Toolbox Çalişma Arkadaşlarinizi Gözetin Hakkında Iş Başı Konuşması

Xzenon

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
-57- ÇALIŞMA ARKADAŞLARINIZI GÖZETİN
Etrafınızdaki iş arkadaşlarınıza bir göz atın. Bazıları, iş saatlerinde ve hatta iş dışında bile arkadaşınız. Onların ailelerini tanıyorsunuz, nelerden hoşlandığını ya da hoşlanmadığını, eğlenmek için neler yaptığını biliyorsunuz. Bu yüzden, güvensiz koşulları gözetin, düzeltin ya da mümkün olduğunca çabuk amirinize raporlayın.
Arkadaşlarınızın kazasız bir vardiya geçirmesine yardımcı olun. Onlara şöyle söyleyin :
  • Senin bu ağır şeyleri kaldırmana yardım edeceğim, çünkü bunu yalnız başına yapmamalısın. Biliyorum ki, sırt ağrısı senin işyerindeki hayatın gibi ev hayatını da berbat edecek.
  • Sen yükü kaldırmadan önce ben sapanları kontrol edeceğim.
  • Şu merdiveni kontrol edeceğim ve senin kullanman için kurmadan önce iyi durumda olup olmadığından emin olacağım. Merdiveni 4:1 oranına göre kuracağım, böylece sen üzerindeyken merdiven kaymayacak.
  • Sen iskeleye çıkmadan önce, ben iskelenin korkuluklarının, ayak basma parçalarının yerinde olup olmadığından emin olacağım. Çünkü olası bir düşmenin nasıl bir ciddi yaralanmaya ya da ölüme neden olabileceğini biliyorum.
  • Tüm koridor ve yürüme yollarının temiz olduğundan emin olacağım, bu sayede kaymayacaksın, tökezlemeyeceksin ya da düşmeyeceksin.
  • Çalışma alanındaki tüm kapları etiketleyeceğim, böylece, yanlışlıkla her hangi bir iş için yanlış ürün kullanmayacaksın.
  • Ağır ekipmanlarımızın üzerindeki yedekleme alarmlarını kontrol edeceğim. Çünkü seni her zaman duyamayabilirim ve senin beni duyduğundan emin olmak istiyorum.
  • Ben kaynak yaparken, her zaman kaynak siperliğini kullanacağım, böylece kaynak ışınları gözüne zarar vermeyecek.
  • Uygun çalışmayan alet etiketleyeceğim ve raporlayacağım. Böylece, arızalı kabloya sahip bir el aletinin prize takılmasıyla yaralanmayacaksın.
  • Acil durum tahliye prosedürlerini bileceğim ve tatbikatlara katılacağım. Böylece güvensiz bir durumda birlikte kurtulabiliriz.
Sözün kısası, senin geldiğin gibi işten ayrılmanı istiyorum. Yani, senin bir işi yanlış yolla yaptığını görürsem, sana doğru yolu göstereceğim. Tabi ki, senin de benim ve sonra tüm ekip için aynı şeyleri yapmanı bekliyorum. Ekip içindeki herkes birbirini takip etmemeli mi zaten?

LOOK OUT FOR YOUR CO-WORKERS
Take a look around at your co-workers. Some are your friends during work hours, and even after work. You know about their families, what they like and don't like, and what they do for fun. So, be on the lookout for unsafe conditions and correct them, or report them to your supervisors as soon as possible. Help your fellow workers get through the shift without an accident:
  • I'll help you lift those heavy items, so you don't have to do it by yourself. I know a back injury can mess up your home life, as well as your ability to work.
  • I'll be sure to inspect those slings before you lift a load. I know that you are depending upon them to hold the weight of the load until it is set down.
  • I'll inspect that ladder and make sure it is in good condition before I set it up for you to use. I will set it at a good 4:1 angle so it won't slip while you're on it.
  • I'll be certain that the guardrails, mid rails and toe boards are in place before you get up on that scaffolding, because I know a fall could lead to your serious injury or death.
  • I'll make sure that all passageways and walkways are clear so you won't slip, trip or fall.
  • I'll label all containers in the workplace, so you don't use the wrong product for a job by mistake.
  • I'll check the backup alarms on our heavy equipment, because I can't always see you, and I want to make sure you can hear me.
  • When I'm welding, I will always set up the welding shields so the flash won't burn your eyes.
  • I'll tag and report all tools that aren't working properly so you won't be injured by plugging in a tool that has a faulty wire.
  • I'll know and practice the emergency evacuation procedures, so we can both get out of an unsafe condition together.
Finally, I want to see you leave work exactly the way you arrived. So, if I see you doing something the wrong way, I'll show you the right way to do it. Of course, I expect you will do the same for me-after all, shouldn't everyone on the crew watch out for each other?

KAYNAK:
http://www.toolboxtopics.com/Audio%20Topics/Vol%201%20disk%202/19%20What%20Safety%20Means.htm

Bu metin Risk Yönetimi Yahoo Grubu’nun İşbaşı Konuşmaları Topluma Hizmet Projesi çerçevesinde paylaşılmıştır. http://groups.yahoo.com/group/riskyonetimi/

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.