Çsgb Bakanı Sn. Faruk Çelik'e Mail.

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Onur BOSTANCI tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Mahir ÖZARSLAN

Mahir ÖZARSLAN TÜİSAG Üyesi

bende onur bey in dilekçesine benzer bir dilekçe hazırladım bu örneği yollayacağım:

T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    ANKARA

TARİH: 21.05.2013
    KONU: 18.05.2011 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.05.2013 günü saat 10.00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.20.05.2012 günü sınav soru ve cevap anahtarını açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. Hatalı sorular ile ilgili itiraz dilekçelerimi açıklamalı şekilde ekte belirttim. Bu konuda mağduriyetimizin giderilmesini aksi halde itiraz ettiğim soruların yanlış olmadığı konusunda şahsımı bilgilendirmenizi arz ederim.
    Saygılarımla

TC Kimlik No: 0000000000
    Adı Soyadı: Mahir ÖZARSLAN
    E-posta: x@xmail.com
    Cep Telefonu: 0 00000000
    İş Telefonu: 0 00000000
    Belge Geçer: 0 00000000

İmza:

Adres: -----------------------------------------------------

EKLER:
    1. Dekont
    2. İtirazlarım

18 Mayıs 2013 Tarihinde Yapılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve İş Güvenliği Genel Müdürlüğü 2.Grup: C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı B Soru Kitapçığı’ndaki ilgili sorular:

Soru 97 –Kişisel Koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    A) CE “Avrupa Kalitesi” kalitesi anlamına gelmektedir
    B) CE işareti, ürünün belgelerine iliştirilmelidir.
    C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir.
    D)CE işareti, boyutları uygun olduğu takdirde ürünü iliştirilmelidir.

İtiraz Nedeni

2.Grup B soru kitapçığı Cevap Anahtarı’nda 97.sorunun doğru cevabı olarak

“D)CE işareti, boyutları uygun olduğu takdirde ürünü iliştirilmelidir.”gösterilmiş.

Ancak, CE İşareti aşağıda da belirttiğim ilgili yönetmeliğe göre uygun ve gerekli durumlarda ürüne, bilgi plakasına veya ürünün belgelerine iliştirilmelidir. Dolayısıyla B şıkkı da ilgili tüzük maddesine uyuyor.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi: 4.12.1973, No: 7/7583
    Dayandığı Kanunun Tarihi: 25.8.1971, No: 1475
    Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi: 11.1.1974, No: 14765
    Yayımlandığı Düsturun Tertibi: 5, Cildi: 13, S. 443

MADDE 9 3) Ürüne veya bilgi plakasına veya ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı veya kalıcılığının garanti edilemediği durumlarda ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngördüğü ürün beraberindeki belgelere görünür, okunabilir ve silinmeyecek şekilde konulur. Yazıyor
    Yani işaret ürüne iliştirildiği gibi ürün beraberindeki belgelere de iliştirilebiliniyor. Buradan da anlaşılacağı üzere soru çift şıklıdır.

Soru 99.Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?

A) 80 B) 90 C) 100 D) 110

İtiraz Nedeni

Aşağıda da belirttiğim ilgili tüzüğün 184.maddesi 1.fıkrasına göre tezgâh yüksekliği 85-90santimetre olmalı.Ancak soru ve şıklarda ölçü birimi belirtilmediği gibi 85-90santimetre gibi, ilgili soru tam bir kesinlik belirtmeyen bir duruma karşılık net bir ölçü istemiş.Buda çelişkiye mahal vermektedir

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ

Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 4/12/1973, No: 7/7583
    Dayandığı Kanunun Tarihi : 25/8/1971, No: 1475
    Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 11/1/1974, No: 14765
    Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi: 13, S. 443
    Madde 184 – Daire (tepsi) testere tezgâhları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
    Daire testere tezgâhlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85–90 santimetre olacaktır.

2. trim78

trim78 TÜİSAG Üyesi

Tebrik ederim sizi..Ben muhtemelen bu sınavı geçemeyeceğim..Şirket gönderdi ve çok büyük beklentilerle..Muhtemelen işten de ayrılmak zorunda kalıcam..Agustos sınavına da girmeyi düşünmüyorum..Bu iş tam bir para tuzağı...Kontrolsüzce denetimsizce müfredatı belirsiz bir kurs sistemi ve hedefsizce değerlendirme anlamında başarısız bir sınav..Sonuç ortada..Bu soruları 100 soru içinde birleştiren arkadaşların hepsini tebrik ederim yaklaşık 50 sorunun cevabını ikilemde kalarak işaretleyebildim..Sayelerinde işsiz kalıcam..Umarım onlarda benden beter hale düşsünler..!

turgut berber ve kimyagerhayriye bu yazıya teşekkür etti.
  3. ayseeea

ayseeea TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım neye dayanarak böyle birşey söyledin?gerçekten merak ettim

4. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

kimse benim sırtımdan para kazanamaz.zaten işverenlerde artık bireysel çalışanlara yöneldi çünkü OSGB işin içine girince maliyet artıyor.osgbler komisyoncu şirketler çoğounun sahibinin isg ile alakası yok.sizleri tehilke durumuna bakmaksızın işyerlerinin sorumluluğunu verecekler.ölümlü bir kazada siz ceza evine gireceğiniz için yerinize başka bir deneyimsiz uzman bulacaklar.zaten yakında bunlar iflas edip batarlar demedi demeyin.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

fathieagle bu yazıya teşekkür etti.
  5. volkankim

volkankim TÜİSAG Üyesi

çalışacağınız şirketi siz kendiniz seçmelisiniz tehlike durumuna bakıp ona göre ücret istemelisiniz.OSGB sizi görevlendireceği şirketlerin tehlike durumuna bakmaz.muhtemelen sizn 217 saatinizi doldurup size 2000 civarı ücret ödeyecekler.siz bi parmak kopmasında ödeyeceğiniz tazminatı biliyor musunuz.en az 100 milyar.ölümlü bir kazada direk içeri giriyorsunuz zaten.o zaman bu şirketler sizi kurtarır mı.hem belgeniz elinizden alınır hem geleceğiniz gider.OSGB ye ne mi olur başka bi tecrübesiz arkadaş bulup onu yakar.gidin bireysel çalışın ben öyle yaptım işverene tecrübesiz falan demeyin.bende bireysel olarak tecrübesiz başladım ama çalışmaya başladığım ilk günden itibaren a gruba bir uzmana taş çıkartacak bir performans sergiledim.şun 3 ayrı şirkette çalışıyotrum aylı 4000 geçiyor elime + risk analizleri yapıyorum daha 217 saatin yarısı dolmadı.OSGB lerede kendine güveni olmayanlar çalışır.

fathieagle ve ayseeea bu yazıya teşekkür etti.
  6. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

O bir kişi dediğin insan bizim İSG sektörünün en üstündeki kişi. Ki ben onu savunuyorum da demiyorum. Adam açık açık böyle söyledi diyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. akın özkan

akın özkan TÜİSAG Üyesi

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

18 Mayıs 2013 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım. sınav soru ve cevap anahtarını incelediğimde ekli listede belirttiğim sorular konusunda tereddütte kaldım.

Söz konusu soruların incelenerek, yanlışlıkların düzeltilmesi hususunda bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

Adı soyadı
    TC no

EKLER:
    1. İtiraz Ettiğim 4 Soru (2 sayfa)
    2. Dekont
    Adres:

Tel:

SORULAR VE İTİRAZLARIM

İTİRAZ 1- (A Kitapçığı- 88. soru);
    Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    A. 80
    B. 90
    C. 100
    D. 110
    Cevap: B
    Gerekçe: İşçi Sağlığı ve İş güvenliği tüzüğü 184. Maddesine göre;
    “Daire (tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
    1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetre olacaktır.”
    ifadesi geçmektedir. Soruda yükseklikle ilgili birim belirtilmemiş olup, tüzüğe göre de yerden yükseklik 90 santimetre olacak diye bir ifade yoktur. Yerden yükseklik 85-90 santimetre olarak belirtilmektedir. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

İTİRAZ 2- A Kitapçığı- 50. Soru;
    Aşağıdakilerden hangisi bir Orta Gerilim(OG) havai hattında bakım ve onarım çalışmasında İş Sağlığı ve Güvenliği için gerekli değildir?
    A. Orta Gerilim(OG) hattın elektriği hattı besleyen trafo merkezindeki OG kesici açılarak kesilmelidir.
    B. Trafo merkezinin kesici tarafından açılan Orta Gerilim(OG) hattı seksiyoner kolu topraklama tarafına doğru kapatılarak topraklanmalıdır.
    C. Bakım onarımı yapılacak hattı taşıyan direğe çıkmadan hatta gerilimin olmadığı kontrol edilmelidir. Gerilimin yokluğu, direğe çıkılmadan bomlu bir araç üzerinden neon lambalı bir Orta Gerilim(OG) ıstakası vasıtası ile kontrol edilmelidir.
    D. Bakım onarımı yapılacak hattın gerilimi kesildikten sonra hattın trafo merkezi tarafındaki ucundaki seksiyoner kolu açılmalı ve bunun ardından da trafo merkezinden beslenen diğer köy ve kasaba fiderlerine elektriğinin tekrar verilebilmesi için trafo merkezindeki OG kesici tekrar kapatılmalıdır.
    Cevap: D
    Gerekçe: Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliğinin 4. Maddesinde yapılan tanımlamalarda orta gerilim diye bir ifade yoktur. Alçak gerilim ve Yüksek gerilimin tanımlaması yapılmış olup orta gerilimle ilgili mevzuatımızda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekir.
    İTİRAZ 3- A Kitapçığı - 18. Soru;
    Aşağıda verilen tehlike-risk eşleştirmelerinden hangisi yanlıştır?
    A. Yüksekte çalışma – Düşme
    B. Kimyasal madde – Zehirlenme
    C. Yetersiz aydınlatma – İş kazası
    D. Titreşim – İşitme kaybı
    Cevap: D
    Gerekçe: İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliğinde;
    Risk: Tehlikeden kaynaklanacak kayıp, yaralanma ya da başka zararlı sonuç meydana gelme ihtimali olarak ifade edilmiştir.
    6331 sayılı İş Sağlığı Güvenliği Kanununda İş Kazası;” İş kazası: İşyerinde veya işin yürütümü nedeniyle meydana gelen, ölüme sebebiyet veren veya vücut bütünlüğünü ruhen ya da bedenen özre uğratan olay” olarak tanımlanmıştır.

Dolayısı ile iş kazası ile risk farklı anlamlardadır,

Aslında, Düşmek risk değil olaydır, risk düşüp zarar görme (yaralanma, sakatlanma, ölme) ihtimalidir
    Zehirlenme, risk değil, kazadır, Risk kimyasal madde nedeni ile zehirlenme olasılığıdır.
    İşitme kaybı, risk değil meslek hastalığıdır,
    İş kazası risk değil, kazadır.

Bu nedenlerden dolayı sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

İTİRAZ 4. A Kitapçığı 26. Soru;
    I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir?
    A) Yalnız IV
    B) II ve III
    C) I, II ve IV
    D) I, II ve III
    CEVAP: C

Gerekçe: Verilen cevaba göre QS 9000 İSG yönetim sistemi olarak kabul edilmiştir. Hâlbuki QS 9000 kalite yönetim sistemidir. Bu yüzden sorunun iptal edilmesi gerekir.

8. can61

can61 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar son aldığım duyuma göre ankaradaki bie kurs en az 8 sorunun iptal edileceğini söyledi itiraz baş vurusunu yapmışlar .hayırlısı bakalım

9. aysecanan007

aysecanan007 TÜİSAG Üyesi

Bu kitapçıkları meb hazırlıyor ,o yüzden bu maili bence meb e atmak daha faydalı olur. Birde sınav ile duyulan maduruyitin ,eğitim ile birleştirilmesine bir anlam veremedim doğrusu

10. aysecanan007

18 soruda ,titreşimden dolayı işitme kaybı olmaz ,yüksek sesden dolayı olur ,oyüzden soruda hata göremiyorum

11. aysecanan007

ayrıca 26.soruda QS 9000 araçlar için İso 9000 den yola çıkarılarak hazırlanmış bir standarttır . ve Olası Hata Türü ve Etkileri Analizi (OHTEA) içermektedir . bu sebele İsg de yer almaktadır. bu soruda iptal olmaz bence

12. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Bu nasıl bir soru, nasıl bir bencillik böyle? Geçtiysen geçtin, hayırlı olsun... Peki sorulardaki anlam kargaşası ve çelişkilerden ötürü haksızlığa uğrayıp kılpayı kaybedeceklerin suçu nedir? Yazık günah değil mi bu arkadaşlara? O kadar masraf, emek, harcanan zaman, bir anda sönmeye yüz tutmuş umutlar, vs... Bunların suçu nedir? :(

13. Hayır, MEB sadece sınavı organize ediyor. ÇSYB'den bir sınav komisyonu sınavı MEB'e veriyor, MEB de kitapçıkları basıp sınavı organize ediyor. MEB'e yapılacak itirazların hiç bir faydası olmaz...

14. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Kasım Özer kim bilmiyorum ama eğer bunları söylediyse "sayı saymayı" bilmiyor demektir. Hepimiz az çok matematik biliyoruz biraz hesap yapalım. 18 Mayıs sınav için adayların eğitimlerini tamamlamak için son tarih sanırım 1 Nisandı, bir eğitim 1,5-2 ay sürüyor, git geriye Şubat 15. Bakanlığın sitesinde 18.02.2013 tarihi itibariyle yetkilendirilmiş 88 tane eğitim kurumu var ki bunların 3-5 tanesi sadece İşyeri Hekimliği için yetki almış biz buna düz 80 diyelim.

Ankara'da ilk kurulan eğitim kurumlarından birinin sitesinde geçmiş 5 sınavda 680 kursiyer bizden eğitim aldı şu kadarı başarılı oldu diye tanıtımları var yani ilk kurulan Ankara'nın merkezindeki bir kurum bile sınav başına yaklaşık 135 kişi eğitmiş, büyükkentlerin dışındaki eğitim kurumları bu rakama ulaşamaz diyelim ve ortalama 100 kişi yetiştirdiklerini düşünelim, ki 100 kişi demek 4-5 tane öğrenci grubu demektir. Sonuç: 80*100=8000 kişi, eğer eğitim kurumları full çalıştılarsa maksimum sınava giren sayısı bu.

Gelelim 2. konuya; yokmuydu orada bir baba yiğit, sayın genel müdür, ihtiyaç yok da niye sınav açıyorsunuz, niye umut tacirliği yapıyorsunuz, niye insanları 3-5 bin harcatarak bir işe yaramayacak belge sahibi yapıyorsunuz diyecek.

15. ediko

ediko TÜİSAG Üyesi

Mete Bey, umut tacirliği derken adam bize siz eğitimi alıp sınava girin ben size iş bulcam mı diyo??? Ya da zorla mı aldırıyor bu eğitimi??? Almayı zorunlu kıldı da bizim mi haberimiz yok??
    Bu arada sadece ankara'da son 2 sınava 2000 kişi sokmuş olan eğitim kurumu biliyorum ben, ki istanbul değil bu daha ankara... 34000 kişi uçuk bir sayı değil bu yüzden...

Bu arada sizin de başta tanımayıp sonda yazdığını üzere Kasım Özer ÇSGB genel müdürü.... Bunları onu savunduğum için söylemiyorum hatta kendisini pek de sevmem ama eminim o adamın da az buçuk matematiği vardır..

16. Hakiki Bilgi

Hakiki Bilgi TÜİSAG Üyesi

Oldu olacak sınava giren herkese belgeyi versinler:)

arif özçiftçi bu yazıya teşekkür etti.
  17. arif özçiftçi

arif özçiftçi TÜİSAG Üyesi

Hatta yükselebilir değil yükseliyor ben kasımda girdim sınava çıktığımda kontrol ettim 74 alıyordum 2 sorumuz iptal edildi ve ben 76 aldım .Soruların iptal edilmesi kimsenin puanını düşürmez

18. namso5001

namso5001 TÜİSAG Üyesi

fasih bey sizin bu mantık ile gidersek üniversite sınavına yeterince çalışmamış ve başarılı olamamış arkadaşlar için de aynı yaklaşım geçerlimidir ? Bu adı üzerinde bir sınavdır, ve sınav sonucu başarılı olanlara verilen uzmanlık hakkıdır. sınav da başarılı olan arkadaşların soruları farklımıdır ki , sorulardaki anlam kargaşasından bahsediyorsunuz. hiç kimse darılmasın gücenmesin yeterince emek harcayan arkadaşlar emeklerinin karşılığını almışlardır. (sınav günü rahatsızlığı veya ekstra durumu olan arkadaşlar hariç) başarısız olan arkadaşlar biraz da kendilerinde aramalılar başarısızlık nedenlerini, sadece soruları bahane etmek ne derece doğrudur sizlerin takdirine bırakıyorum .

forum daki arkadaşların bazılarıda 70 alamayınca barajın 60 a çekilmesini talep etmekteler. o zaman 60 alamayan 50 alabilenlerde 50 ye çeklilmesini talep etsinler bu böyle 0 puana kadar gider. biraz önce belirttiğim gibi bu bir sınavdır ve yeterince emek sarfeden caba sarfedenler barajı aşarlar ve bu haktan faydalanırlar.

19. namso5001

namso5001 TÜİSAG Üyesi

k

sayın genel müdürün görevleri :
    a) İş sağlığı ve güvenliği konularında, mevzuatın uygulanmasını sağlamak ve mevzuat çalışması yapmak.

b) Ulusal politikalar belirlemek, bu politikalar çerçevesinde programlar hazırlamak.

c) Ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla işbirliği ve koordinasyonu sağlamak.

d) Etkin denetim sağlamak amacıyla gerekli önerilerde bulunmak, sonuçlarını izlemek.

e) (Değişik: 15/5/2008-5763/31 md.) Standart çalışmaları yapmak, normlar hazırlamak ve geliştirmek.

f) (Değişik: 15/5/2008-5763/31 md.) Üretilen ve ithal edilen kişisel koruyucu donanımların piyasa gözetimi ve denetimini yapmak, bu hususlarda usul ve esasları belirlemek.

g) İş sağlığı ve güvenliği ile iş kazaları ve meslek hastalıklarının önlenmesi konularında inceleme ve araştırma çalışmalarını planlamak, programlamak ve uygulanmasını sağlamak.

h) Faaliyet konuları ile ilgili yayın ve dokümantasyon çalışmaları yapmak ve istatistikleri düzenlemek.

i) Meslekî eğitim görenler, rehabilite edilenler, özel risk grupları ve kamu hizmetlerinde çalışanlar da dahil olmak üzere tüm çalışanların iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı korunmaları amacıyla gerekli çalışmaları yaparak tedbirlerin alınmasını sağlamak.

j) (Değişik: 15/5/2008-5763/31 md.) İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü ile İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Bölge Laboratuvar Müdürlüklerinin çalışmalarını düzenlemek, yönetmek ve denetlemek.

k) (Ek: 15/5/2008-5763/31 md.) İşyerindeki sağlık ve güvenlik risklerini önlemek ve koruyucu hizmetleri yürütmek üzere görevlendirilecek işyeri hekimleri, iş güvenliği uzmanları ve diğer görevlilerin iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili eğitim ve belgelendirme usul ve esaslarını belirlemek.

l) (Ek: 15/5/2008-5763/31 md.) İş sağlığı ve güvenliği alanında ölçüm, analiz, teknik kontrol, risk analizi ve değerlendirmesi, eğitim, danışmanlık, uzmanlık hizmetlerini yapmak ve bu tür hizmetleri verecek özel ve tüzel kişi ve kuruluşların niteliklerini belirlemek, yetki vermek, yetkilerini iptal etmek, kontrol ve denetimini sağlamak.
    m) Bakanlıkça verilecek benzeri görevleri yapmak.
    (Değ. 5763 s.Kan.) İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü ile İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü Bölge Laboratuvar Müdürlüklerinin çalışma usul ve esasları ile personelin görev, yetki ve sorumlulukları yönetmelikle düzenlenir.

yani türkiyedeki iş sağlığı ve güvenliği bu kişi tarafından yönlendirilmektedir.

keşke bu kadar hesap yapana kadar kasım özer in kim olduğunu google dan bir araştırsaydın sayın mete bey,

evet durum ortada iş güvenliğine gönül vermiş ( veya para kazanmak isteyen) birinin iş sağlığı ve güvenliği genel müdürünü ( kasım özer bey ) bilmemesi ne yaman çelişkidir.
    sizlerin takdirine bırakıyorum.

20. namso5001

namso5001 TÜİSAG Üyesi

Onur Bey sizi bu cevabınızdan dolayı kınıyorum. neden insanların çok kıymetli vakitlerinden çalıp sınava girenlere diyosunuz ki hiç gerek yok gerekli evrakları veren herkeze bu uzmanlık hakkını versinler sınav falan gereksiz baksanıza 60 puana düşmek en kesin çözüm diyenler var. en güzeli dediğim gibi belgeleri göndersinler parayı yatırsınlar direk hooooppp uzmanlık hakkı ne ala memleket. çalışıpta sınavı geçenlerde boşuna çalışmışlar o vakitlerini çalışmayan arkadaşları gibi dolu dolu geçire bilirlermiş haksızmıyım Onur Bey :)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica