C Sınıfı Uzman Ve Çok Tehlikeli Işyeri

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında kalitek tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. kalitek

kalitek TÜİSAG Üyesi

Merhaba;Çok tehlikeli işyerlerinde C sınıfı uzmanların bakması ile ilgili herhangi bir gelişme varmıdır?

2. ANFO797

ANFO797 TÜİSAG Üyesi

Bir gelişme olacak miydi?

tnjclml bu yazıya teşekkür etti.
  3. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

söylentiler var :) fakat aslı yok

4. ANFO797

ANFO797 TÜİSAG Üyesi

:)olmaz o is emekli mufettisler izin vermez:)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. seyfullah

seyfullah TÜİSAG Üyesi

ben de merak ediyorum ne olacak

6. Batuhanba

Batuhanba TÜİSAG Üyesi

Üstadların hışmına uğradık C sınıfı belgeler boyahanelerde kullanamıyacaksak nerede kullanacaz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. ma_den_ci

ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

kısmi süreli bireysel sözleşmeler mesela 150 çalışanlı işyeri ile A sınıfı uzman 1 gün C sınıfı uzman geri kalan 43 saat için sözleşme yapabilir mi

8. öz madenci

öz madenci TÜİSAG Üyesi

valla ben çok tehlikeli sınıfa bakıyorum. adamlar ne yapsın koskoca şehirde bir tane A sınıfı uzman var, onunki de dolu zaten. bu adamlar nerden bulacak A sınıfı yada B sınıfı uzmanı. B sınıfı uzman hiç yok zaten. mecburen beni atadılar öyle bekliyorlar.

9. ma_den_ci

ma_den_ci TÜİSAG Üyesi

peki sözleşmenizi bakanlık onayladı mı? Yönetmelikte Madde 14 diyor ki ( İSG HİZM. YÖNET.)29.12.2012
    (6) Sözleşme veya görevlendirilmeleri Genel Müdürlükçe onaylanmayan işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamındaki görevlerine başlatılamaz ve yetkilerini kullanamazlar.

10. Handan A.

Handan A. TÜİSAG Üyesi

alo 170 aradım bana tehlikeli sınıfa 2 yıl, çok tehlikeli sınıfa 1 yıl bakma hakkınız var dedi bilginize..

11. Ersin

Ersin TÜİSAG Üyesi

çok tehlikeli sınıfa neye dayanarak 1 yıl bakma hakkı var denildi ?

12. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

Handan Hanım yerinizde olsam telefondaki sese değil kanunda belirtilen maddelere itibar ederim. Ya da biz mi yanlış biliyoruz bununla ilgili yeni bir tebliğ mi yayınlandı bizimle de paylaşın lütfen. Aksi durumda 6331 de gayet açık belirtilmiştir bu durum. C sınıfı uzman çok tehlikeli sınıftaki bir iş yerine ancak A veya B sınıfı uzman bulunduğunda ve personel sayısı 750 - 1000 i aştığında ek uzman olarak görev alabilir.
    Bkz. 6331
    İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

dpertez bu yazıya teşekkür etti.
  13. Handan A.

Handan A. TÜİSAG Üyesi

kesinlikle size katılıyorum bende bu şekilde olmalı diye biliyorum,fakat bugun alo 170 tel.deki kişi bu şekilde bir bilgilendirme yaptı ,açıkçası benim sorumİGU çalışma saatlerinin değişimi ile ilgili bildirimi düzeltecekmiyiz şeklindeydi ona da zaman verdi 01/07/2013 kadar eski saatlerde çalışabiliyormuşuz.Kişinin yetkinliği hakkında bir fikrim yok fakat sesli sistem kayıt altında diyorlar :)

14. Handan A.

Handan A. TÜİSAG Üyesi

Telefondaki kişi sizin asıl sorunuza bakmaksızın bu bilgiledirmeyi yapıyor,o yüzden neye dayanarak söyledi bilemiyorum.Bir soru sordum bi sn sormam lazım dedi başkasına sordu cvp verdi bilgisi ne kadar güvenlir emin değilim :)

15. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

Bence tamamen uydurmuş:)

16. seyfullah

seyfullah TÜİSAG Üyesi

beyler bu konuya açıklık getirebilir misiniz?

17. mert aslan

mert aslan Guest

az önce bakanlıkla bende görüştüm böyle bişey yok diyorlar arkadaşım yanlış anladın galiba kesin olmayan şeyleri burda bahsetmeyelim yönetmelik ve kanunlar açık.C sınıflarının çok tehlikeli yerlere 1 yıl süreyle bakacakları söylemleri bakanlık tarafından yalanlandı.Bence bakanlık size o şekilde bişey diyemez kafanıza göre ortaya bişey atmayın

18. mert aslan

mert aslan Guest

yok böyle bişey arkadaşlar uyduruyorlar çocuk oyuncağı değil bu iş söylemlerinize dikkat edin.

19. Handan A.

Handan A. TÜİSAG Üyesi

Mert bey uslubunuzu biraz düzeltirseniz ,sadece bana iletileni paylaştım,doğruluğu benim için de şüphe götürür bir durum,sonuçta bu görüşmeler Alo 170 de kayıt altına alınıyor,oraya koydukları adamların bilgi düzeylerine baksınlar..

20. nkursun

nkursun TÜİSAG Üyesi

Merhabalar. Cok tehlikeli sinifta 500 den cok calişanı olan bir yerde tam zamanlı olarak C sınıfı uzman bulundurup, dışardan A yada B sınıfı uzman hizmeti almak yeterlimidir yoksa tam zamanlı olarak A yada B sınıfı olmak zorundamıdır.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica