İptal Çok Tehlikeli Işlerde Görevlendirilebilecek ( C ) Sınıfı Iş Güvenliği Uzmanları Hakkında Tebliğ

A-E

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
4 yıllık oda kayıtın var ise olabilir. Mesleki tecrübeyi sigorta ile eşleştirmiyor.
Merhaba, Oda kayıtlı olmak gerektiği tebliğin neresinde geçiyor ? Tebliğde göremedim? Bence Mesleki tecrübe süresi dikkate alınırken mezuniyet tarihine ya da sigorta giriş tarihine bakılır.

monothon

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
ben inşaat mühendisiyim. 600 prim günüm 41.20.02 nace kodu üzerinden ve bu kod inşaat mühendisliğini kapsıyor, 300 prim günüm ise 23.61.01 nace kodu üzerinden, fakat bu kod 14.06.2013 tarihli tebliğde bulunan nace kodlarında hiç bulunmamakta. söz konusu kod aslında inşaatla alakalı. bu konuda ne yapabilirim.

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
ben inşaat mühendisiyim. 600 prim günüm 41.20.02 nace kodu üzerinden ve bu kod inşaat mühendisliğini kapsıyor, 300 prim günüm ise 23.61.01 nace kodu üzerinden, fakat bu kod 14.06.2013 tarihli tebliğde bulunan nace kodlarında hiç bulunmamakta. söz konusu kod aslında inşaatla alakalı. bu konuda ne yapabilirim.

Tebliğde bulunmayan Nace kodları ile ilgili ÇSGB nin bir duyurusu vardı. O dökümanda bu alt-ara Nace kodları ve durumlarından bahsediyor. Aklımda kaldığı kadarıyla bulunmayan bu nace kodları üst-başlık nace koduna sayılıyor diye birşey kaldı. O dökümanı bulup bakmak lazım. Benim diğer bilgisayarımda mevcut bulamazsan ben 10 gün sonra paylaşabilirim.

Ayrıca oda kayıtı tebliğde yazmıyor. Bu devlet kurumları için genel bir uygulamadır. Mesleki deneyimi odaya kayıt olunan süre ile eşleştirirler.

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
İŞ SAĞLIĞI DAİRE BAŞKANI SAYIN MEHMET BERK'E GÖNDERDİĞİM MAİL VE CEVABI ;

"Sayın Mehmet Bey;

Değerli vaktinizi ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim.
Mezuniyetimden beri bu sektörde çalışmaktayım. Halihazırda Deri Mühendisi olarak hastanelerde çalışan başka birisi bulunmamaktadır. Sağlık sektörü için eğitimler aldım ve "Sağlık Kurumları Yöneticiliği" ön lisans programı ve "İşletme MBA" yüksek lisans diplomalarına da sahibim.
Hastaneler için belirlenen branşlar çok geniş ve yapıcı tutulmuş, ve kimsenin aklına Deri Mühendisi' nin bir hastanede çalışacağı gelmeyeceğine bende katılıyorum. Ancak bu durum için ne yapabilirim?
Bu kadar geniş tutulan branş listesine nasıl ilave olabilirim?
İnanın bana hastanemizde bu görevin başına gelmeyi çok istiyorum. 2,5 senedir "Hizmette Kalite Standartları" adı altında Sağlık Bakanlığı denetlemelerinde kemik kadrodayım ve idealim İSG uzmanı olarak ikili koordinasyonu sağlamaktır.
Desteğinize ve yardımınıza ihtiyacım var. Saygılarımla...
"Biyomühendis, Biyomedikal Mühendisi, Çevre Mühendisi, Elektrik Mühendisi,Elektrik-Elektronik Mühendisi, Elektronik Mühendisi, Endüstri Mühendisi, Fizik Mühendisi, Fizikçi, Genetik ve Biyomühendis, Kimya Mühendisi, Kimyager, Makine Mühendisi, Mekatronik Mühendisi, Mekatronik Öğretmeni, Nükleer Enerji Mühendisi, Elektrik Öğretmeni, Elektronik Öğretmeni "

" CEVAP : Enis bey bu yapılmış olan düzenleme mesleki tecrübeye dayalı, siz deri mühendisi olduğunuzu belirtiyorsunuz, deri sanayinde çalışmış olsaydınız ve 750 gün prim ödemiş olsaydınız, deri işletmelerinde görev alabilirdiniz. bunun dışında olan ve tanımlanmamış olduğunuz alanda çalışma görev almanız mümkün değildir bilginize.

Mevzuata göre yapılabilecek bir şey yok. "

Niçin ayrımcılık yapıyorlar anlayamıyorum, sağlık kurumları ve hastaneleri deri mühendisliğinden daha iyi biliyorum. çözüm bulamıyorum. fikri olan lütfen yardımcı olsun!!!

Adam cevaplamış soruyu senin durumun kişiye özel bir durum gibi duruyor. Ben sana daha acıklısını söyleyeyim. İnşaatlarda C sınıfı olarak çalışanların bence en az % 50 si Çevre Mühendisidir. Ancak Çevre Mühendisleri İnşaatlara bakamıyor ki bende onlardan biriyim. Benim 1000 gün üstünde inşaat tecrübem var. Ancak mevzuatı yazanlar izin vermiyor. Ne yazık ki bizde A olarak bakamıyoruz.

ersin4141

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
750 günü tamamlamak lazım. Mesleki tecrübeyi , oda kayıtı ile gösterebilirsin. Yani 2009 da mezuniyetle beraber oda kayıtı olduysa , şartlar sağlanmış olur.

Dgiray bey,

Yanlız ben şuana kadar odaya kayıt olmadım. şimdi olsam yinede sayılır mı?

ersin4141

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (B)
750 günü tamamlamak lazım. Mesleki tecrübeyi , oda kayıtı ile gösterebilirsin. Yani 2009 da mezuniyetle beraber oda kayıtı olduysa , şartlar sağlanmış olur.

Düzeltme.

Degiray bey,

benim için 3 yıllık mesleki tecrübe aşağıdaki durumlarda sağlanmış olur mu sizce.

2009 mezunuyet( metalurji ve malzeme müh.)

03.2010 çok tehlikeli doküm sektörü iş başı 08.2011 işten çıkış. (toplamda 1 yıl 4 ay tecrübe )

08.2011 tehlikeli çelik sektörü .( firma aslında çok tehlikeli ama yanlışlıkla tehlikeli ödenmiş )

03.2013 ayında itibaren aynı firmada sgk!am çok tehlikeli ödenmeye başlandı. ( 4 ay tecrübe ) halen çalışıyorum.

Toplamda çok tehlikelide yatan pirimim 20 ay : 600 iş günü

Ama tecrübem kaç gün sayılacak onu tam anlayamadım. ?sonuçta 2010 yılında iş hayatına başladım.

Ayrıca çalıştığımı firmam çok tehlikeli 5 ay sonra 750 günlük pirimim doluyor sizce sözleşme imzalayabilirmiyim.?

A-E

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
10 yıldır maden mühendisi olarak çalıştığım işyerinde uzman olarak atanamıyorum TC Kimlik numaramı girdiğimde tanımıyor. Ne yapmam gerekiyor.
Merhaba. Benzer bir sorun bende de var. Siz sorunu çözebildiniz mi ? Sözleşme yaptiysaniz nasıl yaptınız ?

degiray

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Düzeltme.

Degiray bey,

benim için 3 yıllık mesleki tecrübe aşağıdaki durumlarda sağlanmış olur mu sizce.

2009 mezunuyet( metalurji ve malzeme müh.)

03.2010 çok tehlikeli doküm sektörü iş başı 08.2011 işten çıkış. (toplamda 1 yıl 4 ay tecrübe )

08.2011 tehlikeli çelik sektörü .( firma aslında çok tehlikeli ama yanlışlıkla tehlikeli ödenmiş )

03.2013 ayında itibaren aynı firmada sgk!am çok tehlikeli ödenmeye başlandı. ( 4 ay tecrübe ) halen çalışıyorum.

Toplamda çok tehlikelide yatan pirimim 20 ay : 600 iş günü

Ama tecrübem kaç gün sayılacak onu tam anlayamadım. ?sonuçta 2010 yılında iş hayatına başladım.

Ayrıca çalıştığımı firmam çok tehlikeli 5 ay sonra 750 günlük pirimim doluyor sizce sözleşme imzalayabilirmiyim.?

Eğer oda kayıtı yoksa bu işyerlerinde meslek kodu olarak mühendis olarak gözküyorsanda aynı işi görür. Aslında en doğrusu bu şekilde oda kayıtı 2. tercih diyebiliriz. Ama Çsgb deki memurların bunları ayrıntılı incelemeleri pek mümkün olmuyor. O yüzden gözlerine sokarak ayrıntılı bir şekilde vermek lazım. Her halükarda 750 günü beklemek gerekiyor. Ayrıca Çok tehlikeli olup da Tehlikeli yatırmaları işi sıkıntılı Çsgb yatırılan tehlike sınıfına bakar . Yani oradan senin için olumlu bişey çıkacağını zannetmiyorum. Ama genede denemek lazım.

Oda kayıtı durumu naçizane tavsiyem bence hemen kayıt ol. Odalar bizim mesleki birliğimiz , çeşitli çalışmalarda her zaman önüne çıkar diye düşünüyorum. Ben mezun olduktan sonra yaptığım ilk iş , iş aramadan odaya kayıt olmaktı. Bence önemli , meçhul ama 15 yıl sonra atıyorum sırf bu yüzden hak kaybına uğrayacağın bir yönetmelik çıkar pişman olursun. Yılda 80-100 arası bir aidat var genelde , ben ödüyorum. Şu ana kadar bir tek Toki menşeeli bir işte işime yaradı. Onun dışında işime yaramıyor . Ama düzenli bir şekilde kayıtlı kalıyorum diyeyim.

Sefa Seydell

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Eğer oda kayıtı yoksa bu işyerlerinde meslek kodu olarak mühendis olarak gözküyorsanda aynı işi görür. Aslında en doğrusu bu şekilde oda kayıtı 2. tercih diyebiliriz. Ama Çsgb deki memurların bunları ayrıntılı incelemeleri pek mümkün olmuyor. O yüzden gözlerine sokarak ayrıntılı bir şekilde vermek lazım. Her halükarda 750 günü beklemek gerekiyor. Ayrıca Çok tehlikeli olup da Tehlikeli yatırmaları işi sıkıntılı Çsgb yatırılan tehlike sınıfına bakar . Yani oradan senin için olumlu bişey çıkacağını zannetmiyorum. Ama genede denemek lazım.

Arkadaşlar bi sorum olacaktı 750 gün prim şartı ve 3 yıllık tecrübe şartıyla çok tehlikeli sınıflara 7 yıl boyunca bakabiliyormuyuz bu yönetmelik hala geçerlimi son gelişmelerden sonra değiştirileceği söyleniyordu bilgisi olan varmı,benim şartlarım tutuyor nace kodu dahil ama kafam karıştı,iyi çalışmalar

talllan

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Bu ülkede zaten jeolojiyi üvey evlat sayıyorlar... Mermer konusunda çalışan sayısına bakarsan maden müh. sonra jeoloji müh. gelir... Hidroelektrik santrallerinde inşaat, jeoloji gelir onda da atlamışlar... Cevher hazırlama ünitelerinde maden, kimya mühh - kimya, jeoloji gelir... Malesef orada da yok jeoloji... Yazık yazık...Tebliği Hazırlayan arkadaşlar keşke ilgili kurumlara sorsalardı... Hidroelektrik konusunu D.S.İ sorsalar hangi müh. çalışır bilirlerdi? Maden konusunda MİGEM me sorabilirlerdi? Yazık... Sormayı bile bilemeyenler var...

ya ben krom madeninde jeoloji mühendisi olarak çalışmaktayım... madencilikte maden mühendisleriyle beraber jeoloji mühendisleri olmasına ramen mesleğimle eşleşmiyor. şimdi bu çalışmam benim işime yamıyacakmı

H. Berkay Yalçın

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
İş Veren
ya ben krom madeninde jeoloji mühendisi olarak çalışmaktayım... madencilikte maden mühendisleriyle beraber jeoloji mühendisleri olmasına ramen mesleğimle eşleşmiyor. şimdi bu çalışmam benim işime yamıyacakmı

Sadece sizin değil, kimsenin işine yaramayacak artık. Bu tebliğ durduruldu. Yakında sgk pirim gün sayılarına göre başka bir tebliğ yayınlanacak. Bu sefer durdurulması pek mümkün gözükmüyor. Bir süre beklemenizde fayda var.
Selamlar.

imsiyat

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bu tebliğ durduruldu Danıştay tarafından yeni yönetmelik torba yasa ile birlikte geçti ancak gün sayısı belirtilmedi şu an için .

Yanlış bilmiyorumdur umarım . . .

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.