Soru : Çalışma - İş Hukuku

chilqen

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İş Hukuku-

Arkadaşlar merhaba, iş hukuku hakkında bir konuda bilginizi almak istiyorum. Konuyu yanlış yere açtığım için özür dilerim. Bir inşaat firmasında iş güvenliği uzmanı olarak tam zamanlı çalışmaktayım. Haftanın 6 günü hafta da 55 bazende bu süre artabiliyor, SGK düşükten ödeniyor ve fazla çalışma yaptığımda da firma hiç bir karşılığını vermemekle beraber tüm resmi tatillerde inşaat sektörlerini de bilirsiniz çalışma yaptırmakta ve karşılığını da vermemektedir. Hafta için bir gün cenaze nedeniyle işe gelemedim. 1.derece yakınım değil, şirket gitmediğim 1 gün için senelik izin düzenlemektedir. Senelik izin en fazla üçe bölünebilirken böyle 1 - 1 bölmesi yasal mıdır ? Nasıl bir yol izlemem gerekir ?

MARBIM

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Merhaba,

1. adım, yaptığınız iş sözleşmenizden başlıyor.
Sözleşmede, size verilen ücretin, tümf azla mesai v.b. çalışmaları da kapsadığı yazılı ise, Yargıtay, yıllık 270 saatlik fazla çalışmayı kabul ediyor (güne en fazla 11 saatlik çalışmadan yola çıkarak, 3 saatlik mesaiyi kabul ediyor).
2. izin, en az bir tanesi 10 gün olmak üzere, geri kalanı bölünerek kullanılabiliyor.

3. Yaptığınız çalışmalar, eğer 270 saati aşıyorsa, bunu tespit ettirip, "Haklı Nedenle İş Akdi Feshi" talep ederek, ihbar ve oluştuysa Kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.