Soru : Calisani Olmayan Tehlikeli Sinifta Uzman Hekim Istihdamı Şartmı

naz okşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
SGK lı çalışanı olmayan tehlikeli sınıftaki firma hekim ve uzman çalıştırmak zorundamı..Örnek kasap mesela..

naz okşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Risk Analizi ve Acil durum planı da gerekmiyor sanırım..yada bunları yapsak yeterlimi.? Uzman ve hekim zorundalığı olmasa gerek çalışanı yoksa..DOĞRUMU ARKADAŞLAR ..ACİL CVP LTF..

bbaşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ssk lı çalışanı olmayan 6331 sayılı yasaya göre ; kendine nam ve hesabına hizmet üreten sınıftadır ve yasa kapsamı dışındadır.

R

Recep GÜLER

Guest
Risk Analizi ve Acil durum planı da gerekmiyor sanırım..yada bunları yapsak yeterlimi.? Uzman ve hekim zorundalığı olmasa gerek çalışanı yoksa..DOĞRUMU ARKADAŞLAR ..ACİL CVP LTF..
anladığım kadarıyla çalışan olmaksızın kendi nam ve hesabına mal veya hizmet üretimi yapmaya giriyor. Bu söz konusu olan yerde sadece kendisi mi çalışıyor ? başka çalışan yok mu? Eğer bu iş yeri 6331 sayılı kanunun 2. maddesindeki kapsam dışı ise hiç bir yükümlülüğü yok.
"
Kapsam ve istisnalar

MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet konularına bakılmaksızın uygulanır.

(2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:

a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri, genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.

b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.

c) Ev hizmetleri.

ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.

d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri."

naz okşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Teşekkürler. .hiç çalışanı yok kasabın..malum tehlikeli sınıfta. ...yasa kapsamı dışında diyorsunuz..isg katipte kaydi ticari faaliyeti görünecek..ancak çalışanı olmadığı için hiç bir raporlama ve igu ve iyh istihdamı veya OSGB hizmetine ihtiyaç yok..dogrumu anladım..şimdiden teşekkür ler recep bey..başar bey

ugurkartal

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Sigortalı çalışanı yoksa gerek yok . Risk analizime gerek yok

AKIN ÇOBN

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Risk değerlendirmesi yapılabilmesi için, en az 1 kişi sigortalı olması gerekiyor.. Sigortalı çalışan yoksa RD yok...

naz okşar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bir de bu sitelerin, site içinde havuzlu vilların durumu var..güvenlik sağlayan personel hizmetinin dışardan alınması yönü ile mi tehlikeli sınıfa giriyor..yada kendi çalışanını güvenlik konusunda nasîl istihdam ettiğine göre mi ( sgk da..) bu tehlike sınıfı belirleniyor. .

akcaoz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ssk lı çalışanı olmayan 6331 sayılı yasaya göre ; kendine nam ve hesabına hizmet üreten sınıftadır ve yasa kapsamı dışındadır.

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
çalışan yoksa zorunluluk yok.

uzman

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
kanuna ve yönetmeliklere lütfen bakın.bu şekilde uzmanlığı yürütemezsiniz

hcakir48

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Uzman arkadaşa katılıyorum. Mevzuatı okumadan olmaz...

ismailemrem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Haklısınız arkadaşlar zaten her şey kanun, tüzük ve yönetmeliklerde yazılı araştırıp okumak lazım

tonay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Haklısınız arkadaşlar zaten her şey kanun, tüzük ve yönetmeliklerde yazılı araştırıp okumak lazım
Kanunda yazdığını biliyorum.Ama tehlikeli sınıf için 170 i arayıp sordum. Çalışanı olmasa da tehlikeli yer olduğu için gerekiyor demişlerdi.İsterseniz sizde arayıp sorun.

ismailemrem

Üye
TÜİSAG Üyesi
Nasıl olur ki çalışanı olmadığı için kanun kapsamına girmiyor kendi nam ve hesabına çalışıyor. Kanuna mı inanalım 170'den aldığımız cevaba mı?

tonay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Nasıl olur ki çalışanı olmadığı için kanun kapsamına girmiyor kendi nam ve hesabına çalışıyor. Kanuna mı inanalım 170'den aldığımız cevaba mı?
Haklısınız ama aradığımda o sadece az tehlikeli için geçerli dedi ben de şaşırdım.

trapezuslu

TÜİSAG Çalışma Birimi
Moderatör
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Haklısınız ama aradığımda o sadece az tehlikeli için geçerli dedi ben de şaşırdım.
170' te size cevap veren kişiler sizin kadar iş güvenliği mevzuatını bilmiyor. Kaldı ki Cumhurbaşkanı dahi bir şey dese aslolan mevzuattır.

tonay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
170' te size cevap veren kişiler sizin kadar iş güvenliği mevzuatını bilmiyor. Kaldı ki Cumhurbaşkanı dahi bir şey dese aslolan mevzuattır.
Peki madem hemfikiriz öyle yapılır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.