C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanı

Sercan SELÇUK

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar benim aklıma birşey takıldı. Bildiğiniz üzere 50 kişinin altındaki çok tehlikeli ve tehlikeli işyerleri için uzman çalıştırma zorunluluğu önümüzdeki haziranda başlıyor. C sınıfı uzmanlar tehlikeli yerlere de bakıyorlar ancak teorik olarak çok tehlikeli yerlere A veya B sınıfı uzman yanında yardımcı gibi çalışabiliyorlar. Şimdi benim sorum Mayısta C sınıfı uzmanlık sınavına giren ve kazanan biri çok tehlikeli bir yerde örneğin İnşaat gibi çalısabilirmi? Bunu soruyorum çünkü kanun çıkmadan çalısılıyordu benim bikaç görddüğüm yerde de c sınıfı uzmanlar çalışıyordu hep yada bu kanun yerine tam oturmadıgındandır belki . Sonuc olarak diyelim temmuzda sertifikamı aldım ve çok tehlikeli bir işyerinde A veya B sınıfı uzman olmadan çalışabilirmiyim? eğer çalışırsam benim açımdan ve işletme açısınıdan ne gibi riskleri olur? Daha çok kanuni boyutu olmaz diyor ancak çalışanlar nasıl çalışıyor ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

kimyagerhayriye

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Çalışabilirsiniz fakat sizi tek başınıza çalıştırırlarsa kanuni yükümlülüğünü yerine getirmiş olmaz çalıştıracak olan iş yeri.
Bakanlığa sözleşme gönderdiğinizde sözleşmeniz kabul görmez. Zaten çoğu işveren cezalardan kurtulmak için bizi çalıştırmak isteyeceğinden sizi İnşatta tek başınıza çalıştırmak istemez. Sizin orada çalışmanız demek işverenin cezai sorumluluklarının kalkmaması demektir.

Murataykan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba,

Benim öğrenmek istediğim husus şu ;
Otomotiv sektörüne hizmet veren bir firmada proje bölümünde çalışmaktayım. Bu firmanın dışarıdan gelen C sınıfı iş güvenliği uzmanı var. Benim de C sınıfı iş güvenliği uzmanlık belgem var. Çalıştığım birimde işlerin yoğunluğundan dolayı iş güvenliği uzmanlığı yapamıyorum fakat kurulda Sağlık Ve Güvenlik İşçi temsilcisi olarak görevliyim. Bu firmada benim de Bakanlığa bildirimim yapılarak iş güvenliği uzmanı olarak gösterilmem halinde sadece kurul toplantılarına katılarak 3 yıllık süreyi geçip B sınıfına yükselmeye hak kazanmak istiyorum. Bu durumda herhangi bir iş kazasında benim sorumluluğum ne düzeyde olur. Diğer iş güvenliği uzmanı ile aynı oranda mı sorumluluk almış olurum?

kimyagerhayriye

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,

Otomotiv sektörüne hizmet veren bir firmada proje bölümünde çalışmaktayım. Bu firmanın dışarıdan gelen C sınıfı iş güvenliği uzmanı var. Benim de C sınıfı iş güvenliği uzmanlık belgem var. Çalıştığım birimde işlerin yoğunluğundan dolayı iş güvenliği uzmanlığı yapamıyorum fakat kurulda Sağlık Ve Güvenlik İşçi temsilcisi olarak görevliyim. Bu firmada benim de Bakanlığa bildirimim yapılarak iş güvenliği uzmanı olarak gösterilmem halinde sadece kurul toplantılarına katılarak 3 yıllık süreyi geçip B sınıfına yükselmeye hak kazanmak istiyorum. Bu durumda herhangi bir iş kazasında benim sorumluluğum ne düzeyde olur. Diğer iş güvenliği uzmanı ile aynı oranda mı sorumluluk almış olurum?
Murat Bey kaç senedir o sektörde çalışıyorsunuz?

Emrah ERKEK

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar benim aklıma birşey takıldı. Bildiğiniz üzere 50 kişinin altındaki çok tehlikeli ve tehlikeli işyerleri için uzman çalıştırma zorunluluğu önümüzdeki haziranda başlıyor. C sınıfı uzmanlar tehlikeli yerlere de bakıyorlar ancak teorik olarak çok tehlikeli yerlere A veya B sınıfı uzman yanında yardımcı gibi çalışabiliyorlar. Şimdi benim sorum Mayısta C sınıfı uzmanlık sınavına giren ve kazanan biri çok tehlikeli bir yerde örneğin İnşaat gibi çalısabilirmi? Bunu soruyorum çünkü kanun çıkmadan çalısılıyordu benim bikaç görddüğüm yerde de c sınıfı uzmanlar çalışıyordu hep yada bu kanun yerine tam oturmadıgındandır belki . Sonuc olarak diyelim temmuzda sertifikamı aldım ve çok tehlikeli bir işyerinde A veya B sınıfı uzman olmadan çalışabilirmiyim? eğer çalışırsam benim açımdan ve işletme açısınıdan ne gibi riskleri olur? Daha çok kanuni boyutu olmaz diyor ancak çalışanlar nasıl çalışıyor ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler
Sercan Bey bu konu benim çok kafamı karıştıran bir husus ve bakanlık birimleri bu konuda maalesef çelişkiler gösteriyor. Çasgem diyor ki; İşverenin kişiyi iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirdiği bir yazı yeterli oluyor, ancak yönetmelik (İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik) diyor ki: iş yeri ile uzman arasında yapılmış ve bakanlığın onayladığı sözleşme şart. Bizim danışman Çasgem iş yeri atama yazısını kabul ettikten sonra sıkıntı yok diyor ama yine de tedirginim.

Ancak her koşulda çok tehlikeli işlerde A sınıfı uzmanın da olması şart. Tabi muhtemel bir iş kazasında C sınıfı uzmana da kusur bulunabilir. Tamamen bilir kişinin raporuna kalmış birşey.

A.Naz

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,

İşyerinizle isg katip üzerinden sözleşme yapmış olacaksınız.Diğer uzmanla aynı derece sorumluluğunuz olur. Ancak C sınıfı uzmanın tehlike sınıfındaysa az tehlikelidir.Diğer uzmanın yaptıklarına göz atarsanız,herhangi bir eksik olmaması açısından alıcı gözle bakar,eğitimlerin,risk değerlendirmesinin ve acil durum planlarının doğru yapıldığından emin olursanız,neden olmasın,bence olabilir ama C sınıfında geçireceğiniz faal 3 yıl olmadan B sınıfının tehlikeli sularında birşeyleri gözden kaçırma ihtimaliniz artabilir diye düşünüyorum.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba,

3 sene sonra dediğiniz gibi B olursunuz ancak şimdiki C uzmanın sorumluluğu neyse aynı sorumluluğa sahip hatta tam zamanlı olduğunuz için daha fazla sorumluluğunuz olur. Çünkü herhangi bir iş kazasında yarı zamanlı uzman orda değilse polis, bilirkişi veya savcı hemen seni alır. Yarı zamanlı orda olsa gene alır da yokken olursa sana daha büyük sıkıntı olur.

Sercan SELÇUK

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sercan Bey bu konu benim çok kafamı karıştıran bir husus ve bakanlık birimleri bu konuda maalesef çelişkiler gösteriyor. Çasgem diyor ki; İşverenin kişiyi iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirdiği bir yazı yeterli oluyor, ancak yönetmelik (İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik) diyor ki: iş yeri ile uzman arasında yapılmış ve bakanlığın onayladığı sözleşme şart. Bizim danışman Çasgem iş yeri atama yazısını kabul ettikten sonra sıkıntı yok diyor ama yine de tedirginim.

Ancak her koşulda çok tehlikeli işlerde A sınıfı uzmanın da olması şart. Tabi muhtemel bir iş kazasında C sınıfı uzmana da kusur bulunabilir. Tamamen bilir kişinin raporuna kalmış birşey.

yani şimdi benim anladığım ve araştırdıgım kadarıyla C sınıfı uzman cok tehlikeli işlerde de çalışıyor. Hatta 750 gün prim diye birşeyler var belki ondan bilemiyorum . Tabiki A sınıfı olmalı ancak işverenler genelde işlerini C ile halletmeye calısıyorlar(maliyet nedeniyle). Hem görünürde C sınıfının calısma olanağı zaten az . Çok tehlikeli işlerde çalışırsak galiba bakanlıkta çalısıyor gözükmüyeceğiz ve b sınıfına geçişte problem olacak . Asıl sorun şu diyelim çok tehlikeli işyerleri sınıfından bir işveren bana teklifte bulundu seni yasal olarak gözterebilirmiyiz gibisinden Şimdi ona verilecek cevap nedir ? olmaz desen işi kaçırırsın, olur desen olurmu belli değil . ne cvp vereceğiz? simdi haziranda temmuzda kanundan dolayı 50 kişinin altı da İG uzman alacağından işler patlar diye düşünüyorum. ve çogu işveren A veya B sınıfı değil C sınıfı isteyecek yani kısacası İşverenler bir A sınıfı uzman alayım o gözüksün sonra C sınıfı da alayım asıl o çalışssın istemezler( yeni kanuna göre 50 kişi altı çok tehlikeli işler için) Bakanlığa göre sözleşmemiz onaylanmaz ise de biz gene çalışırsak bize herhangi bir yasal yaptırımı olurmu? yada işveren içinde kötü orda uzman olarak gözükmeyeceğiz onaylanmazsa. Çok tehlikeli işler biliyorum yeni uzman olanlar için tehlikeli ancak piyasadaki en çok iş de ordan çıkıyor tabi maaş da :) Yani ne cevap verecegiz işverenlere biz uzmanlar olarak?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.