Risk D. Çig Köfteci İşyerleri İçin Risk Analiz Örneği

Konu, 'Hizmet Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında tolgamuh tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. tolgamuh

tolgamuh TÜİSAG Üyesi

elinde örneği olup paylaşabılecek arkadaslar varsa cok sevınırım.

2. nneslihank

nneslihank TÜİSAG Üyesi

banada lazm ben çalışmasını yapıyorum

3. nneslihank

nneslihank TÜİSAG Üyesi

Ekli Dosyalar:

TUĞBA ATAL, Elifece, kmemel ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. nneslihank

nneslihank TÜİSAG Üyesi

umarım olmuştur

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mukadderr

mukadderr TÜİSAG Üyesi

25 tolere edilemez risk tespit ettiğin zaman o sorun halledilinceye kadar işin durdurulması bile gerekebilir bilgin olsun

6. chemistanbul

chemistanbul Banned

son derece basit hazırlanmış.topraklama ölçümleri, iç ortam hava kalitesi, titreşim, aydınlatma...........vb. ölçümlerin yapılmamasına bağlı tehlikeler. çalışanların elleriyle ürün hazırlamasına bağlı tehlikeler.yangına karşı ne kadar önlem alınmış.bence çok basit.risk değerlendirme ekibi???idirgenmiş risk faktörleri.................

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. nneslihank

nneslihank TÜİSAG Üyesi

zaten çok küçük bir iş yeri kişisel koruryucular ile ilgili bilgi verdim fabrika değil burası 10 m2 lik bir yer yangına karşı yangın tüpü var iyi incelerseniz görürsünüz

8. Leyla Gölcü

Leyla Gölcü TÜİSAG Üyesi

nneslihank,
    İncelediğim kadarıyla tehlike, tehlikeli durum, olayın şiddeti ve risk terminolojisi birbirine karışmış halde. Örnekle açıklamak gerekirse;
    teklikelerden biri için, "spot lambaları ve dış aydınlatma kablolarının açıkta kalması, sabitlenmemesi, şase yapma sonucu yangın " demişsiniz. Bu cümle içersinde tehlike var, olay var, tehlikeli durum da var. Burada tehlike; elektrik kablolarının açıkta olması, tehlikeli durum; sabitlenmemesi, -ek olarak- tehlikeli davranış; bu alanda çalışılması, tehlikeli durum ile tehlikeli davranışın birleşiminden meydana gelen olay ise yangın. Risk bölümünde belirttiğiniz gibi "yaralanma, ölüm, maddi hasar" durumları olayın şiddetini belirtir. Risk ise kısa devre olması, elektirik çarpması vs olarak yazılabilir, tabi burada öngörülen olay yangın olduğu için kısa devre yapması yazmak daha doğru bence.

9. nneslihank

nneslihank TÜİSAG Üyesi

Bende sizin gibi düşünüyorumdum ama tanıştığım bir a sınıfı uzman bu şekilde olması gerektiğini söyledi bende onun doğrultusunda bu şekil hazırladım

10. Leyla Gölcü

Leyla Gölcü TÜİSAG Üyesi

Ben şuan eğitime devam ediyorum bize de daha dün bu mesajı yazmadan önceki dersimizde hocamız, kavramları karıştırdığımızı anlattı ve açıklamak için de bu dağınık kablo örneğini gösterdi. Hatta A sınıfı emekli bir iş müfettişinin hazırlamış olduğu sunumda da yine tehlike ile risklerin ve olayın şiddetinin karışmış olduğunu gösterdi, bu da gösteriyor ki A sınıfı uzmanlar da bizden daha az da olsa hata yapabilir.. Bir kaç örnek sonra kafamızda şekillenmiş oldu. Yani elma elmadır, armut armuttur, sonuçta hepsinin tek bir anlamı var ki belgelerimizde kavram kargaşası olmasın. Siz de bu konuda gerekli tanımları tekrar okuduktan sonra size mantıklı geleni yaparsınız mutlaka.

İyi çalışmalar

11. Fatih ÖZTÜRK

Fatih ÖZTÜRK TÜİSAG Üyesi

a sınıfı olmaları onların işinin gereklerini tam olarak yerine getirmesi anlamına gelmemekte,bilgi eksikligi a sınıfında olanlardada bulunmakta.ve gözlemlerime görede bazı c belgeli arkadaşlarım a belgelilerden de bilgi olarak üstün olduklarını düşünüyorum.

dilekaltinok ve Emre BATAN bu yazıya teşekkür etti.
  12. iremksk

iremksk TÜİSAG Üyesi

Bende aynı şeyi düşünüyorum Fatih Bey

Fatih ÖZTÜRK bu yazıya teşekkür etti.
  13. çiğ köftecilerin tehlike sınıfı ne?

14. sevgay

sevgay TÜİSAG Üyesi

Bahsedilen çiğ köfte, kokoreççi gibi yerler bildiğiniz gibi 30m2 alan içinde 1 veya 2 çalışanlı alanlar. Topraklama ölçümü ve elektrik tesisatı kontrolleri konusunda katılıyorum. Bunun yanısıra ecza dolabı, yangın söndürücü, zemin kayganlık/prüz durumu gibi olgularıda kaçırmamak lazım bence...Bende bir kokoreççi için yapmıştım. Belki fikir oluşturabilir.

Ayrıca şunu söylemek sormak isterim az tehlikeli geçen 1-2 çalışanlı küçük bir iş yerinde titreşim, aydınlatma ne derece gereklidir. Ayrıca risk değerlendirme ekibi derken ne kastedilmiştir anlayamadım. işletme sahibi artı 1 çalışan...

Ekli Dosyalar:

alibey bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica