İptal Çok Tehlikeli Işlerde Görevlendirilebilecek ( C ) Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ

Shun

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar yorumları okudum tebligatı okudum ama tam anlayamadım.
kimyagerim 4 yıldır bir hastanede labaratuar da çalişiyorum kamu hastanesi. taşeron şirket elamanı olarak. SGK dan hizmet dökümlerini aldım orda işyeri kolu malum taşeron şirket oldugu için her yıl değişmiş bir kaç yıl şirketin kodu 7120 bir kaaç yıl 8610 olarak geçiyor. SGK dan altı nace kodu nedir diye sordum bizde sadece bu şeklilde görünür dediler.. Temizlik görevlisi olarak girilmiş 1 yıl sonra tıbbı sekreter girilmiş. anlayacagınız 4 yılda 6- 7 defa giriş çıkış yapmışlar. 3 gündür SGK da gitmedigim birim kalmadı bu tebliğ den yararlabilirmiyim diye. ama onlarda tam bilmiyorlar sanırım. ben 4 yıl labaratuar da çalıştıgımı SGK dökümüne göre belgeyemiyorum bu şekilde.

Başhekimlikten alacagım bir belge ile oranın labaratuarında 4 yıl çaılştıgımı belgelersem bu tebliğden yararlanabilirmiyim ?

sema yılmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
benim merak ettiğim şu ben lisans çevre müh. liği yüksek lisans endüstri mühendisliği mezunuyum. Endüstri Müh. liğininde baktığı alanlara bakabilme şansım olacakmı? Acaba?

Adem CAN

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Ben şimdi başka bir şey sorucam arkadaşlar. Ben işverenim kendi şirketim var ve yaklaşık 1000 gün bağkur primim var, benim ne yapmam gerekir bununla ilgili ve ben şu katipte nerden başvurulduğunu göremedim. Bu konuda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. İyi çalışmalar herkese.

mehmetcoskun1313

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
750 İŞ GÜNÜ ÇALIŞMIŞ C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANININ DİLEKÇE VEYA BENZERİ BİR ŞEYLERİ BİR YERE VERMESİNE GEREK VAR MI?

orhanyigit

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
ARKADAŞLAR ;
10.2009 tarihinden bu yana Özel bir Hastane'de Satın Alma ve İdari İşler Müdürü olarak görev yapmaktayım.
Branşım "Deri Mühendisliği" ancak bunun yanısıra "Sağlık Kurumları Yöneticiliği" önlisans programı ve "İşletme MBA" yüksek lisans diplomalarına da sahibim.18 Mayısta yapılan İSG uzmanlığı sınavından "80" puan alarak başarılı oldum.
Ancak ; "ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE GÖREVLENDİRİLEBİLECEK (C) SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI HAKKINDA TEBLİĞ" e göre Sağlık Hizmeti veren kurumlarda benim branşım bulunmamaktadır.

86.10.12
Özel sağlık kurumları tarafından verilen insan sağlığına yönelik özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetleri (kadın doğum, onkoloji, kemik, ruh ve sinir hastalıkları hastaneleri, vb.)
Biyomühendis, Biyomedikal Mühendisi, Çevre Mühendisi, Elektrik Mühendisi,Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Fizik Mühendisi, Fizikçi, Genetik ve Biyomühendis, Kimya Mühendisi, Kimyager, Makine Mühendisi, Mekatronik Mühendisi, Mekatronik Öğretmeni, Nükleer Enerji Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektronik Öğretmeni

Yıllardır hizmet verdiğim hastanemizde iş güvenliği uzmanı olarak görev yapmak istiyorum.

Bu konuda neler yapmam gerektiği hakkında sizin değerli görüşlerinize ve desteğinize ihtiyaç duymaktayım.

hocam merhaba sizler gibi bende 2007 yılından beri Özel bir hastanede Satınalma ve İstatistik biriminde çalışıyorum, Hastaneyle ilgili durumu, en iyi bilenlerden birisiyim. Branşım Talaşlı Üretim Öğretmenliği ve tehlike sınıflamasında hastaneyle ilgili bölümde benim branşım da yok. bu resmen ayrımcılıktır, bunun başka izahatı olmaz. tüm uzman arkadaşlarımız için hayırlısı olsun diliyorum. üstad konu hakkında bir gelişme olursa seninle paylaşmak isterim eğer sana ulaşan bir şey olursa seninde paylaşmanı isterim.

eniskahya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
hocam merhaba sizler gibi bende 2007 yılından beri Özel bir hastanede Satınalma ve İstatistik biriminde çalışıyorum, Hastaneyle ilgili durumu, en iyi bilenlerden birisiyim. Branşım Talaşlı Üretim Öğretmenliği ve tehlike sınıflamasında hastaneyle ilgili bölümde benim branşım da yok. bu resmen ayrımcılıktır, bunun başka izahatı olmaz. tüm uzman arkadaşlarımız için hayırlısı olsun diliyorum. üstad konu hakkında bir gelişme olursa seninle paylaşmak isterim eğer sana ulaşan bir şey olursa seninde paylaşmanı isterim.

Merhaba; 170'i aradım ve bir yetkili ile görüştüm. Bir İTİRAZ DİLEKÇESİ yazmamı ve İSGGM'ye göndermemi söylediler. Çok itirazın olduğunu ve konuyla ilgileneceklerini söylediler.

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
Bugün sabah baktığımda İSG Katip sitesini C sınıfı iş güvenliği Uzmanı açıldı. Çok tehlikeli sınıfta olduğumuz için önceden sadece A ve B sınıfı çıkıyordu. Ancak denedim kendi TC. Kimlik numaramı İSG-Katip bir şey getirmedi. Herhalde sitede bir şeyler yapılıyor.Acaba TC Kimlik numarasını girince kendisi gören kimse var mı?

cbicerer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben şimdi onayladım

süleymanyılmaz

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
İş Veren
masıl yaptınız TC. Numarası yazıncı çıktı mı?

hdagdeviren

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar nasıl yaptınız onay alanlar varsa paylaşsınlar lütfen bizde deneyelim

ersin4141

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
bende tc mi yazıyorum ama bilgiler gelmiyor.

onaylayanlar nasıl yaptılar bilgisi olan var mı?

eniskahya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Bakanlıktan bana gelen cevabı paylaşıyorum. Ne yapmalıyım? Fikri olan var mı?

"Sayın M.Enis KAHYA,

Bilindiği üzere 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” te iş güvenliği uzmanlarının sertifika derecelerine göre hangi tehlike sınıfında çalışabilecekleri ve 31/1/2013 tarihli ve 28545 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile de belirli süre hizmeti olan iş güvenliği uzmanlarının işyerlerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirleneceği belirtilmiştir.

Ancak 14/6/2013 tarihli 28677 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ” bir komisyon marifeti ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun “İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları” başlıklı 8. Maddesinin beşinci fıkrasında yer alan;

“(5) İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmaları şartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda sektörel alanda özel düzenleme yapabilir.”

hükmüne göre hazırlanmış sektörel bir düzenlemedir. Bu sebeple bazı mezuniyet unvanları anılan düzenlemede yer almamaktadır. Kendi branşında uzmanlaşmış kişilerin, kendi işlerinde (A) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabilmesine olanak tanımaktadır. Deri Mühendisliği bölümü “Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ” ile 86.10.12 NACE kodlu Özel Sağlık Kurumları tarafından verilen insan sağlığına yönelik özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetlerinde çalışmak üzere belirtilen meslek dalları arasında yer almadığından bu sektörde görev almanız yasal olarak mümkün olamamaktadır.

İyi çalışmalar dileriz.

M.Merve HELVACIOĞLU
İSG Uzman Yardımcısı
İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü"

eniskahya

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (B)
Bugün sabah baktığımda İSG Katip sitesini C sınıfı iş güvenliği Uzmanı açıldı. Çok tehlikeli sınıfta olduğumuz için önceden sadece A ve B sınıfı çıkıyordu. Ancak denedim kendi TC. Kimlik numaramı İSG-Katip bir şey getirmedi. Herhalde sitede bir şeyler yapılıyor.Acaba TC Kimlik numarasını girince kendisi gören kimse var mı?

Süleyman Bey Merhaba :

Bakanlıktan bana gelen cevabı paylaşıyorum. Ne yapmalıyım?
"Sayın M.Enis KAHYA,

Bilindiği üzere 29/12/2012 tarihli ve 28512 sayılı “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelik” te iş güvenliği uzmanlarının sertifika derecelerine göre hangi tehlike sınıfında çalışabilecekleri ve 31/1/2013 tarihli ve 28545 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “İş Güvenliği Uzmanlarının Görev, Yetki, Sorumluluk ve Eğitimleri Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile de belirli süre hizmeti olan iş güvenliği uzmanlarının işyerlerinde yapılan asıl iş esas alınmak üzere meslek dalı ile işyeri tehlike sınıfının ilgisi NACE Rev. 2 Altılı Ekonomik Faaliyet Sınıflaması dikkate alınarak Bakanlıkça belirleneceği belirtilmiştir.

Ancak 14/6/2013 tarihli 28677 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ” bir komisyon marifeti ile 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’nun “İşyeri hekimleri ve iş güvenliği uzmanları” başlıklı 8. Maddesinin beşinci fıkrasında yer alan;

“(5) İş güvenliği uzmanlarının görev alabilmeleri için; çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde (A) sınıfı, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde en az (B) sınıfı, az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde ise en az (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı belgesine sahip olmaları şartı aranır. Bakanlık, iş güvenliği uzmanlarının ve işyeri hekimlerinin görevlendirilmesi konusunda sektörel alanda özel düzenleme yapabilir.”

hükmüne göre hazırlanmış sektörel bir düzenlemedir. Bu sebeple bazı mezuniyet unvanları anılan düzenlemede yer almamaktadır. Kendi branşında uzmanlaşmış kişilerin, kendi işlerinde (A) sınıfı iş güvenliği uzmanı olarak görev yapabilmesine olanak tanımaktadır. Deri Mühendisliği bölümü “Çok Tehlikeli İşlerde Görevlendirilebilecek (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ” ile 86.10.12 NACE kodlu Özel Sağlık Kurumları tarafından verilen insan sağlığına yönelik özel ihtisas gerektiren yataklı hastane hizmetlerinde çalışmak üzere belirtilen meslek dalları arasında yer almadığından bu sektörde görev almanız yasal olarak mümkün olamamaktadır.

İyi çalışmalar dileriz.

M.Merve HELVACIOĞLU
İSG Uzman Yardımcısı

hdagdeviren

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bakanlıktan bana gelen cevabı paylaşıyorum. Ne yapmalıyım? Fikri olan var mı?

"Sayın M.Enis KAHYA,

İyi çalışmalar dileriz.

M.Merve HELVACIOĞLU
İSG Uzman Yardımcısı

Enis bey siz yıllardır çalıştığınız yerde a sınıfı olarak görev alamıyorsunuz, ben jeoloji mühendisiyim hem mesleğimle ilgili hem yıllardır çalıştığım iş koluyla ilgili görev alamıyorum, bu listeyi hazırlayan komisyon üyelerini mesleklerini ne işle uğraştıklarını çok merak ediyorum bari meslek odalarından, üniversitelerden görüş sorsalardı, bizim açımızdan en azından jeoloji mühendisleri odası taraf olarak itiraz etti ve dava açacaklarını söyledi sizin açınızdan nasıl olur bilemiyorum ama eminim sizin gibi yıllardır herhangi bir iş kolunda uzmanlaşıp bu tebliğe göre a sınıfı uzman olarak atanamayan çok mağdur vardır.

ersin4141

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
arkadaşlar ,

bugün için sözleşmesi olanylanan var mı?
yada sözleşmelerin neden onaylanmadığı hakkında bilgisi olan ?

ebt88

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Ya arkadaşlar biri şunu açıklayabilir mi ? ben İnşaat sektöründe çalışan c sınıfı iş güvenliği yapıyorum ama mezun olduğum bölüm bu alanda çalışmama imkan vermiyor kanunü durum(çok tehlikeli olduğundan). Benim normalde burada çalışma gibi bir şansımın olmaması gerekiyor 720 günlük primim de yok henüz çünkü. Peki bu durumda benim ne yapmam gerekli işi de bırakma şansım şu anda yok gibi. Kaza falan olursa sorumlu olacak mıyım bu durumda ? Burada 720 gün primli bir isg ve bir de B sınıfı uzmanda var ama pek gelmiyor işe.

cbicerer

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
ben daha önceden 750 gün çalıştığıma dair evraklarımı bakanlığa göndermiştim ondan mı bilmiyorum tc kimlik numaramı yazınca bilgilerim geldi fabrikadan sözleşme ekledim kendi sayfamdanda sözleşmemi onayladım çıktımı aldım.

hdagdeviren

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
(5) İSG-KATİP üzerinden yürütülecek iş ve işlemlerde takip edilecek yola ilişkin hususlar Genel Müdürlük internet sayfasında ilan edilir. Tebliğe bu şekilde bir madde koydular ama henüz faaliyet yok internet sayfasında

ma_den_ci

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
10 yıldır maden mühendisi olarak çalıştığım işyerinde uzman olarak atanamıyorum TC Kimlik numaramı girdiğimde tanımıyor. Ne yapmam gerekiyor.

hdagdeviren

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
çalıştığın iş yerinin isg katipte tanımlı nace kodunu iş tanımını öğren muhtemelen maden mühendisliğinin olmadığı bir iş kolu tanımlıdır.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.