C SINIFI İSG UZMANI , B SINIFI İŞLETMEYE BAKABİLİR Mİ?

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında selindemir tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. selindemir

selindemir TÜİSAG Üyesi

C SINIFI İSG UZMANI , B SINIFI İŞLETMEYE BAKABİLİR Mİ? GEÇİCİ MADDE 4 , ŞİMDİ GEÇERSİZMİ ?

M. Emin ÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
  2. KadirCoskun

KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

Selindemi Hanım Kanun resmi gazetede yayımlanmadığı için şuan için geçersiz. Tahminimce Temuzzun ortalarında resmi gazetede yayımlanır.

M. Emin ÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
  3. ISG-isg

ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

şu anda geçersiz

4. ilkay Kıran Öztürk

ilkay Kıran Öztürk TÜİSAG Üyesi

geçici maddeler geçersiz değil diye yorumluyorum ben.. atıflar bölümünde yer alıyor çünkü

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. KadirCoskun

KadirCoskun TÜİSAG Üyesi

Geçici maddeler geçersiz değil ama kanun resmi gazatede yayımlanmadığı içi geçersiz..

6. ilkay Kıran Öztürk

ilkay Kıran Öztürk TÜİSAG Üyesi

zaten tamamı o şekilde bu maddelere özgü bir şey değil, kanun yayınlanmadan geçerliliği yok, yayınlandığı tarihten itibaren geçerli olcak.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Bahadır Öndersev

Bahadır Öndersev TÜİSAG Üyesi

8. Orkun ULU

Orkun ULU TÜİSAG Üyesi

ben suanda çalışıyor dıye biliyorum ve kanun kabul edildikten sonra da b sınıfı 4 yıl sureyle a nın yerıne ve c sınıfıda 3 yıl sureyle de b nın yerıne bakabılecek dıye bılıyorum ekledıgım dosyada en alt kısmında sarı ıle ısaretledım

Ekli Dosyalar:

9. yusuf.dulda

yusuf.dulda TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar, kanun maddesi şu an geçersiz ama uygulamada herhangi bir sıkıntı yaşanmıyor. Kısa süre önce C sınıfı uzman olarak çalıştığım ve Tehlikeli sınıfta yer alan tesisimize atamamı yaptırdım. Şimdiden hayırlı olsun...

emrah dincer bu yazıya teşekkür etti.
  10. M. Emin ÇELİK

M. Emin ÇELİK TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu 3 yıl 4 yıl süreleri haziran 2012 den itibaren mi işleniyor yoksa daha işlemeye başlamadı mı.

Teşekkürler

11. adanascuba

adanascuba TÜİSAG Üyesi

Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Önemli Duyuru !!!

Bilindiği üzere 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı resmi gazete’de yayımlanan “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” in, 31/01/2013 tarih ve 28545 sayılı resmi gazete’de yayımlanan yönetmelikle eklenen Geçici 2 inci maddesinin birinci fıkrasına açılan dava sonucunda Danıştay 10.Dairesince 2013/919 Esas no ile ilgili maddenin yürütmesinin durdurulması kararı verilmiştir.
    Bu itibarla, konu ile ilgili taleplerin işleme konulmasına hukuken imkân bulunmamakla birlikte bahsi geçen dava süreci takip edilerek verilecek nihai karara göre tarafınızca işlem tesis edilmesi uygun olacaktır. İSG-KATİP üzerinden bu konu ile ilgili işlemler durdurulmuştur ve bu madde doğrultusunda yapılan sözleşmeler askıya alınacaktır.
    Bilgilerinize rica olunu

bu maddeye gore askida diger c beye bakabiliyor hala

12. ZAİM ZENGİN

ZAİM ZENGİN TÜİSAG Üyesi

BAKABİLİR. BAKTIĞI İÇİN TORBA KANUNDA BELİRTTİĞİ ÜST SINIFA GEÇİŞ SINAVI YAPILARAK C SINIFI UZMAN DOLAYLI OLARAK A SINIFINA BAKABİLECEK. BÖYLECE C SINIFI UZMANLAR ÜST SINIFA GEÇEREK B SINIFI OLACAK. 6331 SAYILI KANUN YÜRÜRLÜĞE GİRDİKTEN SONRA C SINIFI 3 YIL B SINIFINA, B SINIFI DA 4 SENE A SINIFINA BAKABİLECEK. ÜST SINIFA GEÇİŞ SINAVI KASIM AYINA YETİŞİRSE C SINIFI 3 YIL BOYUNCA A SINIFINA DOLAYLI OLARAK BAKABİLECEKTİR. BAKANLIK TEBLİĞ YAYINLAMASI PRİM GÜN SAYISINI BELİRTECEK. BİZİM İÇİN ÖNEMLİ OLAN PRİM GÜN SAYISI NE KADAR OLACAĞI VE NEYE GÖRE BAKILACAĞIDIR.

13. uzmknn

uzmknn TÜİSAG Üyesi

6331 in geçici maddeleirnde
    birüst sınıf iiçin süreler belli tabiki c ler şuan b yerine bakabilir, sizin bahsettiğiniz tebliğ c lerin a ya bakamaması

14. chemistanbul

chemistanbul Banned

şimdi öncelikle kusura bakmayın ama şunu belirteyim.bizler bu mesleğe ve değerlerine sahip çıkmazsak başta biz hata yaparız.demek istediği şu;
    c-b ve a sınıfı işletme yoktur.bunlar sadece iş güvenliğinin sertifika derecesini gösterir. firmaların tehlike sınıfları harflerle değil az tehlikeli, tehlikeli, çok tehlikeli diye isimlendirilir. işverenlere bu şekilde ifade edersek hoş olmaz diye düşünüyorum.

sorduğunuz konu ile alakalı c sınıfı uzman şuan tehlikeli ve az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde çalışabilmektedir.ancak 7 yıl süre içinde çalışabilir sadece.yani 7 yıl sonra c sınıfı uzman eğer sertifikasını b derecesine yükseltmezse tehlikeli sınıfta çalışamaz.

GONCA UYSAL bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. cnin bye bakması

,
  2. c sınıfı uzmanlarin gecici gorevlendimesi

,
  3. b ler a is guvenligi

,
  4. c sınıfı uzman b sınıfına bakabilme suresi,
  5. b sınıfı iş güvenliği uzmanı çok tehlikeli sınıfa bakabilir mi