Çevre Görevlileri Isg Uzmanı Olamayacak Mı!

Konu, 'Güncel Tartışma Konuları' kısmında omeruni tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. omeruni

omeruni TÜİSAG Üyesi

Evet arkadaşlar,

21.11.2013 tarihinde yayınlanan “28828 sayılı Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları" hakkındaki yönetmelik 01.01.2014 tarihinde yürürlülüğe girecek ve yönetmeliğin aşağıdaki 2 maddesi Çevre görevlilerinin farklı işlerde çalıştırılmasını engelleyecektir.

Madde 10-

(
    8) Çevre görevlileri çalıştıkları işletme ve firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamaz. Çalıştığı tespit edilir ise Çevre Görevlisi Belgesi iptal edilir

(9) İşletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu Yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar..

2. İlker POLAT

İlker POLAT TÜİSAG Üyesi

Çevre görevlileri çalıştıkları kadrolu işyerlerinde çevre ile ilgili işler dışında bir iş yapamayacaklar. Çevre görevlisiyim, iş güvenliği uzmanıyım. Çalıştığım işyerinde bu görevleri de üstleniyordum. Bu yönetmelikle eğer çevre görevlisi olarak çalışacaksam ana çalışma dalım olan makina mühendisliği de dahil olmak üzere başka bir iş yapamayacağım. Bu yönetmeliğin amacının işletmeleri dışarıdan hizmet almaya zorlamak ve çevre yönetim birimlerine rant sağlamak olduğunu düşünüyorum.

ERCAN KORNAN, turanmst ve Sevgi.isg bu yazıya teşekkür etti.
  3. BerkayGURCAN

BerkayGURCAN TÜİSAG Üyesi

Bir taraftan sektördeki İş Güvenliği Uzman sayısını arttırmaya çalışıyorlar bir taraftan bu tarz kısıtlamalara gidiyorlar... Yakında Diğer mühendislikler için de bu tarz kısıtlamalara gidilirse hiç şaşırmam doğrusu.
    Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu...

ERCAN KORNAN bu yazıya teşekkür etti.
  4. REFİKABEYAZADAM

REFİKABEYAZADAM TÜİSAG Üyesi

yeni iş teklifi aldım. Hem çevre görevlisi hem iş güvenliği olmaz mı şimdi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. İlker POLAT

İlker POLAT TÜİSAG Üyesi

6. REFİKABEYAZADAM

ya işveren bilmiyordu yada beni kandırıyordu.
    nasıl sevinmiştim. karar vermek zor olacak şimdi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hepaistos

hepaistos TÜİSAG Üyesi

çevre görevlisi diye saçma bir kavram varken birde bunun başka konularda çalışmasını kısıtlıyorlar.

#çevregörevlisideğilçevremühendisi

ERCAN KORNAN bu yazıya teşekkür etti.
  8. Ahmet TURHAN

Ahmet TURHAN TÜİSAG Üyesi

Yeniden değerlendirilerek düzenlenmesi gereken çok yönetmelik var,
    Birincisi de Çevre Görevlisi, Çevre Yönetim Birimi ve Çevre Danışmanlık Firmaları hakkındaki yönetmelik

9. ERCAN KORNAN

ERCAN KORNAN TÜİSAG Üyesi

Bu sene mezun oldum ve lpg isg çevre görevlisi diye donanımlı olmak için bi oraya bi buraya koştum . lpg isg yi hallettim ve bu saçma yasa çıktı .arkadaşlarım bana çevre görevlisini de al bi kenarda dursun dediler ben de inat ettim bu seferde ben almıyorum dedim bu saçma yasa elbet değişir . şuan boş boş sınava hazırlanacak vaktım veya verecek param yok . kimbilir 1-2 aya lpg ve isg yi de birlikte kullanamam .belli mi olur adalet ülkesinde yaşıyoruz :/

10. CİLEK-A

CİLEK-A TÜİSAG Üyesi

Mrb, görev tanımınızla ilgili son durumunuzu ne yaptınız acaba..sizinle aynı durumdayım ve hala bir umutla bekliyorum bir açıklama bir yazı çıkarda bu saçmalık kalkar diye ancak şuan madde yürürlükte ...... bizim durumumuzda olan çok kişi olduğunu düşünüyorum ve merak ediyorum herkes 1 ocak itibari ile sözleşmelerini iptal mi etti.. çevre görevliliği yada isg uzmanlığı arasında seçim mi yaptı herkes..

11. Elif Selma

Elif Selma TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, iki konuda yardımınıza ihtiyacım var.
    • C'ler B'lere bakabilecek mi ? Geçici maddeler iptal edildi mi?
    • Güvenlik hizmetleri silahlı ve silahsız faaliyetler olarak ikiye ayrılıyor mu tehlike sınıfı açısından?

12. REFİKABEYAZADAM

öncelikle C sınıfı B sınıfına bakabiliyor bunda bir problem yok
    güvenlik hizmetleri ile ilgili bir bilgim yok.

13. ARİS İSG

ARİS İSG TÜİSAG Üyesi

26 Aralık 2013 PERŞEMBE Resmî Gazete Sayı : 28863
    TEBLİĞ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:
    ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ
    GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞİN YÜRÜRLÜKTEN
    KALDIRILMASINA DAİR TEBLİĞ
    MADDE 1 – 14/6/2013 tarihli ve 28677 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ yürürlükten kaldırılmıştır.
    MADDE 2 – Bu Tebliğ yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
    MADDE 3 – Bu Tebliğ hükümlerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı yürütür

14. ARİS İSG

ARİS İSG TÜİSAG Üyesi

Bu yönetmelik maddesi önceki yönetmeliktede vardı. Rahat olun Şimdiye kadar bir şey olmadı. İSG uzmanı na da başka iş verilemez yazıyor ama sadece yazıda kalıyor. Firmalar Arama kriterlerinde zaten Çevre Müh. A-B-C sertifikası olan diye başlıyor.Önce FİRMALARDA bitiyor bu iş .....

15. MaTrOsE

MaTrOsE TÜİSAG Üyesi

bu yeni gelen yönetmelikle 10. maddenin
    (8) Çevre görevlileri çalıştıkları işletme ve firma dışında ikinci bir işyerinde çalışamaz. Çalıştığı tespit edilir ise Çevre Görevlisi Belgesi iptal edilir
    (9) İşletmelerde ve çevre yönetim birimlerinde istihdam edilen çevre görevlileri bu Yönetmelikte tanımlanan yükümlülükler dışında işletme bünyesinde başka iş ve işlemlerde çalıştırılamazlar.

kısımları yürürlükten kaldırılmış hadi hayırlı uğurlu olsun :)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica