Çalıştığın Firmada Isg Uzmanı Olma

Konu, 'İş Sağlığı ve Güvenliği Hakkında' kısmında kara_1985 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. kara_1985

kara_1985 TÜİSAG Üyesi

az tehlikeli sınıfta ay da 27 saatlik isg uzmanı bulundurma zorunluluğu olan bir firmada tam zamanlı olarak istihdamı zorunlu personel olarak çalışmaktayım, şirket 2013 18 mayıs sınavında C sınıfı uzmanlık belgemi aldığımda bu vazifeyi bana yaptırmak istiyor, tam zamanlı çalışmam buna manimidir? 180 saat tam zaman kalan 37 saatlik mesai ile bu görevi yapabilirmiyim?

2. Görkem Yargül

Görkem Yargül TÜİSAG Üyesi

Evet yapabilirsiniz. Bende öyle yapıyrm yalnızca maaş bordrolunuzede tam zamanlı isg uzmanı olarak yaptırın ayrıca sözleşmeyi de tam zamanlı yapın ki A sınıfı için 750 günlük priminiz olsun. Saygılarımla

kara_1985 bu yazıya teşekkür etti.
  3. kara_1985

kara_1985 TÜİSAG Üyesi

yani tam zamanlı istihdamı zorunlu personel sözleşmesine ilaveten birde tam zamanlı isg uzmanı olarakmı sözleşme yapılması gerekiyo?

4. Görkem Yargül

Görkem Yargül TÜİSAG Üyesi

Hayır öyle yapılamıyor. Sadece tam süreli isg uzmanlığı yapılıyor yada kısmi süreli yapılır ama dediğin gibi tam süreli isg uzmanlığı olarak yaparsan avantajlı olursun. Tam süreli isg uzmanlığı sözleşmesi yapıp diğer işede bakabilirsin

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. huuleeaan

huuleeaan TÜİSAG Üyesi

ya ikisi de kısmi süreli olacak 27 saatin üzerine diğer işinizi yapacaksınız yada tam zamanlı yapıp birini seçeceksiniz...

6. BAYRAM ŞEKER

BAYRAM ŞEKER TÜİSAG Üyesi

hocam ben çalıştığım firma dışındada isg uzmanlığı yapıyorum çalıştığım firmada 30 gün normal ssk yatıyo bunun dışında isg için ayrı bir ssk ya gerek varmı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. huuleeaan

huuleeaan TÜİSAG Üyesi

yaptığın isg yi illegal olarak yapmış oluyorsun bu durumda ki isg görevi yaptığın şirketlerde isg uzmanı çalıştırmıyormuş gibi görülür(çunku ssk yok) ki bununda yanlış hatırlamıyosam aylık 5000 tl sı bi cezası var...

8. BAYRAM ŞEKER

onlar çalışma saatine göre ssk yatırıyorlar bana aylık 12 saat bitane fabrika 15 saat diğeri ben onları demiyorum asıl çalıştığım yer bana normal 30 günlük ssk yatırıyor bunun dışında isg içinde (15 saat) ayrı ssk yatırmalımı

9. huuleeaan

huuleeaan TÜİSAG Üyesi

::)): yani 1 ayda, 1 ay+1gün 3 saatlik sigortanız yatıyor + isg içinde ayrı yatması lazım... bu çalışma azmiyle 42 bilemedin 43 te emekli olursunuz artık siz :):) şaka bir yana ssk yı ararsanız eğer ordan hem tam zamanlı hemde kısmı zamnlı sözleşmeyi aynı anda yapabiliyormusunuz onu öğrenin. 4857 de de şöyle bir madde var Madde 9 - Taraflar iş sözleşmesini, Kanun hükümleriyle getirilen sınırlamalar saklı kalmak koşuluyla, ihtiyaçlarına uygun türde düzenleyebilirler.
    İş sözleşmeleri belirli veya belirsiz süreli yapılır. Bu sözleşmeler çalışma biçimleri bakımından tam süreli veya kısmî süreli yahut deneme süreli ya da diğer türde oluşturulabilir. veya demesi birinin seçilmesi gerektiğini ortaya koyuyor bence...

10. BAYRAM ŞEKER

anladım hocam teşekkür ederim ilginiz için

11. Fatih ÖZKAN

Fatih ÖZKAN TÜİSAG Üyesi

Daha önceki açılan konuları, yazılan mesajları da inceledim ama kesin bir yargıya ulaşamadım.

Örnek şu olsa;

Bir şirkette tam zamanlı çalışıyorsunuz ve İGU olarak da çalıştığınız şirkete hizmet vereceksiniz. (İGU olarak başka hiç bir yerle de işiniz olmayacak.)

Bu durumda;
    1. EK4'ü istenilen şekilde doldurdunuz.
    2. EK4'ün yanında firmada aynı zamanda mühendis olarak çalıştığı ile ilgili beyan yazısı eklediniz.
    ve Bakanlığa gönderiniz.

Başka yapılması gereken bir şey var mı?

(Tam zamanlı mühendis olarak çalışıyordunuz. Sigortanız halihazırda tam süreli olarak yatırılıyordu. Bunda bir değişiklik olmalı mı olmamalı mı?)
    Bu konuyu tecrübe etmiş ve ne yapılacağından emin olan birileri varsa bilgilerini paylaşır mı?
    Saygılarımla.

kara_1985 bu yazıya teşekkür etti.
  12. BAYRAM ŞEKER

fatih bey sorunun özü söylediğiniz gibi inş. bi cevap gelr

13. essen

essen TÜİSAG Üyesi

Tam olarak durumumu özetliyor Fatih Bey' in yazdıkları. Sigorta konusunda cevabı sabırsızlıkla bekliyorum.

14. natulus16

natulus16 TÜİSAG Üyesi

işyerimizde A sınıfı uzman dışarıdan görev yapmaktadır.benim ve iki mühendis c sınıfı uzmanıyız.Bizim asli işimizle birlikte sözleşme yaparak çalışabilirmiyiz?yorum yapabilirmisiniz?çalışma süremizi nasıl belirleyerek anlaşma yapabiliriz.150 üzerinde çalışanımız bulunmaktadır

15. BAYRAM ŞEKER

aslında size gerek yok ama en azından sigortanız isg uzmanı olarak yatabilir bence ileriki sınavlar için işinize yarar

16. odarkness

odarkness TÜİSAG Üyesi

Çalıştığımız firma il iş güvenliği söZleşmesi yaparken mevcut yaptığımız işin ücreti de o sözleşmede belirtilecek mi? Belirtilmezse sözleşme yaparsak işletmedeki kıdem hakkımızı kaybeder miyiz acaba?

17. BAYRAM ŞEKER

bana belgeyi işyeri aldırdı parasını onlar karşıladı. bizim işyeri tehlikeli sınıfta bunun için 500 tl maaşıma eklendi.olması gereken bu yoksa bir anlamı yok

18. isguzm

isguzm TÜİSAG Üyesi

Bir iş yerinde sgk lı olarak çalışıp aynı zaman da kısmi süreli olarak ta çalışan ( C ) isg uzmanı B sınıfı için çalışma süresi hesaplaması nasıl olur saatlik mi günlük mü

19. alierkoc

alierkoc TÜİSAG Üyesi

Bayram Bey,
    Tehlikeli sınıfta yer alan bir şirkette kendi işinize ek olarak isg uzmanlığı yapmaktasınız.500 tl sizce de az değil mi?
    Bu riski göze almaya değer mi?Pazarlık gücünüzü kullanıp iyi rakamlar isteyebilirdiniz diye düşünüyorum.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica