Çalışma Ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İsg Denetimlerinde "yerindelik" Modeline Geçti!

muratigu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba, yakın zamanda İSG müdürlüğü bünyesinde masa başı görev yapan 2 memur proje gereği sanırım kendileri bile istemeden gelerek OSGB'den hizmet verdiğim 3 firmama uzmanla beraber yerinde denetledi ayrıca osgb de arşiv denetimi yaptı.
denetimle ilgili detay vermeyeceğim ama anladığım şu 10 yıldır severek yaptığım bu işi ,mesleği bırakma kararı kafamda oluştu.
Siz....
Yerinde denetimleri mantıklı buluyor musunuz?
İşverenin sorumlu olduğu her şeyi uzman sorumluymuş gibi denetleme yapılması ne kadar doğrudur??
saygılarımla.
Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/ca...etimlerinde-yerindelik-modeline-gecti/2791454

AZAcemi

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar merhaba, yakın zamanda İSG müdürlüğü bünyesinde masa başı görev yapan 2 memur proje gereği sanırım kendileri bile istemeden gelerek OSGB'den hizmet verdiğim 3 firmama uzmanla beraber yerinde denetledi ayrıca osgb de arşiv denetimi yaptı.
denetimle ilgili detay vermeyeceğim ama anladığım şu 10 yıldır severek yaptığım bu işi ,mesleği bırakma kararı kafamda oluştu.
Siz....
Yerinde denetimleri mantıklı buluyor musunuz?
İşverenin sorumlu olduğu her şeyi uzman sorumluymuş gibi denetleme yapılması ne kadar doğrudur??
saygılarımla.
Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/ekonomi/ca...etimlerinde-yerindelik-modeline-gecti/2791454
Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Denetim Rehberi kapsamında tesis edilen iş ve işlemler mevzuata aykırı olmadığı sürece eksiklikler konusunda rehberlik nitelikli bir denetim. Bence en doğrusunu biz biliriz tavrı içinde olunmadığı ve bu minvalde kaldığı sürece hem denetlenen hem de denetleyenler için faydalı bir süreç diye düşünüyorum.

ibrahim başer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Yerinde denetim yerinde bir kara bence. istismar edilmediği sürece tabiki

muratigu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri Denetim Rehberi kapsamında tesis edilen iş ve işlemler mevzuata aykırı olmadığı sürece eksiklikler konusunda rehberlik nitelikli bir denetim. Bence en doğrusunu biz biliriz tavrı içinde olunmadığı ve bu minvalde kaldığı sürece hem denetlenen hem de denetleyenler için faydalı bir süreç diye düşünüyorum.
bu tarz bir denetimi tecrübe etme şansınız olursa eğer izlenimlerinizi bizimle paylaşırsanız sevinirim.

ondesduygu

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Merhaba bizde Hatay da bulunan bir OSGB firmamızda Ekim 2022 de böyle bir denetim geçirdik. Ne şanstır ki denetlenen firmalardan birisi de benim üzerimde olan bir firmaydı. Önce firmayı gezdik. Firmada gerçekleşen faaliyetleri gördüler, İSG adına alınan önlemleri sordular (hatta çalışanlardan birini durdurup iş güvenliği uzmanını tanıyıp tanımadığını sordular - firmaya fiilin olarak gidilip/gidilmediğini ölçtüler- ) sonrada OSGB ye geçerek firmaya ait dosya incelemesi yapıldı. Sektör bazında oluşturdukları bir çeklist üzerinden evrak istiyorlar. Risk analizinden tutun, eğitim formlarına, ortam ölçümlerine, KKD zimmet tutanaklarına, tespit öneri defteri nüshaları dahil her türlü evrakı incelediler. Tavsiyelerde bulundular. Bence yararlı bir çalışma oldu. Bizde aklımıza takılan soruları sorduk.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.