Haber : Çocuk Parklarına Süs Bitkileri Değil Meyve Ağaçları Dikilsin. (haberexen) Engin Konyaligil Yazdı.

• Konbuyu başlatan enginkonyalıgil
  • Başlangıç tarihi
E

enginkonyalıgil

Guest
Engin KONYALIGİL
*****KESİLDİ*****

Samsun halkına, sosyal sorumluluk projesi çağrısı.

Kent yaşamanın yoğunluğunu, ağırlığını ve görselliğini giderek hissettiğimiz Samsunumuzda “Doğal yaşam alanların oluşturulmasına” yönelik bir kampanyadan bahsetmek istiyorum sizlere…

Kampanyanın ana unsurunu oluşturan alanların başında, Samsunda daha önce yapılmış veya yapılacak park ve bahçeler olması, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza kent ortamında doğal yaşamı sağlama açısından oldukça önemli olacağını düşünmekteyim.

İnsanların dinlenme, oyun ve aileleri ile vakit geçirdiği alanların başında gelen park ve bahçelerde plastik yığınları ve ham maddelerce şekillendirilen görsellik, klasikleşmiş süs bitkilerinin kullanıldığı alanlar niçin meyve ağaçları dikilerek süslenmesin ki! Erik, vişne, kayısı, şeftali, elma, armut, nar….

Düşünsenize çocuğunuzu aldınız; oyun oynaması ve vakit geçirmesi için oturduğunuz yerde belediyelerin yaptığı park alanındasınız ve çocuğunuz günümüzde beşinci elden yediği meyveleri direk ağacından kopararak yediğini.

Şayet yapılan bu samimi çağrı özel ve kamu sektör yöneticilerinden destek görürse, ilköğretim çocukları aracılığı ile de ağaç dikim işlemleri yapılabilir. Çocuklara meyve ağaçları hakkında bilgi verilerek, doğal meyvenin yararlarından bahsedilebilir.

Aileler ve çocuklar eğlenmek için gittikleri oyun parkı ve bahçelerde sadece oyun aktiviteli değil, tıpkı bizim çocukluğumuzdaki gibi meyveleri dalından kopararak yiyebilir. Aynı zamanda doğayı gözlemleyerek doğasever bir nesil yetiştirmenin temelleri de atılmış olur.

Samsun da belki de yüzlerce oyun parkı vardır. Ama hiçbirinde meyve ağacı göremezsiniz. Hepsinde olan genel algı peyzaj mimarisi anlamında kullanılan süs bitkileri çalışmaları. Ben yapılan çalışmanın yanına uygulanacak meyve ağaçları dikimin çok faydalı olacağını düşünüyorum bir yenilik ve kültür değişikliği başlangıcı olacağını savunmaktayım.

Buradan bu işe destek olacak ve sahiplenecek kamu ve özel sektör yetkililerine seslenmek istiyorum. Lütfen böylesine anlamlı bir hayali samsunumuza kazandıralım. Çocuklarımızda dalından meyve yemenin zevkine varsın.

Çıkış amacımız ve vizyonumuz da bu olsun:

“Samsunumuzdaki park ve bahçelere süs bitkileri değil meyve ağaçları dikilsin. Çocuklarımız dalından meyve yesin.”

Saygılarımla.

“Kalbinizin asıl sahibine emanet olun.”

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.