C Sınıfı Uzman Ve Inşaat

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında hanifecan tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Berkay Koca

    Berkay Koca TÜİSAG Üyesi



    O tur bir insaata ancak A sinifi uzman nezaretinde bir B sinifi uzman bakabilir. OSGB'den.



     
  2. Egemen_01

    Egemen_01 TÜİSAG Üyesi



    Ömer Dinçer derken ? milli eğitim bakanı da mı bu işe el atmış :)



     
  3. Abdulkadir SARIALTIN

    Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

    Syn. Ömer Dinçer ne alaka konuyla ilgili açıklaması anlamadım...Bir yanlışınız olmasın...

     
  4. Emrah ERKEK

    Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

    6331 / 4. Madde (Geçici Madde)

    İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

    İş yerleri tehlike sınıfları ile ilgili de eski yönetmelik ekli dosyadaki tebliğ ile iptal edilmiştir



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. hanifecan

    hanifecan TÜİSAG Üyesi

    hayır henüz sözleşme filan yapılmadı.bana böyle bir teklif geldi.ama ben de emin olamadım. çünkü, şimdilik her tehlike sınıfı her sektörde çalışabileceği ile ilgili öyle bir duyum ben de almıştım.ondan dolayı sizinle burada paylaşmak istemiştim arkadaşlar.

     
  6. Onur ATALAY

    Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

    şimdi 6331 sayılı kanunun 8. maddesin 5 fıkrasında ve geçici 4. maddede yazanları okursanız bu işin öyle yönetmelikle çözülmesinin pek olası olmadığını görebilirsiniz.

    (5) İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmaları şartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda sektörel alanda özel düzenleme yapabilir.

    güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    GEÇİCİ MADDE 4 (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

    yönetmelikler kanunlara uyumlu olmak zorundadır.sizin dediğinizin olması için yasal düzenleme gerekir.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    Assasinko35 bu yazıya teşekkür etti.
  7. öznurömer

    öznurömer TÜİSAG Üyesi

    kuzenim bir inşaatta çalışıyor ve c sınıfı uzmanı ama bakanlığa gönderdiği yazılar kabul olmuyor sadece çalışıyor :)

     
    erkantarakçıoğlu ve ardazra bu yazıya teşekkür etti.
  8. Emrah ERKEK

    Emrah ERKEK TÜİSAG Üyesi

    Onur Bey, 6331 ile ilgili yönetmelik taslakları mevcut, ancak bunlar ne zaman yürürlüğe girecek bir bilginiz var mı? varsa aktarabilir misiniz? şimdiden teşekkürler

     
  9. Onur ATALAY

    Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

    işin esası beyefendi toplantılarda yetkililerin ifadeleri en kısa sürede bunları yayınlayarak ocak ayına yetiştirmek benim şahsi kanaatim büyük çoğunluğu yetişir bir kısmı ocak ayından sonraya sakar gibi.

     
  10. NUSRET KOÇ

    NUSRET KOÇ TÜİSAG Üyesi

    bakanlığa bildirim yapıldığında tehlike sınıf sorulmuyor sözleşmeyi alıyolar onaylı fotokopisi veriyolar o kadar

     
  11. erkantarakçıoğlu

    erkantarakçıoğlu TÜİSAG Üyesi

    Bakanlığa göndermiş olduğunuz EK-4 iş güvenliği uzmanlığı çalışma sözleşme formunu eksiksiz olarak çalışmış olduğunuz faaliyet alanını =İnşaat ve tehlike grubunu = A sınıfı olarak doldurursanız gelen cevap şöyle olacaktır.

    4857 sayılı İş Kanunun 81. maddesinde yer alan iş veren yükümlülüklerinin yerine getirmesini sağlamak amacıyla ''iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri yönetmeliği'','' iş güvenliği uzmanlarının görev,yetki ,sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik'' ler 27.11.2010 tarihli 27768 sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiştir.
    Söz konusu yönetmeliklerde '' İş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik'' 5. maddesinin 2. fıkrasında '' iş güvenliği uzmanlarından ; C sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta , B sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, A sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan iş yerlerinde çalışabilirler.'' hükmü yer almaktadır.
    Bu itibarla sözleşmede belirtilen iş yerinin çok tehlikeli sınıfta yer alması nedeniyle C sınıfı uzmanlık belgesine sahip .... kişinin ... sözleşmesinin işleme konulmasına hukuken imkan bulunmamaktadır.

     
  12. mücahit akın döğer

    mücahit akın döğer TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar ben c sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak 2 kere bakanlığa başvuruda bulundum. Şantiyede çalışmaktayım.A Sınıfı uzmanımız bulunmakta fakat danışman olarak çalışmaktadır yani bakanlık bünyesinde bir hükmü bulunmamaktadır. Bu nedenle uzmanlık sözleşmemi kabul etmediler yalnız şöle bir imare dikkatimi çekti şuanda herhangi bir tehlike sınıfı belirtilmediği benim sözleşmemin kabul edilmesi durumunda emsal kabul edilip diğer arkadaşlarında aynı şekilde uzmanlıkların kabul edileceği bildirilmiştir. Sonuç olarak A sınıfı uzmanınız bakanlığa bildirim yapmadığı sürece c sınıfı iş güvenliği uzmanlarının belgelerini işletmeleri söz konusu değildir.(şantiyede)

     
  13. omerkula

    omerkula TÜİSAG Üyesi

    arkadaşlar özür dilerim ufak bi karışıklık oldu faruk çelik den bahsetmek isterken isim karışıklığı oldu.

     
  14. babacann

    babacann TÜİSAG Üyesi

    Ne garip bir yasa . 28 yıllık inşaat yüksek mühendisiyim. ama c sınıfı uzman olduğum için inşaatlara bakamıyorum.Hayret ....

     
    Abdulkadir SARIALTIN bu yazıya teşekkür etti.
  15. Onur ATALAY

    Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

    ve bir uzman kadar sorumlu olmamıza rağmen iş güvenliğinden ayrıca yasa sektörel düzenleme yetkisi bakanlığa tanımasına rağmen hala yetersiz A ve B sınıflarında ısrarcı bir uygulamayla karşı karşıyayız.

     
  16. Abdulkadir SARIALTIN

    Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi

    Kesinlikle katılıyorum... Şahsi görüşümdür bakanlık bu konuda yanlış yapmaktadır. Başka bir düzenleme yapması gerekmektedir. Kimyacı A sınıfı bir uzman danışmanlık veriyor bize ben tünel ve baraj HES sektöründeyim. Şidi o abimiz tünel yada barajdaki riskleri yada iş güvenliğini benden iyi mi biliyor A sınıfı olunca yok böyle birşey. Bende kimya sektçrünü yada çalıştığı sektörü ondan iyi bilemem... Yapı denetimler de olduğu gibi yapacaklardı. 5 sene ssk lıysan ve inşaat sektöründeysen inşaatta A ya bak. diğerlerinde C olsun sorun yok... Ama herkes sektöründeki tecrübesine göre sınıflandırılması bencede daha mantıklı idi.

     
  17. eddi

    eddi TÜİSAG Üyesi

    Şu aşamada yürürlüğe girmiş yönetmelik yoktur. Şu anda en yakın tarih olan 30.12.2012 tarihine yetişmesi gereken yönetmelikler;
    Madde 9 : Tehlike sınıflarının belirlenmesi
    Madde 31 : İsg hizmeti sunanların cezalandırılması ile ilgili yönetmelik
    Madde 33 : İş Başmüfettişi ile ilgili maddeler
    Madde 35 : İSGÜM'ün isim değişikliği hakkında yönetmelik maddeleri
    Madde 36 : TRT, Özel tv ve radyoların isg çalışma hayatı hakkında ayda 1 saat yayın yapma zorunluluğu hakkında maddeler
    Madde 38 : İşyeri hekimi, isg uzmanı çalıştırılması hakkında yönetmelik gibi...

    Kanun geçici maddesinde geçen yeni yönetmelik yürürlüğe girene kadar 4857 sayılı kanuna göre çıkarılmış yönetmeliklerin işlevi devam edecektir. Ayrıca Genel Müdürün, tanıtım toplantısında dediğine göre Aralık ayı bitmeden taslakları yayınlanan 10 yönetmeliği yayınlamak... 15 aralıktan sonra resmi gazetede bu yönetmelikler görülecekmiş. (Daha Aralık'ın bitmesine 6 gün var). Asıl hedef olan 30 yönetmeliği 2013 haziranına yetiştirmekmiş.​
    Bu arada bende uzun yıllardır inşaat sektöründe çalışmama rağmen firma ile yaptığım sözleşmeyi Bakanlığa gönderdiğimde aşağıdaki cevabı aldım. Belki yeni yönetmelikte bu durum düzeltilir diye ümit ediyorum. Yoksa işimizi yapabilmemiz için sektör değiştirmek durumunda kalacağız.​
    SAYIN YETKİLİ

    İlgi yazınızla gönderilen ............. ile yapmış olduğunuz sözleşme incelenmiştir.

    Bilindiği üzere 27 Kasım 2010 tarih ve 27768 sayılı resmi gazete'de yayınlanarak yürürlüğe giren İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk Ve Eğitimleri Hakkında Yönetmeliğin;

    - 5.Maddesinin 2.fıkrasında : İş güvenliği uzmanlarından: (C) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli sınıfta, (B) sınıfı belgeye sahip olanlar az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda, (A) sınıfı belgeye sahip olanlar ise bütün tehlike sınıflarında yer alan işyerlerinde çalışabilirler.

    - Geçici 1.Maddesinin 1.fıkrasında: Bu Yönetmeliğin yayımında itibaren,(C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olanlar üç yıl süreyle tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, (B) sınıfı iş güvenliği uzmanlık belgesine sahip olanlar dört yıl süre ile çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde iş güvenliği uzmanı olarak görevlendirilebilirler.

    hükümleri yer almaktadır.

    Ancak; Danıştay 10.Daire 2011/1074 sayılı Kararı ile İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 5.maddesinin 2.fıkrasının ve Geçici 1.maddesinin iş güvenliği uzmanlığı yönünden yürütülmesinin durdurulmasına karar vermiştir.

    Bu itibarla; işyeriniz çok tehlikeli sınıfta yer aldığı için C sınıfı uzmanlık belgesine sahip ................ sözleşmelerinin işleme konulması hukuki açıdan uygun bulunmamaktadır.

    Bilgilerinizi rica ederiz.

    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
    İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü
    OSGB Yetkilendirme Şube Müdürlüğü


     
  18. çağdaş62

    çağdaş62 TÜİSAG Üyesi

    ölümlü kaza sayısı en çok olan sektör inşaat yapı sektörleridir. durum böyleyken tabi ki çok tehlikeli sınıfına girecektir

     
  19. ebt88

    ebt88 TÜİSAG Üyesi

    A grubu altında inşaatta çalışırsam benim bie kaza ölüm durumunda sorumluluğum nedir sözleşmede sorumluluğumun olduğu yazıyor ama kanunda A sınıfı sorumludur diyor .Nerdeyse a sınıfının yapması gereken herşeyi ben yapıyormuşum gibi bir durum oluştu sözleşmede. csınıfı olarak şantiyede hangi faaliyetleri yerine getirmeliyim acaba dökümantasyon olarak... bir de sözleşmemin bakanlıkça onaylanmaması durumundaki sorumluluğum nedir bilen varsa cevap yazarsa sevinirim...

     
  20. baransely

    baransely TÜİSAG Üyesi

    Yani c sınıfı bir uzmanın inşaat sektöründe çalışabilmesi için oradan sorumlu A sınıfı uzmanın bakanlığa bildirmesi yeterli mi? benim kafam çok karıştı

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica