C Sınıfı Uzman Ve Inşaat

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında hanifecan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. hanifecan

hanifecan TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar, 6 işçi çalışan bir inşaat şantiyesinde bir C sınıfı uzmanı kaç saat dışardan hizmet verebilir ?

2. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

C sınıfı olarak İnşaatlarda hizmet veremezsiniz çok tehlikeli yerler kapsamına girdiği için.

Erman Bağcı bu yazıya teşekkür etti.
  3. Murat ARSLAN

Murat ARSLAN TÜİSAG Üyesi

Tehlike sınıfları ile ilgili yönetmelik iptal A-B-C her sınıfa bakabilecek,
    Müfettişlerle görüştüm ocaktan itibaren geldiklerinde sadece uzmanınız varmı diye soracak sınıfını sorgulayamayacak,
    A sertifikalı uzman yetersizliğinden dolayı böyle bir çözüm üretmişler,

ozlem_a bu yazıya teşekkür etti.
  4. frhtsm

frhtsm TÜİSAG Üyesi

Murat bey peki bu bilgi kesin mi??

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. SADIK ALEMDAR

SADIK ALEMDAR TÜİSAG Üyesi

murat bey bu bilgiye nerden ulaştınız,kaynak gösterirmisiniz

6. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

evet çok önemli... tanıtım seminerlerinde de bahsedildi mi bu konu?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

:) Şimdi bakanlığa uzmanla yaptığınız sözleşmeyi bildirmeniz gerekiyor değil mi ? Hangi sınıfın hangi tehlike sınıfına bakacağı da yönetmelikte yazıyor. Doğal olarak çok tehlikeli sınıf için C sınıfı sözleşme yapıp onay almanız mümkün değil yasal olarak o zaman sorarım ben size nasıl bakacaksınız C sınıfı olarak. Bir deli bir kuyuya taş atmış kırk akıllı çıkaramamış diye bir sözde var tabi. Söylentilere itibar etmeyin arkadaşlar.

8. FUALME

FUALME TÜİSAG Üyesi

inşaatlarda hep c sınıfı uzmanlar çalışıyor.En son, staj yaptığım inşaatta 2 tane c sınıfı uzman bulunuyordu.

9. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

Benimde kafama takılan bir konu bu. Sözleşmeyi bakanlığa bildirmişler mi bahsettiğiniz kişiler.

10. papillon

papillon TÜİSAG Üyesi

a sınıfı uzman olan inşaatlarda; a sınıfı uzmanın altında c sınıfı uzmanlar çalışabilirler.

ozlem_a bu yazıya teşekkür etti.
  11. mühendis85

mühendis85 TÜİSAG Üyesi

Sayın papillon ilginize teşekkürler fakat asıl merak ettiğim sözleşmeyi bakanlığa bildirip bildirmedikleri, daha doğrusu bakanlığın bu sözleşmeyi kabul edip etmediği. Bakanlık nezdinde bu kişiler uzman olarak mı çalışıyor yoksa bakanlığa hiç bildirmeden sadece A sınıfının yardımcılığını mı yapıyor bu kişiler.

12. papillon

papillon TÜİSAG Üyesi

a sınıfı hocamız bu şekilde büyük şantiyelerde örnekler olduğunu 1 a sınıfı onlarca c sınıfı uzman olabildiğini söylemişti.yanlış hatırlamıyorsam sebebide çalışanın çok sayıda olması idi.sizlerde inşaatlarda bu şekilde a sınıfı uzman altında çalışabilirsiniz demişti.ben kabul ediliyor diye biliyorum.

13. krmbz

krmbz TÜİSAG Üyesi

Tehlike sınıfları tebliğinin yenisi hazırlanıyor, yolda şuan (bildiğim kadarı ile).
    Ve yanılmıyorsam, iptal edilen tehlike sınıfları tebliği değil, ağır ve tehlikeli işler yönetmeliği iptal. Yani artık tamamen tehlike sınıfına göre olacak her şey. Bu sebepten, çok detaylı bir tehlike sınınfları mevzuatı hazırlanıyor. O da çok yakın zamanda çıkacak diye biliyorum (belki haftaya, kim bilir)

14. krmbz

krmbz TÜİSAG Üyesi

Sözleşmeyi bakanlığa bildirmediğiniz taktirde, zaten bir geçerliliği olmaz. Bakanlık nezdinde o inşaatta iş güvenliği uzmanı çalışmıyor anlamına gelir bu.

A sınıfı uzmanın altında C sınıfı uzman çalıştığı taktirde, bakanlık tarafından kabul edilmemesi için herhangi bir sebep yok, kabul edilecektir. Zaten kanun buna izin veriyor.

ozlem_a ve mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
  15. papillon

papillon TÜİSAG Üyesi

(3) Birden fazla iş güvenliği uzmanının görevlendirilmesinin gerektiği işyerlerinde, tam süreli
    görevlendirilen en az bir iş güvenliği uzmanının işyerinin tehlike sınıfına uygun belgeye sahip olması yeterlidir. BKZ iş güvenliği uzmanlarının görev yetki sorumlulukları hakkındaki yönetmelik ikinci bölüm madde 5 (3) diyor ama yürürlüktemi bilmiyorum bide siz incelersiniz.

haluk.de ve mühendis1985 bu yazıya teşekkür etti.
  16. krmbz

krmbz TÜİSAG Üyesi

Bildiğim kadarıyla halen geçerli. Zaten aksi bir durumda, yeterli A ve B uzman olmadığı için, uzman yetiştirme şansları kalmaz.

A sınıfı uzman gerektiren bir iş yerinde, A sınıfı uzman olmadan C sınıfı çalışırsa, kabul edilmez. Ancak A sınıfı varsa, bunun yanında C sınıfı da varsa, o zaman kabul olur.

2 ayrı uzman çalışması gereken bir ÇOK TEHLİKELİ iş yerinde, İki A sınıfı uzman çalışabileceği gibi, 1 A ve yanında 1 C sınıfı uzman da çalıştığı zaman, geçerlidir.

17. Murat ARSLAN

Murat ARSLAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar tehlike sınıfı ile ilgili yeniyönetmelik geleceği doğru ancak A uzman yetersizliğinden dolayı buna çözüm üretecekler
    iş teftiş kurulu başkanlığından herhangi bir müfettişe sorabilirisiniz çok tehlikeli işlerde A yada B isteyecekmisniz sınıf soracakmısnız diye , alacağınız cavp hayır olacak şu an için..

18. doktornext

doktornext TÜİSAG Üyesi

inşaat sektörü çok tehlikeli sınıf değil,tehlikeli sınıf benim bildiğim geçerli olan yönetmeliğe göre.

19. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

inşaat çok tehlikeli sınıfta yer almaktadır.

serkan şahiner ve doktornext bu yazıya teşekkür etti.
  20. doktornext

doktornext TÜİSAG Üyesi

haklısınız,düzeltiyorum

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica