Tartışma : C Sınıfı Uzmanların Tehlikeli Sınıfa Bakma Durumu

demetçe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Biz de tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfa bakmak istemiyoruz ama ne yazık ki sadece az tehlikeliye bakarsak işsiz kalırız veya zaten düşük olan maaş piyasası daha da düşer. Benim anlamadığım işsiz kalma derdimizi anlayamıyor oluşunuz veya anlamak istemiyor olmanız. Temmuzda ertelenmiş yönetmelik işverenin işine yaradı, şimdiki ertelenirse c sınıfı iş güvenliği uzmanlarının işine yaracağından dolayı bizi kimsenin dikkate almayacağından da eminim. Anlamak istemediğiniz nokta da şu; bazılarımız yaklaşık 7 ay işsiz kalacak umarım empati kurabilirsiniz...

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Temmuzda yasa zaten ertlendi, dalga mı geçiyorsunuz neye nasıl karşı çıkacaksınız? Aynı şeyleri söyleyerek elinize bir şey geçmiyor? B sınıfları da 2018 e kadar bir üst sınıfa bakmasın o zaman
bende bakmasın diyorum zaten. siz paragrafı sonuna kadar okumamışsınız. Ertelenen maddenin ertelenmesine karşı çıkın diyorum anlıyor musunuz? daha çok ötelemek isg kültürü için risk teşkil ediyor iş güvenliği uzmanı arkadaşım! sen ben risk değerlendirme çalışmaları yapıyoruz bu riski göremiyor muyuz? asıl amacımızdan sapıyoruz ve maalesef isg kültürünün yaygınlaşmasının önüne geçiyoruz.
Bakın son kez söylüyorum C sınıfı igu: az tehlikeli
B Sınıfı İgu: Tehlikeli veya az tehlikeli
A Sınıfı İgu: Çok Tehlikeli, Tehlikeli veya az tehlikeli sınıfta yer alan sektörlere hizmet vermeli.
her gün bu yaklaşımı ötelemek başta çalışanlar olmak üzere herkese zarar vermekte.
ve maalesef şunu gördüm uzmanlar anket yapacakmış ve anketin sonuçlarına göre bu sitenin yönetimi bakanlığa öneri getirecekmiş ya arkadaşlar kanunun gereklilikleri uygulansın bundan güzel öneri mi olur?

Raskoln

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Biz de tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfa bakmak istemiyoruz ama ne yazık ki sadece az tehlikeliye bakarsak işsiz kalırız veya zaten düşük olan maaş piyasası daha da düşer. Benim anlamadığım işsiz kalma derdimizi anlayamıyor oluşunuz veya anlamak istemiyor olmanız. Temmuzda ertelenmiş yönetmelik işverenin işine yaradı, şimdiki ertelenirse c sınıfı iş güvenliği uzmanlarının işine yaracağından dolayı bizi kimsenin dikkate almayacağından da eminim. Anlamak istemediğiniz nokta da şu; bazılarımız yaklaşık 7 ay işsiz kalacak umarım empati kurabilirsiniz...

Böyle bir mağduriyet olmaması için en az 7 aylık bir erteleme olacağını düşünüyorum

gurcan1903

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ne güzel söylediniz işte tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfa bakmak istemiyoruz diyorsunuz o zaman yapılan ileri tarihe öteleme olaylarına karşı çıkmak şuan yapılandan çok daha doğru olacaktır. Maaşlar düşer diyorsunuz maaşı çalışan uzmanlar belirler işverenler belirleyemez yani maaş konusu biz uzmanların tutumlarından kötü durumda

demetçe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
ne güzel söylediniz işte tehlikeli veya çok tehlikeli sınıfa bakmak istemiyoruz diyorsunuz o zaman yapılan ileri tarihe öteleme olaylarına karşı çıkmak şuan yapılandan çok daha doğru olacaktır. Maaşlar düşer diyorsunuz maaşı çalışan uzmanlar belirler işverenler belirleyemez yani maaş konusu biz uzmanların tutumlarından kötü durumda
Sadece maaş konusuna cevap vermişsiniz ama onun için şöyle söyleyeyim; bu zaten belirlenmiş bir piyasa ne yazık ki uzmanlar bunu düşürdü şu an için elimizden gelen bir şey yok sadece c sınıfı uzmanların değil hepimizin suçu bu. Şöyle de bir gerçek var az tehlikeli firma bizim sayımızı kaldıracak kadar var mı? Yok. İnsanların 7 ay işsiz kalacağı gibi bir gerçek var ...

Gamze

TÜİSAG Yönetim Yardımcısı
Yönetim Yard.
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Mevlana'nın çok sevdiğim bir sözünü yazmak geldi içimden...

Keser gibi olma; hep bana, hep bana!
Rende gibi olma; hep sana, hep sana!
Testere gibi ol; bi sana, bi bana...

demetçe

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Emin olun ki temmuzda ertelenmesine itiraz etmek için gerekli mücadeleyi verdik, bimere yazdık sosyal ağlarda sesimizi duyurmaya çalıştık fakat sonuç alamadık. İşverenin mağduriyeti düşünülsün ama bizim ki düşünülmesin... Neyse bu ülkede bu tarz şeylere alışmamak mümkün değil.

melih özkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çok yanlış ve yanlı tartışmalar yapıyorsunuz kimse kimsenin hakkını vs istemiyor. Burada sistemde olan bir yanlışlık var yani az tehlikeli sınıflarda uzman bulundurma zorunluluğu ertelenmeseydi böyle bir durum ortaya çıkamayacaktı. Şimdi bu ertelemeyi yaparak 1 ocak 2017 itibari ile neredeyse c sınıfı uzmanların %80-90 ı işsiz bırakılıyor çalışabilecekleri yer yok gibi kaç tane firma var etrafınızda 50 ve daha üstü çalışanı olup az tehlikeli olan? Aynı sorunu seneye de B sınıfı uzmanlar yaşayacak deniliyor. Öyle bir durum söz konusu olamaz çünkü onların zaten tehlikeli gruba bakma durumları olduğundan sadece A sınıfı adına görevlendirilemeyecekler, ama mevcut C sınıfları için az tehlikeli iş yerlerinde uzman bulundurma zorunluluğu ötelendiği için çalışabilecekleriyer neredeyse kalmıyor ve zaten C sınıfı uzmanlarında kızdığı sitem ettiği noktada bu madem bunu ötelediniz bizim b sınıfına hizmet verme süremizi de aynı tarihe kadar öteleyin ki böylece hak kaybı olmasın.
Buna karşı çıkanlar şunu düşünerek empati yapsınlar yarın bir yönetmelik yayınlansa ve tehlikeli grup işyerlerin de uzman ve hekim bulundurma zorunluluğu 01.01.2018 e kadar ertelendi ayrıca B uzmanlarında çok tehlikeli sınıfa hizmet verme süreleri 01.01.2017 tarihinde bitecektir o zaman tepkiniz ne olurdu?

Not: B yükseltme sınavı başvuruları için bir grup vb. birşey oluşturan varsa bana da ulaşabilirlerse sevinirim

EmekChe

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Emin olun ki temmuzda ertelenmesine itiraz etmek için gerekli mücadeleyi verdik, bimere yazdık sosyal ağlarda sesimizi duyurmaya çalıştık fakat sonuç alamadık. İşverenin mağduriyeti düşünülsün ama bizim ki düşünülmesin... Neyse bu ülkede bu tarz şeylere alışmamak mümkün değil.

Size gelen cevabın ekran görüntüsünü paylaşırmısınız.?

alev demirpençe

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Peki arkadaşlar ben şunu anlamıyorum bu süreler ertelendiği zaman neden gerekli yazışmalar,bildirimler, şikayetler vs yapılmadı.

murat erçevik

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Değerli uzman arkadaşlar şuan 6 tane B sınıfı uzman ben dahil 5 tane A sınıfı arkaşdaşım işsiz iş bulamıyor. OSGB ilanına gittim ankara da 80 A ve B sınıfı uzman başvuru yapmış OSGB sahibi uzmanlıkla alakası yok adam dalgaya alıyor.Çok merak eden olursa OSGB nin ismini verebilirim.Seneye B sınıfı uzmanlar uzatılsın diyecek çünkü hepsi A sınıfı yerine bakmaktadırlar.Emin olun uzatılması en çok OSGB lerin daha düşük maaşla istihdamı kolaylaştıracaktır.Bu konular üzerinden tartışacağımıza sorunu kökünden çözecek girişimlerde bulunursak tüm uzmanlar ve çalışanların güvenliği ve sağlığı için temel çözüm getirilmiş olacaktır.Nedir çözüm derseniz İşverenden maaş alma olayının kaldırılarak bakanlık bünyesinde hem işimizin devamlılığı sertifika mızın olası kaza ve yargıda askıya alınmama iptal edilmeme garantisi,ceza mahkemelerinde yargılanmama gibi,( Ağır ceza da yargılanmış biri olarak ) ayrıca iş kaza oranlarının nasıl belirgin düşüş yaşanacağı görülecektir.Bu yönde adım atılması bakanlığa taleplerimizi ileterek varsa çalışmalarının içinde olarak ancak başarılı olunabileceği düşüncesindeyim. Ayrıca işverenleri sizinde izlemin izdir ki sürekli değişiklik ve tutarsızlık itibarsız lığımızı artırmaktadır.Beni iş den çıkaran inşaat firma sahibi bile toki inşaatı işi için OSGB uzman+hekim+DSP için 25 TL fiyat verince iyice ayağa düşmüş sana çok maaş ödüyoruz cümlesini kullandı ve iş den çıkarıldım. Lütfen uzatılma yönünde çalışma yapmayalım.Teşekkürler.

melih özkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Değerli uzman arkadaşlar şuan 6 tane B sınıfı uzman ben dahil 5 tane A sınıfı arkaşdaşım işsiz iş bulamıyor. OSGB ilanına gittim ankara da 80 A ve B sınıfı uzman başvuru yapmış OSGB sahibi uzmanlıkla alakası yok adam dalgaya alıyor.Çok merak eden olursa OSGB nin ismini verebilirim.Seneye B sınıfı uzmanlar uzatılsın diyecek çünkü hepsi A sınıfı yerine bakmaktadırlar.Emin olun uzatılması en çok OSGB lerin daha düşük maaşla istihdamı kolaylaştıracaktır.Bu konular üzerinden tartışacağımıza sorunu kökünden çözecek girişimlerde bulunursak tüm uzmanlar ve çalışanların güvenliği ve sağlığı için temel çözüm getirilmiş olacaktır.Nedir çözüm derseniz İşverenden maaş alma olayının kaldırılarak bakanlık bünyesinde hem işimizin devamlılığı sertifika mızın olası kaza ve yargıda askıya alınmama iptal edilmeme garantisi,ceza mahkemelerinde yargılanmama gibi,( Ağır ceza da yargılanmış biri olarak ) ayrıca iş kaza oranlarının nasıl belirgin düşüş yaşanacağı görülecektir.Bu yönde adım atılması bakanlığa taleplerimizi ileterek varsa çalışmalarının içinde olarak ancak başarılı olunabileceği düşüncesindeyim. Ayrıca işverenleri sizinde izlemin izdir ki sürekli değişiklik ve tutarsızlık itibarsız lığımızı artırmaktadır.Beni iş den çıkaran inşaat firma sahibi bile toki inşaatı işi için OSGB uzman+hekim+DSP için 25 TL fiyat verince iyice ayağa düşmüş sana çok maaş ödüyoruz cümlesini kullandı ve iş den çıkarıldım. Lütfen uzatılma yönünde çalışma yapmayalım.Teşekkürler.

Murat Bey kökten çözüm için sunduğunuz önerileri iş güvenliği uzmanı olarak desteklemeyecek kimse yoktur sanırım. Bahsettiğiniz konular şuan değil geçmişte ve gelecekte de başımızı ağrıtan ve ağrıtacak olan konular. O yüzden bunun için bir destek platformu oluşturulursa herkeste katılır bu konuyu burda tartışmaya gerek yok hatta tartışma gerek yok yapılması gereken ne ise (bimer başvurusu, imza toplanması vb) hemn yapalım, beklemeye gerek yok acaba düzelirmi vs diye!.

Şimdi bahsedilen konu ise temmuz ayında alınan bir kararın etkileri üzerine doğmuş bir durum. Eğer temmuz ayında az tehlikeli iş yerlerinde uzman - hekim bulundurma zorunluluğu ertelenmemiş olsaydı bende C sınıfı bir uzman olarak uzatılması fikrine karşı olan diğer arkadaşlar gibi sizi desteklerdim çünkü süre artırımlarının sonu yok o an rüzgar ne yönde eserse o yöne yelken açılıyor. Sizde bahsetmişsiniz durumunuzdan iş bulamamakla ilgili ki keza kısmende haklısınız yeterli ilginin olmaması, işi bilmeyen ticaret gözüyle bakan insanların önüne uzmanların atılması gibi durumlar yoğun ama siz iş bulamıyorsunuz ama hala arama şansınız geçerli belgeniz size iş bulma şansı tanıyor. C sınıfı uzmanlara gelirsek temmuz ayındaki süre uzatımından dolayı ne yazık ki 1 ocak itibari ile neredeyse %80 veya daha fazlası 7 ay boyunca ellerindeki belgelerle isteseler de iş bulamayacaklar. Buraya yazan herkes iyi kötü bir şekilde çalışıyor yada çalışmış daha önce bir yerde kaç tanesi 50 den fazla çalışanı olan az tehlikeli yer görmüş ve orada uzmanlık yapmış. Yada OSGB lerde çalışan arkadaşlara soruyorum kac tane 50 üstü çalışanı olan az tehlikeli yer var? Konuya böyle bakmakta fayda var diye düşünüyorum.

melih özkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir arkadas gelen yazının ekran görüntüsünü istemisti bimere yazdım onlar csgb ye yönlendirdik diye mail atmışlardı daha ince bugünde cimer sanirim çalışma bakanlığı iletişim merkezinden gelen yazi ekteki sekilde.
Cimer.jpg.png

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
benim cahilliğim cumhurbaşkanlığı iletişimi sanırım pardon. Melih bey bütün beklentilerim terse döndü demek ki bir çalışma yapılmayacak bimerden gelen tüm cevaplar böyle değildi daha önce de arkadaşlar paylaştılar. Hayırlısı artık

melih özkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
benim cahilliğim cumhurbaşkanlığı iletişimi sanırım pardon. Melih bey bütün beklentilerim terse döndü demek ki bir çalışma yapılmayacak bimerden gelen tüm cevaplar böyle değildi daha önce de arkadaşlar paylaştılar. Hayırlısı artık

Estafurullah hata bende bimer dönüşü değil bu evet cumhurbaşkanlığına da yazmıştım ordan gelen yazı olmali ki sizlerde direk cumhurbaşkanına yazından yazın bence daha hızlı dönüş oluyor oradan.

Önder Ak

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Estafurullah hata bende bimer dönüşü değil bu evet cumhurbaşkanlığına da yazmıştım ordan gelen yazı olmali ki sizlerde direk cumhurbaşkanına yazından yazın bence daha hızlı dönüş oluyor oradan.
ben oraya 2 ay önce yazmıştım. Herhangi bir cevap gelmedi bugün tekrar yazdım. Bakalım cevap gelince buradan paylaşırım.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.