C Sınıfı Uzmanlar Tehlikeli, B Sınıfı Uzmanlar Çok Tehlikeli Sınıfa Bakabilir Mi?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında BAYRAM ŞEKER tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. BAYRAM ŞEKER

BAYRAM ŞEKER TÜİSAG Üyesi

aarkadaşlar hatırladığım kadarıyla 3 yıl boyunca c sınıfı uzmanlar tehlikeli sınıfa b sınıfı uzmanlar çok tehlikeli sınıfa bakabiliyorlardı. ama bizim işletme tehlikeli sınıfta olmasına rağmen c sınıfı iş güvenliği uzmanı atayamıyorum.sistem buna izin vermiyor.bu konuyla ilgili bilgisi olan varsa paylaşabilirmi. teşekkürler

seyfullah bu yazıya teşekkür etti.
  2. seyfullah

seyfullah TÜİSAG Üyesi

dostum haziran ortasına kadar bekle buraları oku kemal bey daha uygulamaya geçmedi diyordu

BAYRAM ŞEKER bu yazıya teşekkür etti.
  3. BAYRAM ŞEKER

arkadaşlar bu soruya hala bir cevap yokmu c sınıfı uzmanlar şu an tehlikeli sınıfa bakabiliyormu

4. glpr

glpr TÜİSAG Üyesi

Sorunuzun yanıtını bilemiyorum ancak "hatırladığım kadarıyla" demişsiniz buna açıklama getirmek istedim, bu konuda diğer arkadaşları da aydınlatmak açısından;

6331-İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ KANUNU (30.06.2012)
    İş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü
    GEÇİCİ MADDE 4 – (1) Bu Kanunun 8 inci maddesinde belirtilen çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde
    (A) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren dört yıl süreyle (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi; tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise (B) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü, bu işyerlerinde Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç yıl süreyle (C) sınıfı belgeye sahip iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi kaydıyla yerine getirilmiş sayılır.

Ayrıca Geçici madde 4 için "Kanun'un yayım tarihinden itibaren yürürlüğe girer" diyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. BAYRAM ŞEKER

HOCAM BİZİM İŞLETME TEHLİKELİ SINIFTA AMA BEN C SINIFI ATAMASI YAPAMIYORUM

6. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Bu konuya cevap yazmıştım ama yayınlanmadı? Tekrar yazayım;
    6333' in madde 38' ine göre 1) Kamu kurumları ile 50' den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alanlar 30.06.2014
    2) 50' den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri (Bu size uyuyor sanırım) 30.06.2013' te yürürlüğe giriyor.
    3) Geri kalan tüm işyerleri halihazırda girmiş kanuna göre.
    Saygılar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

mrtkc bu yazıya teşekkür etti.
  7. özgür cinel

özgür cinel TÜİSAG Üyesi

1 temmuz da yururluge girecek

8. Dilercan

Dilercan TÜİSAG Üyesi

ben c sınıfı iş güvenlik uzmanıyım Nace kodunda az tehlikeli sınıf işyeri yanlış olarak sınıfı tehlikeli yazılmış.Düzeltmesini yapmadan eğitim için sözleşme işini, sgk işlemlerini ve risk değerlendirmesini yaptım.Düzeltmesini muhasebecisi yaptığını söyledi ama henüz ay sonunda sgk nın verilerinde değişim olacağını söyledi.İşlemler bu şekilde midir?Yardımlarınızı rica ederim.

9. münza

münza TÜİSAG Üyesi

Genelde bu şekilde oluyor. Eğer Sgk iş zorlaştırısa Vergi Levhasındaki Nace konuna göre yapmalarını isteyiniz. Vergi Levhasındaki Nace kodları daha doğru şekilde yazılmıştır.

10. GOKBİLGE ATA

GOKBİLGE ATA TÜİSAG Üyesi

Uzman olarak sizin göreviniz bunlar değil; Uygunsuz Nace koduna göre değil İş yerinde yapılan asıl işleri esas alarak İSG hizmeti sunmaktır.Gerisi sizi bağlamaz.

11. BAYRAM ŞEKER

siz zaten c sınıfı belgeyle bahsettiğiniz işleri yapabiliyorsunuz. burada sıkıntı yok. sgk listesindeki hata işyeriyle sgkyı bağlar rahat olun hata düzeltilsede yapacağınız iş aynı

12. krisografi

krisografi TÜİSAG Üyesi

ya arkadaşlar şimdi C sınıfı uzmanlar tehlikeli iş yerlerine bakabiliyor mu bakabiliyor mu? :)

13. trapezuslu

Bakıyor 2015 Haziran' a kadar.

14. SERCAN ŞAHİNKAYA

SERCAN ŞAHİNKAYA TÜİSAG Üyesi

2015 temmuz da C sınıfı işsiz B sınıfı için hakta yok prim günü iptal günüde dolmayan ne yapacak bu insanların mağduriyeti nasıl giderilecektir.

15. trapezuslu

Bakanlık sizi duydu:) Yeni kanun tasarısına göre 2017' ye kadar süreniz var. Tabi bu haliyle geçerse.

SERCAN ŞAHİNKAYA bu yazıya teşekkür etti.
  16. fatihsen46

fatihsen46 TÜİSAG Üyesi

Nace kodundan mı bakıyorsunuz tehlike sınıfına ? Sicil numarasıyla Nace kodu birbirini tutmayabiliyor çünkü. Nace kodunda tehlikeli görünen işyerinde Sicil numarası çok tehlikeli görünebiliyor

17. Makbule erdem atalay

Makbule erdem atalay TÜİSAG Üyesi

Merhaba eşime ait işyerinde de vergi levhası ve sgk nace kodu farklıydı.sgk ya dilekçe verdik yarım saatte düzeltiler.dilekçenin örnegini isg dosyalarına koyduk.bu arada işlemi yapan memurunda imzası var altında .çok tehlikeliden az tehlikeliye geçtik.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Üyelerimiz bu sayfayı aşağıdaki aramalarla bulmuştur :

1. c sınıfı tehlikeli sınıfa bakabilir mi

,
  2. c sınıfı uzman b sınıfına bakabilirmi

,
  3. b sınıfı iş güvenliği uzmanı çok tehlikeli sınıfa bakabilir mi

,
  4. c sınıfı iş güvenliği uzmanı tehlikeli sınıfa bakabilir mi,
  5. c sınıfı iş güvenliği uzmanı b sınıfına ne zamana kadar bakabilir,
  6. iş guvenliği uzmanlarının bir ust tehlike sınıfına bakmaları ne zaman sona eriyor,
  7. b sinifinin yerine c sinifi ne zamana kadar bakabiliyor,
  8. iş güvenliği uzmanı kaç firmaya bakabilir,
  9. c sınıfı is güvenliği uzmanının b ye bakma suresi,
  10. c sınıfı iş güvenliği uzmanı kaç yıl b sınıfına bakabilme süresi
Yandex.Metrica