C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı Ile Ilgili

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında çağatayözcan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. omark

omark TÜİSAG Üyesi

evet mümkündür fakat bakanlık 3 sene sonra sen sınıfına uygun bir yerde çalışmadığın için B sınıfı sınavlarına giremezsin diyebilir.Bence sen birde kendine az tehlikeli sınıftan bir işletme bularak orada da uzmanlık yap.ya da bakanlığa yazılı bir dilekçe ile başvur ( kesinlikle yazılı olsun ) onlar da sana yazılı cevap vermekte kabul ederlerse bir sıkıntı yaşamazsın yaşarsan da elinde belgen olduğu için düzeltilebilir diye düşünüyorum.

2. Ufuk SAĞLAM

Ufuk SAĞLAM TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar şimdi 6331 sayılı kanunla C sınıfları B sınıflarına bakabiliyo mu? ..

3. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

evet..3 yıl süreyle bakabiliyoruz...(geçici madde 4)
    GEÇİCİ MADDE 4-

(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı
    belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren
    dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B)
    sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten
    itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
  4. ISG-isg

ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

herhangi bir değişiklik yok bende tehlike sınıfında çalışmaktayım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. worgreymon

worgreymon TÜİSAG Üyesi

yalnız barış bey sözleşmeler geri yönelik işlemez biliyorsunuz. hemde sürenin işlemesi için bakanlığa sözleşmeyi göndermeli ondan onay geldikten sonra süreniz işlemeye başlayacak.

6. zoz

zoz TÜİSAG Üyesi

ben c sınıfı sertifika almak için sınava gireceğim , diyelim ki sertifikayı aldım ama benim kuruma a sınıfı dediler a yı alana kadar belge işe yaramayacak mı? bu arada kamu kurumundayım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Kaan SAKA

Kaan SAKA TÜİSAG Yönetici Admin

Merhaba,
    C sınıfının kapsamına giren her işte çalışabilirsiniz. İşiniz A sınıfı uzman gerektiriyorsa A sınıfı uzman tutulmalıdır.
    A sınıfı uzman yanında kendisine yardımcılık yapabilirsiniz.
    Bunun dışında OSGB lerlede çalışabilirsiniz.
    İyi çalışmalar.

zoz bu yazıya teşekkür etti.
  8. zoz

zoz TÜİSAG Üyesi

şu an eğitime katılıp katılmamam konusunda çok kararsızım , kamuda işime yarar mı bilemiyorum ?? kamuyla ilgili bilgisi olan paylaşır mı lütfen

9. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

zoz bu yazıya teşekkür etti.
  10. yasin123

yasin123 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar şubatt yapılan yorumları okudum. c sınıfı iş güvenliği uzmanı tehlikeli işlerde sözleşme yapabilirmi anlayamadım şimdi. yeni kanunda var c sınıf 3 sene b nin yerine bakabilir diye. şubatta yazılan yorumlar kanun çıkmadan önceydi iptal edildi diye yazıyor. şimdi son durum nedir acaba ?

11. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

C sınıfı B sınıfının yerine bakabiliyor Yasin bey

Mustafa BERKYER ve yasin123 bu yazıya teşekkür etti.
  12. bim

bim Guest

evet bende okumuştum o zaman C sınıfı alınan belge sanıyorum 4 yıl boyunca B sınıfı gibi düşünülebilir. zaten 3 yıl C olarak çalışılırsa B'ye yükseltme imkanı var.

13. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

Syn Bim süre olarak kanunda belirtiliyor ama süresini bilmiyorum kanuna bakarsanız bulabilirsiniz.

14. ahmeterkin

ahmeterkin TÜİSAG Üyesi

yeni kanun ile birlikte C sınıfları kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 3 yıl süre ile B sınıfına, B sınıflarıda kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 4 yıl A sınııfına bakabiliyor. bim arkadaşımızn yazdığı gibi 4 yıl B sınıfı gibi düşünülebilir cümlesi yanlış olmuş sanırım.

İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

15. hsgurel

hsgurel TÜİSAG Üyesi

Kamuda 2014 te zorunlu hale gelecek ve isteyen uzman kurum amirine başvurarak uzman olarak çalışmak istediğini beyan edecek

16. bim

bim Guest

hatamı bulduğunuz için sizi tebrik ediyorum :) 3 yıl B sınıfı gibi düşünülebilir olacak. yıldızlı pekiyi aferin.

Mustafa BERKYER bu yazıya teşekkür etti.
  17. ehaksu

ehaksu TÜİSAG Üyesi

Değerli uzmanlar ve uzman adayları,

29 Aralık 2012 CUMARTESİ günü 28512 sayılı İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK yayınlanmıştır. Dolayısıyla bundan önce kullandığımız 27.11.2010 tarih ve 27768 sayılı resmi gazete‘de yayımlanan İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliği TAMAMEN iptal olmuştur, kısmen değil.
    C uzmanların tehlikeli sınıfa, B uzmanların da çok tehlikeli sınıfa bakabileceği de 20.06.2012 tarihinde 6331 Sayılı Resmi gazetede yayınlanan İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU'nun Geçici 4. Maddesinde açıkça belirtilmektedir. Kanun yürürlüğe gireli daha 6 ay oldu. Bu kanunun geçici 4. maddesiyle ilgili herhangi bir iptal kararı olmadığını biliyorum. Kanun varken ESKİ yönetmeliğin iptali bizi bağlamaz. Ki dediğim gibi o yönetmeliğin de yenisi 29 Aralık 2012 tarihinde yayınlandı zaten. Yanlışım varsa düzeltin lütfen??

18. cansın babayiğit

cansın babayiğit TÜİSAG Üyesi

6331 nolu yasa
    İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır..

İş guvenliği uzmanlığı görev yetki ve sorumluluklarıyyla alakalı bişey değil o soru.idrek kanunda yazıyor zaten.yani iptallik bi durum yok.danıştay kararıyla 2010daki yönetmelik kaldırıldı.

19. istanbul44

istanbul44 TÜİSAG Üyesi

bugün 170 i aradım sertifikamı sormak için .Bana ısrarla B sınıfına bakamayacağım söylendi. C sınıfıyım ve hiç çalışmadım.3 yıl yada 750 prim günü şartınız var dendi.A sınıfına bakmak için bu gerekiyor dedim.Dilekçe yazın dediler.C sınıfı olup A ile sözleşme yapan var mı?

20. ERDAL ÖZTOK

ERDAL ÖZTOK TÜİSAG Üyesi

Mezun olduğunuz iş kolu ile ilgili işlerde; eğer şimdiye kadar 3 yıllık mesleki deneyiminiz varsa ve bunu sgk dökümü ile belgeleyebilirseniz, benzer işlerde A sınıfı gereken işlere de bakabilirsiniz. İsterseniz yazılı bilgi de yollayabilirim.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica