorun da bu zaten. duyuruda söylüyor. yani hukuksal bi dayanak yok. c sınıfı uzman a sınavına girebiliyor. b sınıfı neden a sınavına giremesin. engelleyen bi yönetmelik yada tebliğ yok ki

12. erkanozturk

erkanozturk TÜİSAG Üyesi

Levent Kavlak Bey dahil olmaz üzere Önce B Sertifikasını alıp sonra A'ya giremezsiniz denmesinin hangi mevzuata dayandırıyorlar.? Nerede yazıyor. Kanunda da yönetmelikte de böyle bir dayanak yok?

13. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

dayanak yok ama sanırım a sınıfı uzmanların baskısı var ki sonradan böyle bir duyuru yayınlandı.a sınıfı uzman sayısı çok fazla artsın istenmiyor. ama dava açılsa kazanılacağı kesin. çünkü yönetmelik maddesinde b uzman a sınavına giremez demiyor.

14. Abdulkadir SARIALTIN

Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

İşte temel sorun bu bakanlık neye göre diyor... Bir duyuru ile diyor. Duyuru kanuna yada yönetmeliğe uygun mu? Böyle diyen arkadaş bakanlık 750 prim günü olan nace kodu sınıflamasına göre C sınıfı A sınıfı yerine bakabilir demişti Ne oldu? Bakanlık yapamazsın yada sen yapamazsın deyince olmuyor kanun yönetmelikle konuşur bu işte...

15. e-mine

e-mine TÜİSAG Üyesi

ama herkes duyuruya göre hareket ediyor malesef

16. ARİS İSG

ARİS İSG TÜİSAG Üyesi

Sonuç olarak bu işi nasıl çözecekler : <<B sınıfı İş güvenliği Uzmanları 3 yıl A sınıfına bakabilir>> Malum belge yükseltme sınavına yürütmeyi durdurma davası açıldı. Bakanlık ta bunu önlemek için elini hızlı tutarak mümkün olduğunca A-B-C sertifikalı uzman açığını kapatmak için 21.Aralık 2013 tarihinde bu imkanı sağlıya bildi.Şimdiye kadar 2004 yılından beri bu işin Mücadelesini bakanlık ve biz iş güvenliği alanında çalışanlar veriyoruz.Sonuç ? Ortada Kimse Maalesef MEMNUN OLMUYOR....MMO-TBB ve eski kurtlar Pastanın bölünmesini istemiyorlar

17. evren köse

evren köse TÜİSAG Üyesi

en mantıklı yol budur.

18. evren köse

evren köse TÜİSAG Üyesi

bu işle hiç alakası olmayan, bir şekilde kulaktan doğma bilgilere sahip olan, kendisine yeni ekmek kapısı açmak isteyen, bu işte iyi para varmış diye düşünen, emekliliğinde uğraşacağım işim olsun diyen, sınava girecek C'yi alacak, 1 ay sonra da sınava girip A olabilecek; ancak işletmede dahi asli görevi bu olan, 1 yıldır belgesi olan, belgesi olmadan önce de yaptığı iş gereği 4 yıldır isg olaylarının içinde olan -yani ben- sadece B olarak kalacağım öyle mi??? olay her türlü yanlış işliyor ve yönetiliyor ama ben birazcık da işin zihniyet, etik ve meslek sevgisiyle alakalı kısmıyla ilgileniyorum. hem de 1889 gün primim varken.

19. işçislyman

işçislyman TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar konuyla ilgili birkaç kişiye mesaj atabildim ancak herkese tek tek mesajla ulaşmam mümkün olmadığı için, konuyla ilgili mağdur olan veya olacak arkadaşların vereceğim linkten gelişmeleri takip etmeleri ve hep birlikte hareket etmemiz gerekmektedir. https://www.facebook.com/groups/397913016974337/ BU GRUPTA ÖRGÜTLENİYORUZ. MAĞDUR ARKADAŞLARINIZI DA ÜYE YAPIN GRUBUMUZA VE GELİŞMELERE DESTEK VERİN SÜREKLİ.

20. işçislyman

işçislyman TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica