C Sınıfı Isg Uzmanı Oldum. Isg Uzmanının Bir Günü Nasıl Geçer?

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında benianla tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. benianla

benianla TÜİSAG Üyesi

Merhaba Arkadaşlar. Ben Makina Mühendisi C Sınıfı İSG uzmanı oldum. İSG Uzmanı olarak tecrübem yok. Bir işyerinde ne yapmam lazım? C Sınıfı İSG Uzmanın bir günü nasıl geçer? Hangi belgeleri düzenlemesi gerekir. Düzenlediği belgelerin hangi aralıklarda kontrol edilmesi gerekir. Tecrübe sahibi arkadaşların yardımını bekliyorum.

ardaderi, semra, Sercan SELÇUK ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. seyfullah

seyfullah TÜİSAG Üyesi

bu konu gerçekten çok önemli rica etsek cevap yazar mısınız tecrübeli arkadaşlar ne öğrensek kardır.

gevele bu yazıya teşekkür etti.
  3. ikarateke

ikarateke TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar öncelikle hayırlı olsun.inşallah gönlünüzden geçtiği gibi yada umduğunuz gibi bir iş hayatınız olur..
    bende bu işte çok tecrübeli değilim 4 aydır kısmi zamanlı olarak 3 firmayla çalışıyorum.aklınızda bişeyler oluşması için ayda 8 tam gün gittiğim firmamdaki bir günüm şöyledir.
    sabah 9 gibi mesai'ye gelir çayımı alır resmi gazeteyi açarım bizim ile ilgili bi yönetmelik,tebliğ vs. varmı varsa bi çay daha alır ona yüzeysel olarak bakarım.ardından sahaya iner önceki günlerden gözüme takılmış ve söylemiş olduğum şeylerin düzeltilip düzeltilmediğini kontrol ederim.tabi bu sırada beni gören çalışanların Koruyucu ekipmanlarına ulaşma yarışınada tanık olurum..genel olarak sahanın hepsini gezmek ustalarla konuşmak vs öğleni bulur..yemeği hakettik.:) öğleden sonrada ogün çıkmış olan yönetmeliği detaylı olarak incelerim.buarada isgfrm bilgisayarımda sürekli açıktır güncel konuları buradan takip ederim.sahayı bidaha gezerim.yasa yönetmelik okumaya çalışırım sürekli.hazırlamam gereken evraklar varsa onları toparlarım..çayımı içer 4 gibi çalışanların mesai bitimi sonrası evimin yolunu tutarım..

kbrylcn, ferhat dudu, alibey ve 8 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. seyfullah

seyfullah TÜİSAG Üyesi

kimse bizim adam gibi bu işi öğrenmemizi istemiyor herhalde..lütfen anlatır mısınız prosedürler nelerdir.teşekkür ederiz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. burhanadıgüzel

burhanadıgüzel TÜİSAG Üyesi

öncelikle işyerini ve yapılan işleri tanımalısın. Bu çok önemli. Eğer daha önce İSG profesyoneli çalışmışsa yapılan çalışmaları ve dokümanları incelemelisin.
    Buna göre;
    1- Yıllık plan hazırlanmamışsa hazırla.
    umarım OSGB ile çalışmıyorsundur . hemen İSGB birimini kur. çalışan temsilcisini oyla seçtir, diğerlerinin görevlendirme yazısını çıkart ve patrona imzalat. patrona her gün veya haftada bir birşeyler sun benim gibi her şey tastamam olsunda öyle sunayım deme. pazarlama tekniğini bilmek lazımmış.
    2- Acil durum planı hazırla.
    3- risk analizi ve değerlendirme prosedürü hazırla (yaklaşık 10-20 sayfa arası işyerinin büyüklüğüne göre değişir).
    4- Oluşan prosedür ve ekiple beraber risk analizi yap( eğer risk analizi yapılmamışsa.)
    5- risk analizi işyerinin büyüklüğüne göre 1-2 ay sürebilir.
    6- yeni eğitim yönetmeliği çıktı eğitimleri buna göre yapmalısın.
    7- hergün işyerinin tamamını elinde fotoğraf makinenle gez. her seferinde farklı durumla karşılaşacaksın.
    8- işaret ve işaretlemeleri tamamlat astır.
    9- iş güvenliği ile ilgili 4 adet klasör oluştur herisinin içeriği farklı sağlam bir dokümantasyon oluştur.

6. unforgiven2

unforgiven2 TÜİSAG Üyesi

nedir bu 4 adet klasör-dökümantasyonlar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. papillon

papillon TÜİSAG Üyesi

öncelikle işveren bütün çalışanlara uzmanımız diyerek tanıtmalı ve herkesin yardımcı olması gerektiğini güzelce anlatmalı.
    sonra onaylı defterler aldırılmalı.
    kurulu kurmalı ve kurul üyelerine gerekli eğitimler verilmeli bu bence en önemli nokta.çünki planladığınız herşey kurulda konuşulmalı ve yapılacak şeyler kurul onaylı olmalı.
    bütün işlerin sorumluluğunu kendine almamalısın.gereksiz olur.
    işleri bölüştürmelisin ve işin içine ne kadar çok kişi katarsan o kadar faydalı olacaktır.
    eğitim planlanmalı bunuda kendi başına yapmaya uğraşma kurul üyeleri ile beraber planlayın.beraber planlarsanız kimse oflayıp poflayamaz.
    bu arada eş zamanlı olarak risk değerlendirmesi ekibini oluşturup çalışmalara başla.
    acil durum planıda oluşturulmalı.
    acil durum ekipleri ,risk değerlendirmesi ekibi,çalışan temsilcileri gibi seçimleri kurulda konuş ve kesinlikle atamalarını yazışma ile yap.
    daha çok şey var bunlar genel hatları.
    bu işi yaparken en önemli şey herşeyi yazışma halinde yürüt ve mümkünse kendine bir kopyasını muhakkak al.

kbrylcn, ayşegül4845, fyılmaz ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. gevele

gevele TÜİSAG Üyesi

gayet güzel bilgiler verilmiş arkadaşlar, yanlız hazırlanacak evrakları örnek olarakta yükleyebilirmisniz, en azından ilk 1 ay içinde neler hazırlanacak prosedur nasıl olmalı
    teşekkürler

9. papillon

papillon TÜİSAG Üyesi

iç yazışma kimlere verilecekse okuttuktan sonra altına imzaları attırılmalı, sonrasında bu yazışma çoğaltılarak yazışma yapılanlara dağıtılmalı,bu tarz şeylerin bir kopyasıda sizde evde olsun dosyalayın.orjinalinide işyerinde iç yazışmalar dosyası yapıp saklayabilirsiniz mesela.

Ekli Dosyalar:

S.Erden, alibey, ayşegül4845 ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. burhanadıgüzel

burhanadıgüzel TÜİSAG Üyesi

EKTEKİ DOSYANIN 2. SAYFASINDA YAZILI

Ekli Dosyalar:

Melikşah Murat Genç, S.Erden, alibey ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. gevele

gevele TÜİSAG Üyesi

güncel tutulması gereken bir başlık olmuş, katkı sağlayan herkeze teşekkürler

12. Sercan SELÇUK

Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

peki bu iç yazısmayı maille mi göndermemiz gerekir yoksa cıktı alıp imzalı olarak mı . mail de gecerli olurmu kanunen iç yazısmalarda . teşekkürler cevaplarınız için

13. Sercan SELÇUK

Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

birde sınav sonucları acıklanınca biz ne zaman uzman olarak görev alabileceğiz? yani aynı gün mü sonuclar acıklandıgında yoksa sertifika mı beklicez?

14. papillon

papillon TÜİSAG Üyesi

mobil imza, elektronik imza ile yaptığınızda mail geçerli oluyor diye biliyorum,mahkemelerde.bence kağıt üstünde daha garanti oluyor.olumsuz durumlarda çıktı alıp imzalatmış olmamız daha yararlı gibi görünüyor
    Bu konuyu hukuk danışmanlarına sorarsanız daha tatmin edici cevaplar alabilirsiniz tabi.

15. cemre

cemre TÜİSAG Üyesi

BU DOSYA BOZUK????

16. ferhat dudu

ferhat dudu TÜİSAG Üyesi

serbest uzman olarak mı çalışıyorsunuz.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica