çalışılan iş yerini kanıksamak..

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında yaseminaytekin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. yaseminaytekin

yaseminaytekin TÜİSAG Üyesi

Demir çelik sektöründe demontaj montaj ağırlıklı çalışmalar yapan bir firmada 4 aydır çalışıyorum. Aynı işler aynı yerler olduğu için sanırım bir uygunsuzluk farketmekte zorlanıyorum artık. Sanırım bu çok hızlı başlamamdan da kaynaklı bir durum. Çünkü çok kısa sürede belirlediğim eksiklikler de iyileştirme ve yenilemeler yaptık. eksiklikler bitti de ben o yüzden mi farkedemiyorum yoksa artık ortamı kanıksadığımdan dolayı mı bunu ayırt edemiyorum şu anda. Aynı durumu yaşayan uzman arkadaşlar varsa bana nasıl yardımcı olabilirler acaba.
    Kazasız günler dilerim..
    Saygılarımla..

2. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

Dışarıdan bakan bir göz daha farklı fikirler verebilir. Uzman bir arkadaşınızı çalışma alanınıza davet edip sahayı beraber turlamanızı tavsiye ederim. Hala bir eksiklik/uygunsuzluk çıkmazsa da işinizi çok iyi yapmışsınız demektir ;) Fakat her zaman bir eksiklik vardır diye düşünüyorum ben...

3. ISG-isg

ISG-isg ISGfrm Çalışma Birimi

bu tip durumlar gerçekleşebilir unutmayalım ki dinamik bir ortamda iyileştirmeler bitmez, bulunduğunuz şehire göre forumdaki arkadaşlardan yardım alabilirsiniz eğer hatay sınırlarında iseniz uğrayıp beraber sahanızı gezebiliriz, aynı şekilde sizde buraya gelip beraber gezebiliriz dışardan bir göz her zaman iyidir

4. ISG-isg

aynı anda aynı şeylerden bahsettik:)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
  5. A. Aytuğ KADIOĞLU

A. Aytuğ KADIOĞLU TÜİSAG Üyesi

Aklın yolu bir hocam :)

6. yaseminaytekin

Teşekkür ederim yanıtlarınız için. benim dışımda kontrol edenler de var aslında onlarda ufak tefek şeyleri aktarıyorlar. Aytuğ beye katıldığım için bir terslik olduğunu düşünerek yardım istedim zaten. Bir eksiklik hep vardır. Haklısınız saha dışından bir bakış gerek.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Aytuğ bu yazıya teşekkür etti.
  7. alix

alix TÜİSAG Üyesi

Yasemin hanım bizler kalite çerçevsinde o olay ''İşletme Körlüğü'' olarak değerlendiririz. Yani ortama ayak uydurulmuş, bilinen aksiyonlar gerçekleştirilmiş (bittiğini zannediriz ama hiç bir zaman bitmez) sorunlar kalmamaş gibi algılanır. Hatta zamanla anormal durumlar göze normal olarak gelmektedir. İşletmenin akşına kendimizi kaptırmışsak bilin ki işletme körlüğü olmuşuz demektir. Bilirsiniz ki sürec cevrim döngüsü her saniye değişmektedir. Yani sürecle etkileşim halinde olan Malzeme, Metod, İnsan, Çevre, Makine ve Yönetim faktörleri süreci her an değiştirebilecek etkenlerdir. Bunlardaki herhangi negatif değişim kalite, maliyet, cevre veya iş kazası olarak geri dönmektedir. Bu nedenle farkındalık yaratmak ve davranış değişikliklerini revize etmek için
    Çevrenızde sık sık işletmeleri ziyaret edebilirsiniz.
    Belirli periyotlarla eğitmlere katılıp katılan kurisiyerlerden örnek izlenimler edinebilirsiniz
    Gruplar halinde saha denetimleri ve iç tetkikler yapabilirsiniz
    Sürekli iyileştirme olarak Kaizen uygulayabilirsiniz
    Aynı sektörde diğer firmaları araştırabilirsiniz
    Müşterileri ve hatta müfettişleri davet etmeniz ve tetkikm ettirmeniz (En etkili yöntem)
    Aldığınız akisyonların etkinliğini gözden geçirebilir verlimlilik ve etkliliği artıma yollarına gidebilirsiniz.

buketdemir, izmir, Aytuğ ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. yaseminaytekin

Çok teşekkür ederim sayın alix. notlarımı aldım ve çok faydalı olacağından eminim.

9. alix

alix TÜİSAG Üyesi

rica ederim Yasemin hanım, kolay gelsin

10. sukru_ozgur

sukru_ozgur TÜİSAG Üyesi

18001 OHSAS İç denetimi yapınız.Onlarca uygunsuzluk bulacaksınız.

yaseminaytekin bu yazıya teşekkür etti.
  11. Cem AKBULAK

Cem AKBULAK TÜİSAG Üyesi

yasemin hanım, isterseniz işletmeye ait fotolar ekleyin sakıncası yoksa....burada tartışalım ne dersiniz..??..varsa hataları, eksikleri bulalım..

12. ISG-isg

önümüzdeki hafta içerisinde yasemin hanımla beraber tesisi beraber gezerek yardımcı olmaya çalışacağım

buketdemir ve yaseminaytekin bu yazıya teşekkür etti.
  13. yaseminaytekin

Olabilir Cem Bey geniş ve ayrıntılı bir foto çekip tartışabiliriz.
    teşekkür ederim..

14. GökayAydogan

GökayAydogan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bu işi İstanbul içinde bizlerde yapabiliriz... Şahsım adına isteyen İş Güvenliği Uzmanı arkadaşların işletmelerini gezmek isterim..
    Denetim tarzında değil, iyileştirme ve farklı bir gözle görme açısından olabilir.. Bu konuda talebi olanlar var mı ?

Taner KARAÇAYLI bu yazıya teşekkür etti.
  15. ISG-isg

birbirimizin işyerinde gezmekte fayda olduğunu düşünüyorum hem tanışmak açısından hemde dediğiniz gibi iyileştirme ve tavsiye olabilir.

16. Nurdan DAHİ

Nurdan DAHİ Banned

işverenler buna pek sıcak bakmayabilir... ama ben Mehmet Zengin beyin ziyeretinden çok faydalanmıştım tamda işe yeni başlamak üzereyken.... teşekkürler mehmet bey ;)

17. Ali Rıza Erdoğan

Ali Rıza Erdoğan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar çok güzel paylaşmış zaten. Bunlara ek olarak tek diyebileceğim, internetten farklı kaynaklarda iş kazaları ile ilgili videolar bulup izlemenizi tavsiye ederim. Sırf bulunduğunuz sektör değil, bütün sektörler. bu sayede biraz yaratıcılığınız, hayal gücünüz ve paranoyak (ki kötü anlamayın hepimizde belli bi seviye bu olmalı diye düşündüğümden ekledim :) ) seviyenizi arttırabilirsiniz. Zaten çelik sektöründe montaj ve demontaj gerçekleştiren bir şirket eminim ki birçok farklı sektörde bu işi yaptığı için yardımcı olacağını düşünüyorum. Bu sitede arkadaşların paylaştığı birçok yardımcı videonun bulunduğu sitelerden bu kaynaklara ulaşabilirsiniz.
    Bu arada fotoğraflarınızı ve tecrübelerinizi bekliyoruz. Saygılar

18. e_m_r_e_m_x

e_m_r_e_m_x TÜİSAG Üyesi

Merhaba Hatay bölgesindeyseniz sizle görüşmek isterim...

19. buketdemir

buketdemir TÜİSAG Üyesi

sizi tebrik ederim gerçekten...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica