C Sınıfı Uzmanlara B Sınıfı Uzman Olabilmeleri Icin 2 Sinav Hakki

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kardeşim senin dediğin zaten vardı, B olabilmek için 3 yıl bilfiil isg uzmanı olarak çalışman, A olabilmen içinde 4 yıl bilfiil B sınıfı uzman olarak çalışman gerekiyor. Torba yasaya yeni eklenen geçici madde ile prim gün sayısına bakarak üst sınıflarda sınava girme hakkı getiriyor. Ancak prim gün sayısı kaç gün olacak, nasıl olacak o belli değil. Derlerse ki örneğin 2500 - 3500 gün sayısına sahip olanlar B sınavına, 3500 - 4500 gün sayısına sahip olanlar A sınıfının sınavına girecek. Ozaman sen direkt A sınıfı sınavına girersin. Ancak derlerse ki, Tehlikeli sınıfta toplam 2500 gün prim gün sayısı olacak bu sefer çalıştığınız şirketlerin sınıfı önem kazanır. Ben 2. şıkka pek ihtimal vermiyorum.
Dostum bu bomba o zaman.. yani inanılmaz olur benim için.. hayal gibi.. süper bir haber.. ama kasım sınavına 1 ay kalamı hazırlanıcam bu sefer? çalışsam mı acep şimdiden? :D

Ali Üstün

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
büyük ihtimalle yakında A sınıfı uzman olacaksın çünkü ocak ayına kadar 10 bin uzmanım hazır demiş A sınıfı için nerden bulacak uzaydan getirmeyecekse c sınıfı uzmanları prim gün sayısına göre A veye B sınıfı yapacak...
vallahi ağzınızdan bal damlıyo :)
ama bence bu branşa göre olmasın? Öyle bişi vardı çünkü? yani ben fizik mühendisiyim.. yapabileceğim tehlikeli sınıflar listesi var. o sınıfta iş yapan iş yerinde çalışma süreme göre A yada B olabiliyorum.. öyle bişi olmasın?

Bu arada benim şu an çalıştığım iş yeri az tehlikeli.. ama alt işverenimiz var. O tehlikeli sınıfta iş yapıo..
2 sene önceki şirketimde tehlikeli, hatta çok tehlikeli sınıf olabilir. zira üretim yapıyorlardı ama benim üretim bölümü ile alakam bile yoktu. o şirkette 13 sene çalıştım.. onu dikkate alırlarsa yırttım işte demektir..
yada şimdiki şirketim az tehlikeli sınıf, ama tehlikeli sınıfta taşeron çalıştırıyor, o da olur derlerse olay biter. B sınıfıda yeter bana.. A da çalışmayı pek düşünmüyorum çünkü...8-)

Exar_Kun

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
prim gün sayısını 750-1000 civarında tutacaklarını düşünüyorum çünkü diyelim ki 30000 isg uzmanı var ancak bunların yüzde 30 u 750 yi geçse 9000 yapar ki bu adaylar sınava girecekler sınavdan da yüzde 70 i geçsi 5600 uzman yapar ama kanun 2014 ocakta yürürlüğe giriyor o yüzden prim gününü yüksek tutacaklarını sanmıyorum ikincisi b sınavına girmeden a yı alamak için sınav açıcaklarınıda sanmıyorum yani 10000 primim var diye ben gidip a sınıfına girmem yönetmeliğe aykırı olur bu yüzden b yi alanları sonraki sınav için başvuru yapabilir ama doğrudan sınava giriyim a ya geçiyim diye bir sistme olucağını zannetmiyorum yönetmeliğe aykırı olucağından dava açan olur yine

Büyükanne

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu sözü bakan demiş çsgb büyük ihtimalle doğrudur çünkü ocak ayında 200 bin işletme iş güvenliği uzmanı istihdam etmek zorunda buda en azından 10 bin iş güvenliği uzmanı gerektirir şuan sadece 1300 tane A sınıfına bakacak uzman var şimdi bile şirketler uzman bulamıyoruz diyor varın siz hesap edin birde işin başka boyutu en az 40 bin c sınıfı iş güvenliği uzmanı var çoğu boşta bu uzmanlara da bir istihdam hazırlamak zorundalar yani bence iyi günler yakın..

Büyükanne

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
sinif yukseltmede emeklilerin durumu hakkinda bilgisi olan var mi?Bir de A ve B sinifi calismak icin dokuman vs. varmi nereden bulabiliriz?

es55061

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar isafda açıklama yapılmış deniliyor 1500 e c den b ye ve 1800 e b den a ya geçişle ilgili duyan yokmu

es55061

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
bu sözü bakan demiş çsgb büyük ihtimalle doğrudur çünkü ocak ayında 200 bin işletme iş güvenliği uzmanı istihdam etmek zorunda buda en azından 10 bin iş güvenliği uzmanı gerektirir şuan sadece 1300 tane A sınıfına bakacak uzman var şimdi bile şirketler uzman bulamıyoruz diyor varın siz hesap edin birde işin başka boyutu en az 40 bin c sınıfı iş güvenliği uzmanı var çoğu boşta bu uzmanlara da bir istihdam hazırlamak zorundalar yani bence iyi günler yakın..

arkadaşlar isafda açıklama yapılmış deniliyor 1500 e c den b ye ve 1800 e b den a ya geçişle ilgili duyan yokmu

MARBLE_İSG

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
İnsanlar, A sınıfı muhabetine kafayı takmış.B olsanız yetmiyor mu? Bsınıfı uzman, çok tehlikeli işyerlerine bakabiliyor sanıyorum.Millet tutturmuş, yok şu kadar prim olursa, A sınıfı olacağız diye...Mevzuat mı değişti, haberimiz yok...B sınıfı uzmanlar da, her tehlike sınıfında çalışabiliyor....Yani B sınıfı olsanızda yeterli...

es55061

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlarda ısaf da açıklama yapılmış denilyor 1500 e c den b ye ve 1800 b den a ya geçişle ilgili duyan yokmu...

es55061

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlarda ısaf da açıklama yapılmış denilyor 1500 e c den b ye ve 1800 b den a ya geçişle ilgili duyan yokmu...

es55061

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Ayal

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Hepsi boş hayal. Asıl meslekleriyle doğru dürüst istihdam edilemeyen insanlar 15 günlük mucizevi kurstan sonra mı iş bulacak ? Bakanlık bu işin suyunu çıkaracak. Gerekenin 10 - 20 katı uzman yaratıp bu işi ayağa düşürecek. Eğer ciddi olsalardı geçiş takvimi ve uzmanlık için aradıkları kriterler daha ciddi olurdu. Bu işi en iyi sigorta eksperleri yapıyor. Öyle senede 3 kere sınav falan açmıyorlar. En son sınavın tarihini hatırlayan yoktur bile. Bir İSG uzmanı seçimi için , bir sigorta eksperi seçimi için gösterilen titizliğin 100 biri bile gösterilmiyor. Birde özel üniversitelere yeni bir rant kapısı yarattılar. Yüksek lisans yaparsan B sınavına giriş hakkı gibi. Şimdi öğrenci bulamayan kontenjanlarının çoğu boş kenarda köşede kalmış ne kadar özel üniversite varsa iş güvenliği konusunda yüksek lisans programı açıyor. hem de tezsiz !!!. Bence bu durumu bakanlık bir yönetmelikle düzenlemeli. Yüksek lisansın tezsiz olma durumu sanırım, Türkiye'ye özgü bir durum. Kısaca 1 yıllık kurs açıyoruz., bir yıl dişinizi sıkın ama önce paranızı yatırın B için 2 adet sınav hakkı kazanın promosyonu yapılıyor. Tam İstanbul şehir hatları vapurlarındaki seyyar satıcılar gibi. Bir tane alana iki tane bedava. İnsanların iş bulamama korkularını ( yada kısa yoldan yırtma arzularını ) kullanıyorlar.

mehmetcoskun1313

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ARKADAŞLAR BİLEN VARMI ACABA BAĞKUR YATIRIP 3000 ÜZERİNDE GÜNÜ OLANLAR SINAVA GİREBİLECEKMİ

(Forum Yönetimi : mehmetcoskun1313 kullanıcı isimli üyemiz bu mesajın tammamını büyük harflerle yazdığından dolayı yönetim tarafından uyarı puanı almıştır.)

Moderatör tarafında düzenlendi:

petrografilog

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

Bence prim gün sayısı bakımından konuşulan rakamlara göre çok şişirilecek bir b veya a uzman sayısı olamaz.Yeni mezun olmuş şuan itibari ile totalde %60 civarı c sınıfı uzman var..

sevgay

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Bu tebliğ meclisin açılışını mı bekliyor acaba? 1 ekimde açılcakmış...
Benim görüşümde bu konuda yapan birçok arkadaş gibi Kasım sınavında bizlerin 1.sınav haklarımızı kullanmamıza yönelik. Ama sorun şu ki Ekim geldiiiii NAsıl hazırlancaz? çalışmaya başlayan var mı Allah aşkına...böle belirsizlik devam ederse bu adamlar Ocakta kendilerine sınavı geçebilen uzman bulamıcaklar. Zaten soruları zorlaştırmışlar/saçmalamışlar/karıştırmışlar/zırvalamışlar....birde hazırlık döneminin çok kısa olacak olması sonucu olumsuz etkilicek benim görüşüm...

Birde bu tebliğ ile ilgili yazı yazıp bilgi alçağımız/isticeğimiz biyerler var mı acaba...olmazsa yeni bir dilekçe akımı başlatalım söyleyelim açıklasınlar artık...

Ayal

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşla hiç merak etmeyin, şu an için en az 50 - 60 bin ( belki daha fazla ) C sınıfı uzman var. Kasım sınavına en az 70 - 80 bin aday daha girecek. bu nedenle gerekli düzenleme yapıldığında; A ve B sınıfı uzman için elde fazlasıyla kaynak olacak.
O da bu yıl için. Önümüzdeki iki yıl içinde istemediğiniz kadar her sınıftan uzman ortada işsiz ve mutsuz olarak aldıkları düşük ücretlerden şikayet ediyor olarak dolaşıyor olacak. Bu işten en karlı doktorlar çıkacak. Çünkü az olan değerlidir. Sadece tıp fakültesini bitirenler İş Yeri Hekimi olabiliyorken İş Güvenliği Uzmanı olamayan yok gibi. Bence asıl sorun bu. Yoksa şu kadar prim günü olan B sınavına, şu kadar prim günü olan A sınavına girecekmiş, bu şuna haksızlıkmış falan filan , hepsi hikaye. Herkes bir şekilde uzmanlık alabiliyorsa, talebe göre arz dengesi gözetilmiyorsa; uzmanlık sınıfınız ne olursa olsun 3 yıl sonra bu hiç bir şey ifade etmeyecektir. Tıpkı bir zamanlar doğal gaz ilk defa evlere verilmeye başladığında herkesin bu işe soyunması gibi. Bu iş tıpkı hekimlerde olduğu gibi sıkı tutulmazsa yani sadece temel mühendislik alanlarıyla sınıflandırılmazsa, herkes en iyisi yine ben kendi mesleğimde iş bulmaya çalışayım diyecek. Parası az ama hiç olmazsa kimseye karşı sorumluluğum yok, ceza veya rucu davalarıyla karşı karşıya kalma riskim olmayacak diyecek. Ayrıca aklıma gelmişken bir dip not olarak belirteyim. Avrupa müktesebatında iş güvenliği uzmanının bizdeki gibi iş verene karşı bir yükümlülüğü yok. Bu ilavede Kanun hazırlanırken TİSK'in ( Türkiye İşverenler Sendikası Konfederasyonu ) sokuşturduğu tamamen bize özgü bir durumdur. İşverenlerin güçlerini kullanarak yaptıkları bir şsrk kurnazlığı. Yani aslında hükümet işvereni işçiye karşı olan sorumluluklarından kurtarmak için İş güvenliği uzmanı diye bir günah keçisini sahaya sürmeye çalışıyor. Bu sorumluluk mesela daha şartlarda ve ücretle çalışan hekimde yok. Hadi kolay gelsin.

Abdülkadir ACAR

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
peki b sınıfı uzman ihtiyacını nasıl karsılayacaklar hala ..C sınıfı uzman çalıştırma sartlarını durdurdular..torba yasasında herhangi bir kesinlik yok prim gün sayısı yada şartlar belirtilmedi...Sonuc olarak bu iş nasıl çözümlenecek..
bilgi olan varmıdır?Bsınıfı olan bir yere C sınıfı ne zamana kadar bakabilir?

fatih ergüt

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
benimde bu prim gün sayısı kafamı karıştırdı. c sınıfı uzman olduktan sonrakı çalışma süresinin prim gün sayısına mı bakacaklar yoksa önceden çalışmıl olduğu prim gün sayısını mı dikkate alacaklar ayrıca bu kaç gün prim gün sayısı kastı?

benim aldığım duyuma göre iş güvenliği uzmanlığı primi değilde normal sgk primine bakılacak vede 10 yıl olacak

ilker1959

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
İsgkatipte iş arıyor görünen C sınıfı uzman İstanbul'da 1100 Türkiye'de 4670.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.