Çalışanların Iş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimleri

fatma ışık beşiroğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Çalışanların İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile ilgili olarak:Çok tehlikeli sınıfta çalışanlara verilecek eğitimin, konusunda uzman B sınıfı ya da A sınıfı İş güvelik uzmanı tarafından verilir cümlesinin geçtiği ya da en azından ima ettiği bir yönetmelik kanun ya da tüzük gösterebilir misiniz? Hizmet alımı yaptıysanız Osgb nin konusunda uzman iş güvenlik uzmanının bu eğitimi verebileceği...

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Çalışanların İş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ile ilgili olarak:Çok tehlikeli sınıfta çalışanlara verilecek eğitimin, konusunda uzman B sınıfı ya da A sınıfı İş güvelik uzmanı tarafından verilir cümlesinin geçtiği ya da en azından ima ettiği bir yönetmelik kanun ya da tüzük gösterebilir misiniz? Hizmet alımı yaptıysanız Osgb nin konusunda uzman iş güvenlik uzmanının bu eğitimi verebileceği...

temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi 2 şekilde verilir

1-50 kişi altı çalışan işyerlerinde risk değerlendirmesi,acil durum eylem planı ve temel iş sağlığı güvenliği eğitimi verilmesi zorunluluk paketi içerisinde verilen eğitim ki bu eğitimi osgb ler aracılığı ile alma zorunluluğu vardır ancak B veya A sınıf zorunluluğu yoktur

1-50 kişi ve üzeri iş yerleri için zaten devamlı uzman sözleşme zorunluluğu vardır ki zaten bireysel olarak sözleşme yapsanız da osgb aracılığı ile yapsanızda B yada A uzman olmak zorundadır beraberinde yıllık planlama içerisindeki bu eğitimi de otomatik olarak bu uzmanlar verir

piyasada bizleri ve işverenleri yanıltan olay şudur ki bazı osgb ler A yada B sınıfı uzmanların diplomalarını alırlar çok tehlikeli yerlerde dosyaya koyarlar ancak buralara iş takibi için C sınıfı uzman gönderirler beraberinde usulsüz olmasına rağmen bu eğitimleri bu uzman verir altına A yada B sınıfı uzman imzalar böyle bir usulsüzlük görülmüş söylenmiş yada dillendirilmiş olabilir

bunun dışında herhangi bir yönetmelik yada bu eğitimi şu sınıf uzmanlar vermelidir şeklinde bir ibare hiç bir yerde yoktur

zekeriya çelik

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
risk analizi ve eğitimleri osgbden alma zorunluluğunu nerede yazıyor.

Görkem DEMİRÖRS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
aynen nerede yazıyor ??? o halde c sınıfı hıc bırsey yapamıyor

Hakan BARTIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
eren-Ahmet adlı üyemiz aşağıdaki ifadede , RD, Acil durum eylem planı ve Temel İSG eğitimini OSGB' ler aracılığı ile alınması zorunluluğundan bahsetmişsiniz. Böyle bir zorunluluk mu var? Bireysel veya tam zamanlı İGU bu faaliyetleri yapamaz mı? Herhalde OSGB' de görev yapıyoruz :)

1-50 kişi altı çalışan işyerlerinde risk değerlendirmesi,acil durum eylem planı ve temel iş sağlığı güvenliği eğitimi verilmesi zorunluluk paketi içerisinde verilen eğitim ki bu eğitimi osgb ler aracılığı ile alma zorunluluğu vardır ancak B veya A sınıf zorunluluğu yoktur

Hakan BARTIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
eren-Ahmet adlı üyemiz aşağıdaki ifadede , RD, Acil durum eylem planı ve Temel İSG eğitimini OSGB' ler aracılığı ile alınması zorunluluğundan bahsetmişsiniz. Böyle bir zorunluluk mu var? Bireysel veya tam zamanlı İGU bu faaliyetleri yapamaz mı? Herhalde OSGB' de görev yapıyoruz :)

Hakan BARTIN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
aynen nerede yazıyor ??? o halde c sınıfı hıc bırsey yapamıyor

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
MADDE 13 –
(1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

yani

C sınıfı uzman a) maddesine göre az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta işyerlerine direkt sgk lı olarak sözleşme yaparsa eğitimlerini verebilir
yada osgb aracılığı ile yine aynı tehlike sınıflarına eğitim verebilir

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)

hakan bey sanırım yukarıdaki ilk yazımı okumadınız
sizin söylediğinizden farklı bir şey söylemedim
ikinci yazım yukarıdaki eğitimlerin bireysel uzman tarafından niye verilemeyeceği sorusunun yönetmelikteki cevabıydı

Ali KÖKSAL

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (A)
Hakan bey atıyorsunuz illa osgb eğitimi verecek diye bir zorunluluk yok kendinize göre yönetmeliği yorumlamışınız.

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
MADDE 13 –
(1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,

yani

C sınıfı uzman a) maddesine göre az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta işyerlerine direkt sgk lı olarak sözleşme yaparsa eğitimlerini verebilir
yada osgb aracılığı ile yine aynı tehlike sınıflarına eğitim verebilir

Yani olarak kendi yorumumuzu katmayalım açık açık yazan birşey var mı C uzman çok tehlikeli yerde eğitim veremez diye? Yoksa yetkilendirilmiş eğitim kurumu ya da OSGB de yazıyor yukarıda ve bünyesinde A-B sınıfı uzman olmayan OSGB'ler de var piyasada eğitim veremezler mi yani halbuki yukarıda yazana göre yetkililer...

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Yani olarak kendi yorumumuzu katmayalım açık açık yazan birşey var mı C uzman çok tehlikeli yerde eğitim veremez diye? Yoksa yetkilendirilmiş eğitim kurumu ya da OSGB de yazıyor yukarıda ve bünyesinde A-B sınıfı uzman olmayan OSGB'ler de var piyasada eğitim veremezler mi yani halbuki yukarıda yazana göre yetkililer...

C sınıfı uzman risk değerlendirmesi paket çalışması içerisinde vereceği eğitimi çalışma yapacağı gün o işyerinde sgk lı gözükmesi veya osgb bünyesinde vermesi şartı ile çok tehlikeli de olsa her işletmede verebilir

ancak yıllık eğitim planlaması içerisindeki eğitimleri yani kanun kapsamında iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu olan işletmelerde sgk lıda olsa osgb den de gitse veremez zaten hepinizin bildiği gibi çok tehlikeli sınıfa isg katip atamasına izin vermez

ediko

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
C sınıfı uzman risk değerlendirmesi paket çalışması içerisinde vereceği eğitimi çalışma yapacağı gün o işyerinde sgk lı gözükmesi veya osgb bünyesinde vermesi şartı ile çok tehlikeli de olsa her işletmede verebilir

ancak yıllık eğitim planlaması içerisindeki eğitimleri yani kanun kapsamında iş güvenliği uzmanı bulundurma zorunluluğu olan işletmelerde sgk lıda olsa osgb den de gitse veremez zaten hepinizin bildiği gibi çok tehlikeli sınıfa isg katip atamasına izin vermez

Peki paket çalışması değil dışardan eğitim örneğin elektrik güvenliği eğitimi ayrıca atama felan yok dışarıdan gelip verilecek C uzman veremez mi? Ki bahsettiğim yerde katipten atanmış uzman da var... Ancak daha efektif olsun diye dışardan eğitim alınmakta....

eren-ahmet

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Peki paket çalışması değil dışardan eğitim örneğin elektrik güvenliği eğitimi ayrıca atama felan yok dışarıdan gelip verilecek C uzman veremez mi? Ki bahsettiğim yerde katipten atanmış uzman da var... Ancak daha efektif olsun diye dışardan eğitim alınmakta....

tabiki verebilir bahsettiğiniz eğitim konusunda ehil ise örn: elk mühendisi ise bu konuda bu eğitimi veremeyeceğini belirten hiç bir yönetmeliğe rastlamadım bilen varsa lütfen söylesin
benim bahsettiğim iş güvenliği uzmanı görev ve sorumlulukları içerisinde ve son çıkan eğitim yönetmeliğindeki yıllık çalışma planı içerisindeki eğitimler

uzman-81

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ben de bir şey sorabilir miyim?
50 kişinin altında çalışanı olan işyerleri için; iş güvenliği uzmanı birkaç gün ssklı gözükse de eğitim sertifikasını kendisi hazırlayamıyor mu? iş yeri hekiminin de mi imzası gerekiyor?

Cem Soğancı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar merhaba.
Daha önce 31/01/2013 tarih ve 28545 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle eklenen Geçici 2 inci maddesi ile İSG uzmanları çok tehlikeli işlerde görevlendirilebilecekti. Ancak açılan dava sonucu yürütme durdurulmuştu ve yapılan sözleşmeler de askıya alınmıştı.

Daha sonra 14 Haziran 2013 tarih ve 28677 sayılı resmi gazetede yayımlanan “Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ” ile Tebliğde belirtilen meslek unvanlarını haiz olan (C) sınıfı iş güvenliği uzmanının, unvanı ile eşleştirilmiş olan kodlarda, mezuniyetinden itibaren en az üç yıl görev yapmış olması ve bu üç yıl içinde kişi adına asgari 750 günlük prim ödenmiş olması durumunda ve İSG-KATİP üzerinden başvurulması halinde, başvurusu İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlükçe değerlendirilerek, onaylanacağı belirtildi.

Bu durumda olan C sınıfı uzmanlar heralde planlı plansız tüm eğitimleri verebilecektir.

Görkem DEMİRÖRS

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar siz kimseye bakmayın bunların alayı osgb sahibi insanlar kendilerine rant sağlamaya çalışıyorlar akıllarısıra bır gun sıgortalı gozukup eğitim verebilirsiniz sıkıntı yok

fatma ışık beşiroğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kamuda çalışanlar için özellikle sorum: Satınalma yöntemiyle bir firmayla anlaşılmış, firma C sınıfı uzmanlar tarafından iş sağlığı ve güveliği eğitimini her bir birimde yüzeysel olarak çok tehlikeli, tehlikeli, az tehlikeli sınıf ayrımı gözetmeksizin 1 er saat olarak verip bizim işimiz buraya kadar geri kalan saatleri siz vereceksiniz bizim işimiz temel iş sağlığı ve güvenliği eğitimi vermek diyerek sertifikalar hazırlanıp verilmiş....

Cem Soğancı

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
satınalma yöntemiyle ne konuda anlaştınız? Sadece temel isg eğitimi konusunda mı, yoksa bir OSGB ile mi?
İşyeri hekimi ve isg uzmanı çalıştırma zorunluluğu olan bir işletmede eğer bir osgb ile anlaşılmışsa temel ve zorunlu eğitimleri de onlar vermek zorundadır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.