Çalışan temsilcisi ? İşçi temsilcisi ??

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında Nurdan DAHİ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

Açık oylamada bir belge olmaz.. soracaklarını sanmıyorum, ben görevlendirme kağıtlarına şu şu kişiler personelin çoğunluğunun açık oyu ile seçimle işçi temsilcisi seçilmiştir, diye bir A4 e yazıp seçilenlere imzalattım.. Yine atananlarıda aynı şekilde şu kişi personel sorumlusu olarak atanmıştır şeklinde yazıp imzalattım. Ayrıca işverenin onayını aldım. Siz içim rahat etsin diyorsanız bu görev kağıtlarına birde seçime katılan personelin imzasını alarak kanıtlayabilirsiniz.... (Ben 80 kişinin imzasını almayı zahmetli buldum açıkçası ;) )

Emre DEDE bu yazıya teşekkür etti.
  2. Emre DEDE

Emre DEDE TÜİSAG Üyesi

ben düşüncelerimi size söyleyebilirim. açık oy ile belirlenecek toplantı görüntülerini kayıt altına alabilirsiniz video ve resimlerle ve bununla birlikte sonuçta seçilen kişilerin adlarının ve oylamaya katılanların adlarının olduğu bir tutanak hazırlatıp tüm arkadaşlara imzalatabilir siniz.

3. c.ahu

c.ahu TÜİSAG Üyesi

uzun bir aradan sonra konu hakkında bende birşey sorsam sesimi duyan olur mu acaba.? çalışan temsilcisi atama yolu ile de seçilebilir diye anlıyorum kanundaki açıklamadan ki o şekilde yapmayı tercih ettim ben. çalışan sayımıza bağlı olarak 3 temsilci atadım. ancak çalışan baş temsilcisi için seçim sadece çalışan temsilcileri arasında ki yapılacak, yoksa onuda içlerinden birini atayarak yapabilir miyim. Çelişkide kaldım.. !!

4. yasin123

yasin123 TÜİSAG Üyesi

Baş çalışan temsilcisi, çalışan temsilcileri arasından oylamayla seçilir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

c.ahu bu yazıya teşekkür etti.
  5. caoplette

caoplette TÜİSAG Üyesi

Örnek belgeler ekleyebilir misiniz? Hangi adımları izlediniz çok karışık yazıyor

6. okansari

okansari TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar çalışan temsilcisi gizli oyla seçilmek zorunda tabi yasa taslağına göre ben gene de ona uygun yapmayı düşünüyorum ekte internet ortamında buldugum iki tane dokuman var seçim tutanakları faydası olur umarım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

veli yorgancı, erkanersoy, simurgg ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. Kenan Örs

Kenan Örs TÜİSAG Üyesi

işçi temsilcisi olarak işe başladım ilk olarak ne yapmam gerektiği hakkında bilgilendirilmek istiyorum yardımcı olurmusunuz

8. Onur Eşsizoğlu

Onur Eşsizoğlu TÜİSAG Üyesi

Arkadaş çalışan temsilcisi için adaylar nasıl belirleniyor. Bir yazı hazırlayıp kanunda gerekli maddeyi koyup işverene falan imzalatıp aday olacaklar bu kağıdın altına isimlerini yazsınlar falan diye yemekhaneye assak olur mu mesela ? Yoksa sözlü mü sorcaz kim olmak istiyor diye ?

9. osman.koyuncu

osman.koyuncu TÜİSAG Üyesi

Seçim yapacağınızı 48 saat önceden yeri , tarihi ve saatini belirterek yayınlıyorsunuz. Aday olmak isteyen ya da birim sorumluları , işveren , çalışanlar v.s. tarafından aday gösterilmek istenenlerin seçim tarihine kadar bildirilmesini yayınladığınız bildiriye ekliyorsunuz (genellikle bölümde ki formen , ustabaşı v.s. aday gösteriliyor). Sonrasında toplanan çalışanlara (gizli olma zorunluluğu yok) isim okuyarak ellerini kaldırma suretiyle oy alan kişilerin oy dağılımını sayıyorsunuz. En çok oyu alanı Baş Çalışan Temsilcisi diğerlerini de (çalışan sayısına göre birden fazla temsilci seçmeniz gerekliyse) oy sayısına göre çalışan temsilcisi seçilmiştir diye tutanak altına alıp , tebliğ ederek yayınlıyorsunuz. Bu kadar....

Bu arada bazı arkadaşlar atama yaparsın olur biter diye yazmış fakat uygulama kişiden kişiye değişiklik gösterir mi bilmem ama şimdiye kadar 4 denetleme geçirdim müfettişler hepsinde de seçim bildirisi ve sonuç tutanaklarını istediler.Bilginize...

10. Onur Eşsizoğlu

Onur Eşsizoğlu TÜİSAG Üyesi

Teşekkürler gayet açıklayıcı olmuş. :)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica