Soru C Sınıfı Tehlikeli Sınıf

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Sercan SELÇUK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Sercan SELÇUK

    Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi



    öncelikle herkese merhabalar. Yaklaşık 1 senedir c sınıfı uzman sertifikam var ama hiç uzmanlık yapmadım.Yönetmeliklere de mevzuata da hayliyle biraz uzak kaldım o yüzden sorumu mazur görün .

    6331 sayılı kanuna göre C sınıfı iş güv uzmanı 3 yıl süreyle tehlikeli sınıfa bakabiliyordu. Şimdi igu görev ve yetki yönetmeliğine baktıgımda İGU görev ve yetkilendirme yönetmeliğine baktıgımda madde 7 ye göre C sınıfı uzman sadece az tehlikeli sınıfta calısabiliyor yani temmuz 2015 e kadar tehlikeli sınıfa da bakabilen uzman şimdi görevlendirilemiyormu??

    konuya biraz uzak kaldıgımdan soruyorum bu şekilde çalışan arkadaslar yanıtlarsa sevinirim



     
  2. münza

    münza TÜİSAG Üyesi



    Önemli değil diyerek sorunuzu cevaplandırayım.

    6331 sayılı kanunun Geçinci 4. maddesinde;

    İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü

    GEÇİCİ MADDE 4 –(1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.
    denilmektedir. Yani Temmuz 2015 e kadar Tehlikeli işyerlerine bakabilirsiniz.



     
  3. Sercan SELÇUK

    Sercan SELÇUK TÜİSAG Üyesi

    teşekkür ederim cevabınız için. Kanundur zaten esas olan ama yönetmelikte bu sekilde görünce sormak istedim

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica