C Sinifi Uzman Inşaatlarda Çalişabilir Mi?

erdal_kar

Üye
TÜİSAG Üyesi
fatih mehmet cansız dedi:
arkadaşlar benim bir sorum olacak bu 750 gün prim yönetmeliğinin ne şekilde uygulanacağına ilişkin tebliğ çıktı mı​
Hayır. Bekleniyor

tebligin kanuna aykiri oldugu ve danistaydan dondugu ya da donecegi soyleniyor dogru mudur ? nasil saglikli bilgi ednebiliriz acaba ?

tesekurler

Mustafa ULUSOY

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Tebliğ çıkmasına gerek yok, yönetmelik yürürlükte. Şartlarınız uyuyorsa yapın sözleşmenizi ve belgenizi ekleyerek girişinizi yaptırabilirsiniz.
Danıştaydan dönen de 3 yıl önceki bir mevzu, karıştırılıyor.

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Tebliğ çıkmasına gerek yok, yönetmelik yürürlükte. Şartlarınız uyuyorsa yapın sözleşmenizi ve belgenizi ekleyerek girişinizi yaptırabilirsiniz.
Danıştaydan dönen de 3 yıl önceki bir mevzu, karıştırılıyor.
Uygulama için aldığım bilgiler tebliğin yürürlüğe girmesini beklenmesi doğrultusunda. Henüz bu konuda yapılan başvuru girişimleri için uygulama yapılmamaktadır. Bilgilerinize sunulur.

zeugma

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Uygulama için aldığım bilgiler tebliğin yürürlüğe girmesini beklenmesi doğrultusunda. Henüz bu konuda yapılan başvuru girişimleri için uygulama yapılmamaktadır. Bilgilerinize sunulur.
arkadaşlar herkese merhaba benım de bır sorum olacak ben c sınıfı olarak bır santıyede musavır fırmada görev yapıorum (denetcı fırmada) taşeron firmanın danısmanlıgı olarak b sınıfı ısg uzmanı ve c tam zamanlı uzman bulunmakta. uygun olmayan bır durum olduğunda benım sorumluluğum nedır acaba bu konu hakkında bılgı verırrmısınız cok teşekkürler.
ıyı çalışmalar herkeze

ebirol

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ikeremk dedi:
Arkadaşlar,

Biliyorsunuz inşaat işlerinde B sınıf veya A sınıfı uzmanlar çalışabiliyor şuan.C sınıfı uzmanlar çalışmakla yetkili değiller,en azından bakanlık kabul etmiyor.

Bir şantiye düşünün, A sınıfı uzman ile anlaşılmış ve aylık 45 saat üzerinden haftalık olarak 1 gün şantiyeye uğruyor.Ben ise C Sınıfı uzman olarak tam zamanlı şantiyedeyim ve ana yüklenici firmada çalışıyorum. A sınıfı uzman ise Ana yüklenicin elemanı.

Şimdi herhangi ölümlü veya yaralanmalı bir kazada benim sorumluluğum nedir ? Benim görevim,eğitimler,günlük raporlamalar vs...
Dediğim gibi kaza anında kim sorumlu tutuluyor arkadaşlar..Benim C sınıfı uzman olarak sorumlulukları neler kötü bir durumda.? Ayrıntılı bilgi verirseniz sevinirim.​
ebirol dedi:
Benim bildiğim şantiyelerde de bu durum aynı bu şekilde gerçekleşiyor. Benim merak ettiğim böyle bir şantiyede çalışırsak bir C sınıfı uzman olarak isgkatip üzerinden kayıt da yaptırmadığımız için B sınıfı olmak için gereken 3 seneden sayılmıyor mu? Eğer süre işlemiyorsa inşaatta böyle bir uzmanlık yaparken aynı anda dışarıdan isg katip üzerinden başka bireyse işer yapabilirmiyiz?​
Kemal Erdal Çelen dedi:
Evet sürenizin işlemesi için uzmanlık sözleşmesi SGK bildirimini yapılması gerekir. Ayrıca:
Gerek koşul: İşverenle yapılacak sözleşmenin İSG katip üzerinden İSGGM'e bildirilmesi
Yeter koşul: İşyeri ile hizmetinizin en az 3 yıl olması​
ebirol dedi:​
dogru mu anladim bilmiyorum, yeter kosuldan Yola cikarsak isgkatipden bildirim Olmadan da uzmanlik suresinden Sayilabiliyor Mu?​
selehattin dedi:
Şantiyede bildirimli çalışmadıgınız sürece üzerinizde hiç bir yasal zorumluluk yoktur.

A sınıfları bir danışmanlık firması yok ise kesinlikle danışmanlık yapamaz.

OSGBlerin hiç birisi danışmanlık hizmeti ( bildirimsiz hizmet) veremez.

OSGBde iç görevlendirme yapılması belgenizin işlemesi açısından yeterli değildir.

İnşaatlarda çalışan C sınıf uzmanların süreçleri işlemez. 2 istisna dışında. Satış ofisleri üzerinden bildirim yapıldıysa ve veya mayıs ayı sınavına gıreceklere santıyede calıstıklarını kanıtlamaları durumunda bakanlık bu hakkı tanımıstır.

A sınıfının olmasına ragmen sizin imza attıgınız evraklar sebebı ile üzerinizde bir yukumluluk olması soz konusu degıldır. Yapmamanız gereken sey isg defterine kesinlikle imza atmayın. O zaman usulsuz iş yapılmış oluyorsunuz.​
ebirol dedi:​
verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, ben yeni girdim sınava ve şantiyede çalışma ihtimalim var, açıkçası uzman sürecinin işlemesi benim için önem arz ediyor. Bundan önceki dönemde belge alan bir arkadaşım şu an şantiyede bakanlık bildirimi yapılmaksızın taşeronlardan birinde (kaba inşaat) c sınıfı uzmanlık yapıyor sadece sgk bildirimi ile. Onun için sürecin işlemesi mümkün değil mi? Bir de burada çalışırken ve süreç işlerken yada işlemezken, dışarıdan başka yere hizmet vererek süreci işletmek mümkün olabilir mi? Biraz ayrıntılı sordum ama sorunlarım için yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürlerimi sunarım.​

Kemal Erdal Çelen

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar herkese merhaba benım de bır sorum olacak ben c sınıfı olarak bır santıyede musavır fırmada görev yapıorum (denetcı fırmada) taşeron firmanın danısmanlıgı olarak b sınıfı ısg uzmanı ve c tam zamanlı uzman bulunmakta. uygun olmayan bır durum olduğunda benım sorumluluğum nedır acaba bu konu hakkında bılgı verırrmısınız cok teşekkürler.
ıyı çalışmalar herkeze
Müşavir firmada denetçi olarak çalışmanız nedeniyle sorumluluğunuz geçerli sözleşmeniz, meslek etiğinizle ve görev tanımınızla sınırlıdır. 6331 sayılı yasa göz önünde bulundurulduğunda İSG mevzuatları yönünden ayrıca görevlendirilmediğiniz sürece yasal olarak yetkinizde olamayacağından idari ve cezai yönden sorumluluk taşımazsınız. Kalın sağlıcakla.

zeugma

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
kemal bey cevabiniz icin tesekkurler benim anlayamadigim nokta ^İSG mevzuatları yönünden ayrıca görevlendirilmediğiniz ^derken ne gibi gorevlendirmeler olabilir bunlar acaba?ben henuz sozlesme imzalamadim ancak firma bana is guvenligi muhendisi olarak kase verdiler ve tuttugum tutanaklarda muhur ve imzami kullaniyorum. acaba sorumlulugum imza attig belgelerle olabilir mi ve asil sorumluluk taserin firmanin danismanligini yapan b is guvenligi uzmanindamidir benim yapmam gereken nelerdir bu durumda bilgilendirirseniz cok sevinirm cok tesekkurler

deryaknk

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
A sınıfının tam zamanlı olması şart mı, ayda bir danışmanlık yapan bir firmadan gelen A sınıfı dahilinde C sınıfı çalışabilir mi, daha doğrusu çalışılıyor da belgesi geçerli olur mu diye soruyorum bilgisi olan varsa
Bende bu sorunun cevabını arıyorum. Bilen veya bu şekilde yapan varsa paylaşabilir mi?

enyonn

Üye
TÜİSAG Üyesi
kemal bey cevabiniz icin tesekkurler benim anlayamadigim nokta ^İSG mevzuatları yönünden ayrıca görevlendirilmediğiniz ^derken ne gibi gorevlendirmeler olabilir bunlar acaba?ben henuz sozlesme imzalamadim ancak firma bana is guvenligi muhendisi olarak kase verdiler ve tuttugum tutanaklarda muhur ve imzami kullaniyorum. acaba sorumlulugum imza attig belgelerle olabilir mi ve asil sorumluluk taserin firmanin danismanligini yapan b is guvenligi uzmanindamidir benim yapmam gereken nelerdir bu durumda bilgilendirirseniz cok sevinirm cok tesekkurler

Bu sorunun cevabını bende almak istiyorum..????

cihan2733

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar ben jeloji mühendisi ve C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. askerden yeni geldim askerden önce ekim 2012 deki sınava girip uzmna olmuştum. Konut inşaatı sektöründe ise kesintisiz olarak Ağustos 2009 dan aralık 2012 ye kadar sigortalı olarak bir fiil çalıştım. şimdi inşaatlarda A sınıfı uzmanın Yerine bakabilirmiyim. Mail ile iletişim sağlarsanız sevinirim. cihan2733@*****

Mbas

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar ben jeloji mühendisi ve C sınıfı iş güvenliği uzmanıyım. askerden yeni geldim askerden önce ekim 2012 deki sınava girip uzmna olmuştum. Konut inşaatı sektöründe ise kesintisiz olarak Ağustos 2009 dan aralık 2012 ye kadar sigortalı olarak bir fiil çalıştım. şimdi inşaatlarda A sınıfı uzmanın Yerine bakabilirmiyim. Mail ile iletişim sağlarsanız sevinirim. cihan2733@*****
bende bu konuda muzdaripim . Çünkü yönetmelige bakınca yapı işlerinde mimar, inş . müh. ve cevre muhendısı calışabiliyormus. Ne yapacaz bilmiyorum sen ne yaptın arastırdın mı ??

gop

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba bende alısverıs ınsaatının ısg uzmanıyım kımyagerım .sımdı rısk analızı yapıyorum a sınıf uzmanım var fakat ımzayı ben atıcam allah korusun bırsey olursa kım sorumlu oluyor? asınıfımı ben mı

baran aydemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhaba bende alısverıs ınsaatının ısg uzmanıyım kımyagerım .sımdı rısk analızı yapıyorum a sınıf uzmanım var fakat ımzayı ben atıcam allah korusun bırsey olursa kım sorumlu oluyor? asınıfımı ben mı
kurstayken hocamiz a sınıflarının yanında çalışmayın ıhaleyi size bırakıyorlar yani imzayi c ye attiriyorlar demişti.bir sorun olduğunda sorumlu siz oluyorsnz demişti

Çağdaş Özçam

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
imzayı kim atıyorsa sorumlu odur, fakat a sınıfı uzman olan bir yerde c sınıfı uzman imza atıyorsa bunun altında bir art niyet vardır..

Saygılar..

nergal1903

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar
ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ
de yer alan EK-1'e göre inşaat işlerinde ISG Uzmanları çalişabilir. Ek-1 de hangi branşların çalışılabileceği belirtilmiştir.

baransely

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yetki ve sorumluluk yasa gereği A sınıfı iş güvenliği uzmanına aittir. Herne kadar söz konusu işyerlerinde C sınıfı uzmanın sözleşmesi bakanlıkça onaylansa bile cezai sorumluluk A sınıfı uzmanı içerir.

A sınıfı uzman varsa Csınıfı uzmanın sözleşmesini bakanlık onaylıyor mu???? Ben de bir inşaat firması ile çalışmayı düşünüyorum... Bu işe girersem sertifikamın süreci işliyor mu???

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
A sınıfı uzman varsa Csınıfı uzmanın sözleşmesini bakanlık onaylıyor mu???? Ben de bir inşaat firması ile çalışmayı düşünüyorum... Bu işe girersem sertifikamın süreci işliyor mu???
Evet onaylıyor ve sürenizde işlemeye başlıyor.Bu şekilde bildiğim arkadaşlarım var.

ultimateposter

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yasaya göre inşaat öğretmenleri ve mühendisleri dışında kimse çalışamıyor.

sezin48

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhabalar, benimde sorumlar var, yardımcı olabilirseniz sevinirim, c sınıfı uzmanıyım ve inşaat şantiyesiyle görüştüm, su an Asınıfı yada Bsınıfı uzmanı yok, çok tehlikelide bu kişiler olmadan c sınıfı uzman olarak çalışamayacagım elbette, isg katipten de uzmanlığımın onaylanmaz danışman olarak ancak bulunabilirim ve imza yetkim olmaz, imza atarsam cezai sorumluluklarım olur yasal olmadıgndan da ceza puanımın işler, yanlış biliyorsam düzeltin lütfen... A yada B sınıfı uzman olursa onun altında yetkilendirilip isg katipten onaylanabilirim degil mi? ve holding bünyesinde tecrübesiz biri olarak şantiye işi ilk başlama olarak nasıl sizce???

tuncay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
evet illa insaat sektoru diye insaat muhendisi olmaya gerek yok. insaat işlerinde mimar , makine, elektrik muhendisi de var. onemli olan ,750 gunluk prim de nace kodunun uymasıdır

kanun mesleki tecrübe diyor!!

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.