Soru Çalışanların Mesleki Eğitimi Yönetmeliği Ile Ilgili Bir Sorum Var

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında alkınasutay tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. alkınasutay

alkınasutay TÜİSAG Üyesi

Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından
    Bu maddeye dayanarak mesleki eğitim veren milli eğitim bakanlığına bağlı kurslar iş güvenliği uzmanı bulundurarak eğitim veriyor bu eğitimlerde alınan belgeler ile OSGB deki uzmanın verdiği eğitim belgesi arasında bir fark varmı meb onaylı eğitimin faydası varmı bu maddeye göre mesleki eğitim kurumları bu eğitimi verebilirmi

Blast bu yazıya teşekkür etti.
  2. omyilmaz78

omyilmaz78 TÜİSAG Üyesi

Oncelikle iş guvenligi eğitimi ile mesleki egitimi birbirinden ayirmamiz gerekir. Yukarıda belirtilen kişiler iş güvenliği eğitimini verebilecek kişi ve yerlerdir. Ve iş güvenliği eğitiminde meb onayı aranmaktadır. Mesleki egitimde ise meb onayı aranmaktadır. Mesleki Eğitim Kurumları meskeki egitim verebilmektedir

3. huseyinokelek

huseyinokelek TÜİSAG Üyesi

mesleki eğitimi meb onaylı kurumlar isg eğitimini iş güv. uzmanları işyeri hekimleri ve OSGB ler verebilir....

4. alkınasutay

alkınasutay TÜİSAG Üyesi

çok saolun cevaplarınız için ancak ben meb onaylı iş güvenliği eğitimleri veriliyor 32 saatlik bunun geçerliliğini merak ediyorum çalışanın ne gibi faydasına olur

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Selcen ÖZBAY

Selcen ÖZBAY TÜİSAG Üyesi

2 sene önce bir adam piyasaya çıkıp, mesleki eğitimi eksik olan personel için eğitim verdiğini "Ağır ve Tehlikeli İşlerde Çalıştırılacak İşçilerin Eğitimlerine Dair Tebliğ"e dayandırarak işçi başına 80 TL ücretle Mesleki eğitim kurumlarının verdiği belgenin aynısını verebileceğini söyledi.Adam eğitimin içeriğini anlatırken de mesleki eğitimden yerine iş güvenliği, temizlik, düzen v.s. den bahsediyordu.
    Biraz araştırınca adamın dandik bir dernek kurduğu, -Çıraklık Eğitim Kurumlarından belgeye onay alarak, usule uygun olmayan bir şekilde, mensubu olduğu partinin ismini kullanarak firmaları dolandırmaya çalıştığını anladım.
    Aynı eğitimi zaten Mesleki Eğitim Okulları'ndan aldırabilirsiniz.

alix ve murat54 bu yazıya teşekkür etti.
  6. alaaddinn

alaaddinn TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar

Yönetmelik mesleki eğitim olacak diyor ama ekte o kadar çok iş dalı var ki bu eğitimleri kim verebilir çözemedim ben.
    benim iş yerim
    GIDA SANAYİİ İLE İLGİLİ İŞLER
    Her türlü canlı hayvanın kesilmesi, işlenmesi, ambalajlanması, sakatat tesislerindeki işler.

işleri kapsamına giriyor. Hangi kurum tavuk kanadı paketleme eğitimi verebilir merak ediyorum. Hadi iş yerinde veteriner hekim, gıda mühendisi arkadaşlar versin diyeceğim ama"Millî Eğitim Bakanlığının ilgili biriminin onayının alınması şartıyla; " diyor yönetmelikte. Yani bakanlığa ben bu eğitimleri vermek istiyorum diye başvuruda mı bulunmam gerekiyor? Hangi birime başvuracağım ve eğitimin uygunluğunu nasıl denetleyecekler? Bilgisi olan beni aydınlatabilir mi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. smbpasswd

smbpasswd Guest

Arkadaşlar bulunduğunuz yerdeki halk eğitim merkezlerine başvurun. Mevcut eğitim programlarını sıralarlar. İçlerinden istediğiniz eğitimi aldırırsınız. İşinize uygun eğitim yoksa dahi başvuruda bulunun eğitimin açılmasına dair. Ve bu yazışmaları işyerinde saklayın. En azından bir denetim geçirdiğinizde, uğraştığınızı uygun eğitim programı bulunmadığını resmi olarak kanıtlarsınız. Halk eğitim merkezleri her branş için eğitici bulamayabiliyor. Bu nedenle eğitim alacak işyerinin mühendisleri devreye giriyor. Halk eğitim bu mühendisleri görevlendirerek kendi adına sizin işyerinize eğitim verdiriyor. İşin kısacası eğitimi de yine mühendisler veriyor halk eğitim mührünü vuruyor :)) Eğer iş isg uzmanının branşına uygun değilse işyerinde görevli diğer mühendislerden de görevlendirme yapabiliyorlar.

banu, s.ay ve Selcen ÖZBAY bu yazıya teşekkür etti.
  8. Merve Ballı

Merve Ballı TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar, ambalajlama ve paketleme yapan personel halk eğitimden hangi eğitimi alması gerekir. Bilgisi olan paylaşabilir m? Teşekkürler

9. s0LaR pLe.X.uS

s0LaR pLe.X.uS TÜİSAG Üyesi

sektör nedir..? plastik ise plastik işleme eğitimi alacak.. metal ise metal işleri eğitimi alacak.. eğer sevkiyat ise elle taşıma eğitim, alacak..ayrıca bildiğim kadarıyla halk eğitimden alınmıyor..

Merve Ballı bu yazıya teşekkür etti.
  10. suatt_19

suatt_19 TÜİSAG Üyesi

özel mesleki eğitim merkezinden mi almak mantıklı yoksa halk eğitimden mi.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica