Çok Tehlikeli Işyerinde A Sınıfı Uzman Yanında Yardımcı C Sınıfı Uzman Çalıştırmak

Konu, 'Genel İş Sağlığı Güvenliği Kuralları' kısmında İMLEÇ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. İMLEÇ

İMLEÇ TÜİSAG Üyesi

Çalıştığım Kamu kuruluşunda yaklaşık 500 çalışan var. Çok tehlikeli sınıfta. 1 tane A sınıfı İSG Uzmanı çalışıyor.

Bunun yanında hem yetiştirilmek( 3 yıl sonra B sınıfı İSG Uzmanlık sınavlarına da girebilmesi için) hem de yardımcı olması açısından C sınıfı bir İSG uzmanı görevlendirilmesi mümkün mü?

Bu kişinin İSG KATİP'e girişi yapılabilir mi? yada gerekli mi?

Teşekkürler.

AltınOran bu yazıya teşekkür etti.
  2. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Görevlendirilebilir. ÇSGB İSG Katipe bakıyor. Dolayısıyla 3 yıl sonra ben şuralarda çalıştım diyebilmeniz için İSG Katipten sözleşme yapmanız gerekli. Sözleşmede yapabilirsiniz bir sıkıntı yok.

AltınOran ve İMLEÇ bu yazıya teşekkür etti.
  3. ta2cj

ta2cj TÜİSAG Üyesi

Mümkün.
    İşveren,İSG katipten seni talep etmesi,seninde İSG katip'ten ayrıca onaylaman gerek.Böylece sözleşmeyi yaptığın andan itibaren çalışabilirsin. (Belge no,veriliş tarihi vs girdikten sonra ayrıca çalışan sayısına göre saatini hesaplayıp girmen gerekiyor).

İMLEÇ bu yazıya teşekkür etti.
  4. İMLEÇ

İMLEÇ TÜİSAG Üyesi

Peki İşyeri çok Tehlikeli Sınıfta olduğu için İSG Katib'e C sınıfı uzmanın girişinde sıkıntı olur mu?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. okhan

okhan TÜİSAG Üyesi

A sınıfı uzman girişi yapıldıktan sonra C uzman girişi de yapılabilir.

6. Ersoyy

Ersoyy TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben de çok tehlikeli bir şantiyede çalışmaktayım buraya OSGB den A sınıfı uzman ataması yapıldı ama C sınıfı uzmanın ataması yapılmıyor deniyor. İzlenecek yolları yazar mısınız?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. alix

alix TÜİSAG Üyesi

A var ise C olarak atama yapılabilir.

8. Ersoyy

Ersoyy TÜİSAG Üyesi

Ben şirkete ilettim isg katipten yapılmıyor dendi bana o yüzden buraya yazdım onlara nasıl anlatabilirim diye.

9. jeoloji123

jeoloji123 TÜİSAG Üyesi

Merhabalar arkadaşım çok tehlikeli bir firmada B sınıfının altında c sınıfı olarak başladı. isg katip ten atama yapılmadı herhangi bir iş kazasında
    (C sınıfı ) sorumlu oluyor mu?
    yani isg katipten atama yapılanlarmı sorumluluk sahibi

10. trapezuslu

Teoride (kanun vb.) en azından en son alınacaklardan olması gerekirken reelde pek öyle olmuyor ne yazık ki. Savcı herhangi birinin bu burada iş güvenliği uzmanı olarak çalışıyordu demesini yeterli görebiliyor.

jeoloji123 bu yazıya teşekkür etti.
  11. M. Raşit Sarıyar

M. Raşit Sarıyar TÜİSAG Üyesi

konuyu açalı uzun zaman olmuş merak ediyorum bu şekilde mi çalışıyorsunuz?

12. Sinem Merve Yılmaz

Sinem Merve Yılmaz TÜİSAG Üyesi

Çok tehlikeli sınıfta yer alan bir işyerinde, B veya A sınıfının yanında C sınıfı isig uzmanı çalışabilir. Yalnız, Çok Tehlikeli sınıfta yer alan işyerinde üzerinizde bir A ya da B sınıfı ataması isg-katip üzerinden yapılmamışsa eğer uzman olarak çalışmış olarak değerlendirilmiyorsunuz. Yani o kısım, 3 yıllık çalışma sürecinden sayılmıyor.

Aynı zamanda birkaç aydır isg-katip'te B ya da A sınıfı uzman ataması sistemde yapılmış olsa dahi sizin atamanız yapılamıyor, sistem kabul etmiyor.

İyi çalışmalar...

13. M. Raşit Sarıyar

:( A sınıfı uzman isg katip üzerinden atama yapılarak çalışıyor olduğunu kabul edelim. Ben c sınfıı uzman olarak A sınfıı uzman altında isg katip üzerinden atanamıyor muyum yani şimdi?

14. İhsan Akbel

İhsan Akbel TÜİSAG Üyesi

Eskiden alt atama şeklinde yapılıyordu yaklaşık 6aydır yok, en azından firmada içe görevlendirmeniz olsun

15. M. Raşit Sarıyar

Peki içe görevlendirme ile 3 yıl sonunda sınıf yükseltebiliyor muyuz?

16. trapezuslu

İlgili sınıftaki uzman ataması zorunlu çalışma süresi kadar atanmışsa, onun altına istediğin kadar c sınıfı uzman atarsın. Bunda sıkıntı yok.

AltınOran ve M. Raşit Sarıyar bu yazıya teşekkür etti.
  17. Serdal Arslan

Serdal Arslan TÜİSAG Üyesi

Çalışma bakanlığının Kamu kurumları için yeni bir uygulaması var. A sınıfı veya B sınıfı iş güvenliği uzmanı olan bir kurumda yardımcı eleman olarak C sınıfı görevlendirmesini bakanlık bir form ile sağlıyor. Bu form ek-5b ve mantıkta şu A ve B sınıfı işl güvenliği uzmanı işçilere bakarken C sınıfıda Memurlara bakıyormuş gibi düşünülerek hazırlanmış. İlgilenen arkadaşlar böyle bir girişim yapabilir..

18. Şafak Erdem

Şafak Erdem TÜİSAG Üyesi

Çalıştığım çok tehlikeli firmada A sınıfı uzman atanmış durumda,fakat ben c sınıfı olarak kendimi ekleyemiyorum isg katipten?
    bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim...

19. M. Raşit Sarıyar

Ya gerçekten böyle bir sorun var mı? diğer arkadaşta bunu söylemişti..

20. trapezuslu

daha net konuşmak için firmanızın tehlike sınıfını, çalışan sayısını ve a sınıfı iş güvenliği uzmanının görevlendirme süresini söylermisiniz. Atanamamanızın mantıklı bir açıklaması yok. Benim atamamdan sonra atadığım c sınıfları var bizde

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica