C Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanlığı Ile Ilgili

Altar VATANSEVER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Semra Hanım,

Detaylı bir şekilde yazdım ama halen mi bakamayacağını düşünüyorsunuz?

özden demirtuğ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Ben şahsen son kez yükseltme sınavı yapıldıktan sonra Taslağın kabul edileceğini düşünüyorum .

Verilen yasal hakkın dolmasına zaten neredeyse 1 yıl kaldı .

Böyle bir taslak hazırlanmasının sebebi 1 yıl daha beklememk için olabilir.

Son kez yükseltme sınavı yapıp sonuçları inceledikten sonra yayınlarlar ve firmalara süre olarakda 1-3 arasında bir süre tanıyıp ( yeni uzman bulmaları için) yönetmeliği devreye sokarlar.

Yoksa zaten 1 sene kalmış bir süreç için neden taslak oluştursunlarki.

Altar VATANSEVER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben şahsen son kez yükseltme sınavı yapıldıktan sonra Taslağın kabul edileceğini düşünüyorum .

Verilen yasal hakkın dolmasına zaten neredeyse 1 yıl kaldı .

Böyle bir taslak hazırlanmasının sebebi 1 yıl daha beklememk için olabilir.

Son kez yükseltme sınavı yapıp sonuçları inceledikten sonra yayınlarlar ve firmalara süre olarakda 1-3 arasında bir süre tanıyıp ( yeni uzman bulmaları için) yönetmeliği devreye sokarlar.

Yoksa zaten 1 sene kalmış bir süreç için neden taslak oluştursunlarki.

Merhaba,

Taslaktan kastınız yönetmelik taslağı mıdır? Ben inceleyemedim ama taslağın mevcut İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİ'ğinden farkı nedir? Bu taslakta geçen madde zaten şuanda da var. Taslağın mevcuttaki yönetmelikten başka bir farkı olabilir. Yoksa bu konuda her iki yönetmelik de aynı şeyi söylüyor zaten. Ancak yukarıda da bahsettiğim gibi 6331'in geçici maddesi yürürlükte olduğundan bahsedilen yönetmelik maddesinin bir hükmü kalmıyor...

özden demirtuğ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Taslağı yönetmelik ile kıyasmadım. Ancak taslak oluşturmanın bir sebebi muhakkak vardır. Kanun maddesi geçici madde neticesinde taslakla ikisi arasında fark yoksa , geçici maddeyi kaldırmak için bir yönetmelik çıkarabilirler .

Taslak 1.5 ay önce yayınlanmış güncel bir belge kelimesi kelimesine yönetmelikle aynı mı bilmiyorum ama yayınlanmasının muhakkak bir sebebi var diye düşünüyorum.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Taslağı yönetmelik ile kıyasmadım. Ancak taslak oluşturmanın bir sebebi muhakkak vardır. Kanun maddesi geçici madde neticesinde taslakla ikisi arasında fark yoksa , geçici maddeyi kaldırmak için bir yönetmelik çıkarabilirler .

Taslak 1.5 ay önce yayınlanmış güncel bir belge kelimesi kelimesine yönetmelikle aynı mı bilmiyorum ama yayınlanmasının muhakkak bir sebebi var diye düşünüyorum.
Hocam şu an ne söylemeye çalıştığınızı anlamakta zorlanıyorum. Normlar hiyerarşisini duymuşsunuzdur diye düşünüyorum. Hiç bir bırakın yönetmeliği, tüzük dahi kanun maddesinin hiç bir yerini değiştiremez. Geçici maddelerde normal maddelerden öncelikli olarak uygulanır. Çünkü günü kurtarmak, bir nevi uyum içindir.

özden demirtuğ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tamam zaten benimde anlatmaya çalıştığım geçiçi maddenin iptal edilebileceği

Zaten bir soru sordum önce geçici maddenin vaktinden önce kaldırılması söz konusu olabilir mi diye

Bende sadece yorum getirdim vaktinden önce kaldırılabilir diye. Zaten B ' lere bakabilme durumunun son 1 yılı kalmış

Devlet sürekli yükseltme sınavı açmış

son olduğu söylenen yükseltme sınavından 2 ay önce de taslak yayınlamış .

Tabiki normlar hiyerarşisi nedir biliyorum.

Ama çıkarılan taslağın 1 yılı beklemeden süreci başlatmaya bir işaret olduğunu düşündüğümü dile getiriyorum.

Ne kanunlar ne tüzükler ne yönetmelikler yayınlandı iptal oldu değiştirildi vs. vs. bir geçici madde alt tarafı son derece basit bir iş gibi geliyor. Sadece bir yorum sadece bende bu işten para kazanıyorum değişmesi işime gelmez . Dediğim gibi sadece yorum.

onur aksoy

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Her kafadan bir ses çıkmış , tam anlayamadım. Bir kişi lütfen net bir cevap verebilir mi? C sınıfı uzman ehlikeli sınıftaki bir işletmede şu an çalışabilir mi, çalışamaz mı? Haziran 2015'e kadar çalışabilir ifadesi hala geçerli mi?

Teşekkürler

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Her kafadan bir ses çıkmış , tam anlayamadım. Bir kişi lütfen net bir cevap verebilir mi? C sınıfı uzman ehlikeli sınıftaki bir işletmede şu an çalışabilir mi, çalışamaz mı? Haziran 2015'e kadar çalışabilir ifadesi hala geçerli mi?

Teşekkürler
Geçici madde halen yürürlüktedir.
Kalın sağlıcakla.

Uzman Özlem

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Yönetmeliklerin sürekli değişmesiyle beraber her birimiz resmen kargaşanın ve endişenin içine düşmek zorunda kalıyoruz. Ve bu endişeyi özellikle tehlikeli sınıftaki fabrikalara bakan özellikle tam zamanlı c sınıfı uzmanlar olarak yaşadığımıza eminim. Ben tehlikeli sınıftaki bir fabrikanın 3 ayrı işletmelerine de bakıyorum c sınıfı olarak. Ve kanunda yazılı olan geçerli maddenin bitmesiyle 30.06.2015 tarihinde ben belgeyle çalışma süremde 3 yılı doldurmamış olacağım. Benim 3 yılımı doldurma sürem 11. ayda olacak, böyle bir durumda ben işyerlerime bakamayacağım için ve tam zamanlı çalıştığım için işsiz mi kalacağım, bu fabrikaların tek uzmanıyım ben, avcaba bakanlık benim gibi durumda olanlar için nasıl öneriler sunacak? Açıkçası aklıma gelmiyor değil bu durum yani. Olacakları şimdiden merak etmeye başladım. Haklarımızda hayırlısı. Umalım güzel şeyler olsun.
Bu arada sorulara gelince ben taslakta belirtilen maddenin kanundaki geçerli maddenin yerini alacağını düşünmüyorum. Verilmiş bir hak geri alınamaz. Hukukun en temel cümlesidir. Gerçi sizlerin de aklından burası Türkiye her şey olabilir cümlesinin geçtiğini duyuyor gibiyim, o zaman da hepimiz verilmiş olan hakkımızın elimizden alınmaması için dua edelim. Ne diyebiliriz ki.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yönetmeliklerin sürekli değişmesiyle beraber her birimiz resmen kargaşanın ve endişenin içine düşmek zorunda kalıyoruz. Ve bu endişeyi özellikle tehlikeli sınıftaki fabrikalara bakan özellikle tam zamanlı c sınıfı uzmanlar olarak yaşadığımıza eminim. Ben tehlikeli sınıftaki bir fabrikanın 3 ayrı işletmelerine de bakıyorum c sınıfı olarak. Ve kanunda yazılı olan geçerli maddenin bitmesiyle 30.06.2015 tarihinde ben belgeyle çalışma süremde 3 yılı doldurmamış olacağım. Benim 3 yılımı doldurma sürem 11. ayda olacak, böyle bir durumda ben işyerlerime bakamayacağım için ve tam zamanlı çalıştığım için işsiz mi kalacağım, bu fabrikaların tek uzmanıyım ben, avcaba bakanlık benim gibi durumda olanlar için nasıl öneriler sunacak? Açıkçası aklıma gelmiyor değil bu durum yani. Olacakları şimdiden merak etmeye başladım. Haklarımızda hayırlısı. Umalım güzel şeyler olsun.
Bu arada sorulara gelince ben taslakta belirtilen maddenin kanundaki geçerli maddenin yerini alacağını düşünmüyorum. Verilmiş bir hak geri alınamaz. Hukukun en temel cümlesidir. Gerçi sizlerin de aklından burası Türkiye her şey olabilir cümlesinin geçtiğini duyuyor gibiyim, o zaman da hepimiz verilmiş olan hakkımızın elimizden alınmaması için dua edelim. Ne diyebiliriz ki.
Benim düşüncem ve yorumum bu süre sonunda aksine bir bildirim veya İSG katipten otomatik sözleşme iptali olamadığı bu süreçte B sınıfı oluncaya değin görevinize devam etmeniz yönünde olacaktır. Şimdiden endişelenmemenizi ve lehinize bir uygulama öngörüleceği ummanızı salık veririm Özlem hanım.

barkos

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
merhaba benim sorum kamuda çalışan isg uzmanlarıyla ilgili.Bildiğim kadarıyla 2016 yılından itibaren kamuda uzman çalıştırılması zorunlu hale gelecek.Ben C sınıfı isg uzmanıyım aynı zamanda kamuda mühendisim.2016 yılına kadar kamuda isg uzmanı olarak çalışamayacağımı biliyorum.O zamana kadar belgem bir işe yaramayacak mı?çalıştığım kuruma ve çalışma bakanlığına başvursam da bir sonuç alamaz mıyım?bunu öğrenmek istiyorum.cevaplarınız için teşekkürler.

isgmuh

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
C sınıfı uzman tehlikeli yerlerde Temmuz 2015 e kadar çalışabilir. Piyasa bunlarla dolu zaten

isgmuh

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Temmuz 2015 de uzatılacağı dusuncesindeyim

okyanus

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
21.11.2012 tarihinde bakanlık tarafından IGU uzmanı olarak çalışma onay yazım geldi. Daha sonra isg katibin açılmasıyla 28.06.2013 tarihinde isg katip üzerinden sözleşmem yapıldı. Süre hesaplamasında geçerli olan hangisi olur bu durumda. İSG katip mi baz alınacak.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Süre hesaplanması 28.06.2013 itibariyle başlar.

E

evrimakbayir

Guest
Çalışma sürenizi hatalı hesaplıyorsunuz. 01.01.2016 ya kadar B sınıfı yerine vekaleten bakabilirsiniz.
isguvenligi.isggm@csgb.gov.tr den onaylatabilirsiniz. Geçici Madde 4 ü iyi inceleyin.

gökhan derin

Üye
TÜİSAG Üyesi
C sınıfı uzmanların B sınıfı yerine görev alması 31.12.2016 tarihine kadar olması gerekmiyor mu nihayetinde yasa 01.01.2014 tarihi itibariyle tehlikeli ve cok tehlikeli iş yerlerinde geçerli oldu zaten madde de
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu GEÇİCİ MADDE 4
İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.
Dolayısıyla benim buradan çıkardığım sonuç c sınıfı iş güvenliği uzmanları 31.12.2016 tarihinde kadar b sınıfı uzman yerine görev alabiliyor.

Altar VATANSEVER

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
C sınıfı uzmanların B sınıfı yerine görev alması 31.12.2016 tarihine kadar olması gerekmiyor mu nihayetinde yasa 01.01.2014 tarihi itibariyle tehlikeli ve cok tehlikeli iş yerlerinde geçerli oldu zaten madde de
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu GEÇİCİ MADDE 4
İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.
Dolayısıyla benim buradan çıkardığım sonuç c sınıfı iş güvenliği uzmanları 31.12.2016 tarihinde kadar b sınıfı uzman yerine görev alabiliyor.

Ufak bir hatanız var Yürürlük bölümünde kanunun 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde ( üst sınıfa bakabilme ile ilgili madde geçici madde 4'tür) yürürlüğe girer. Dolayısı ile 30.06.2012 tarihi itibari ile bu durum geçerli olup geçerlilik süresi de 3 yıldır. 30.06.2015 tarihinde yaklaşık 8 ay sonra süre dolacaktır.

Bilgilerinize.

gökhan derin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Öncelikle ilginiz için teşekkür ederim. Ancak tehlikekli ve çok tehlikeli iş yerlerinde iş güvenliği uzmanı ile çalışma zorunluluğu 01.01.2014 tarihi itibariyle başladığı için c sınıfı uzman da ancak b sınıfı yerine 01.01.2014 tarihinde bakmaya başladığı için kafamda ufak soru işaretleri oluştu.

gökhan derin

Üye
TÜİSAG Üyesi
Ayrıca altar bey bu iş yerlerinde kanun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren yürürlüğe girer denilirken kasıt acaba işyerlerinin uzman ile çalışma zorunluluğunun başladığı tarih mi kastedilmektedir??? diye bir anlam çıkardım o yuzden 01.01.2014tarihinden itibaren mi 3 yıl geçerli olarak düşündüm açıkcası

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.