Prosedür Dışa Görevlendirme İle Gelen Alt İşverene Yönelik Uygulanacak Prosedür.

Erince Can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar Merhabalar;

Firmalarım da tadilat vb. işler için çalışma yapmaya gelen alt işverenler için yapmam gereken prosedür için elinde belge olan var mı? Hem kendi firmamı bu konuda uyardığımı göstermek amaçlı. Hemde gelen alt işverene yapması gereken işleri ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapmak zorunda olduğu işleri bildirmek ve bildirdiğimi belgelemek amaçlı.

İşGüvUzman

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Arkadaşlar Merhabalar;

Firmalarım da tadilat vb. işler için çalışma yapmaya gelen alt işverenler için yapmam gereken prosedür için elinde belge olan var mı? Hem kendi firmamı bu konuda uyardığımı göstermek amaçlı. Hemde gelen alt işverene yapması gereken işleri ve iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili yapmak zorunda olduğu işleri bildirmek ve bildirdiğimi belgelemek amaçlı.
Bu soru çok uzun, cevabı da kısa olamaz. Ancak biraz da eleştirim var size. Bir İş Güvenliği Uzmanının yapması gereken tüm işleri tek cümlede talep etmişsiniz. İş Güvenliği Uzmanlığının temelinde her şeyin ispat edilmesi gibi arşivcilik kültürüne uygun bir çalışma strajedisi oluşturmak vardır. Yaptığınız her çalışmayı belgelemeniz gerekmektedir. Şöyle ki kendi firmanızla yaptığınız her detayı, eğitim, talimat hazırlama, bilgilendirme, talep etmek, uyarı vermek, Vb. tüm durumlar karşılıklı imzalarla arşivinize almanız zaten sizin sorunluluğunuzdur. Kaldı ki bu firmaların alt işverenleri var ise onlar da bu sorumluluklarını alt işvereninize sunmak zorundadır. Burada sizin göreviniz, kontrol ve denetim yapmaktır. Kontrol ve de denetim zaten 4857 sayılı iş kanununda da işverene zorunlu kıldığı bir konu başlığıdır. Bu başlıktan hareketle işveren sizi kontrol ve denetim maksadı ile çalıştırmaktadır. Onun göremediğini görmek sizin vazifenizdir.
İyi çalışmalar diliyorum.

Erince Can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Bu soru çok uzun, cevabı da kısa olamaz. Ancak biraz da eleştirim var size. Bir İş Güvenliği Uzmanının yapması gereken tüm işleri tek cümlede talep etmişsiniz. İş Güvenliği Uzmanlığının temelinde her şeyin ispat edilmesi gibi arşivcilik kültürüne uygun bir çalışma strajedisi oluşturmak vardır. Yaptığınız her çalışmayı belgelemeniz gerekmektedir. Şöyle ki kendi firmanızla yaptığınız her detayı, eğitim, talimat hazırlama, bilgilendirme, talep etmek, uyarı vermek, Vb. tüm durumlar karşılıklı imzalarla arşivinize almanız zaten sizin sorunluluğunuzdur. Kaldı ki bu firmaların alt işverenleri var ise onlar da bu sorumluluklarını alt işvereninize sunmak zorundadır. Burada sizin göreviniz, kontrol ve denetim yapmaktır. Kontrol ve de denetim zaten 4857 sayılı iş kanununda da işverene zorunlu kıldığı bir konu başlığıdır. Bu başlıktan hareketle işveren sizi kontrol ve denetim maksadı ile çalıştırmaktadır. Onun göremediğini görmek sizin vazifenizdir.
İyi çalışmalar diliyorum.
Ahmet Bey;

Dediğiniz her şeyi bende biliyorum zaten. Benim buruda amacım işverene direk olarak bunları yapmak zorundasın deyip aradan çekilmek değil.
Niyetim işverene izleyeceği yolu anlatarak ona bir yol göstermek.
Zaten gittiğimde iş yerine prosedürlerin yapılması gerektiği İş Sağlığı ve Güvenliği Tespit ve Öneri Defterine yazar kendimi kurtarırım ama ben yardımcı olmak karşılıklı çözüm amaçlı olarak çalışıyorum.
Sorum da sadece şu. Bununla ilgili sizlerin uyguladığı bir prosedür işvereni yönlendiren bir belge var mı?

hkm

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Forum konularında görüş belirten bazı arkadaşlar soru soran arkadaşlara nezaketten uzak, bazen hafif bazen ağır eleştiri getiriyorlar. Soru soran yılların tecrübeli bir uzmanı da olsa cevap veren bazı kişiler bu işte son noktaya çıkmış biri, bir üstad edası ile cevap veriyorlar. Fayda sağlamak veya paylaşım yerine maalesef zarar veren, konu sahibini, soru soranı mahcup eden bir cevap tarzı ile forum alanını kendi egosunu tatmin alanı olarak kullanan arkadaşlar var.
Ben de bir soru soracak, tartışma konusu açacaktım ama vazgeçtim...

M

m.erol

Guest
Forum konularında görüş belirten bazı arkadaşlar soru soran arkadaşlara nezaketten uzak, bazen hafif bazen ağır eleştiri getiriyorlar. Soru soran yılların tecrübeli bir uzmanı da olsa cevap veren bazı kişiler bu işte son noktaya çıkmış biri, bir üstad edası ile cevap veriyorlar. Fayda sağlamak veya paylaşım yerine maalesef zarar veren, konu sahibini, soru soranı mahcup eden bir cevap tarzı ile forum alanını kendi egosunu tatmin alanı olarak kullanan arkadaşlar var.
Ben de bir soru soracak, tartışma konusu açacaktım ama vazgeçtim...
pireye kızıp yorgan yakmak bu olsa gerek

Erince Can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Anlamadığım şey yardımcı olmayacak insan neden yorum yaparak eleştiride bulunuyor. Demek sende bunla ilgili bişey bilmiyosun neden çamur atıyosun ? Diye sormamak için kendimi zor tutuyorum ilk yoruma.

tuncay

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
konuyu açan arkadaş bizim işte herkes kimsenin yaptığı işi beğenmeme gibi bir durum var.Herkes bir diğeri için potansiyel tehlike çünkü..Bizim ülkede hoşgörü bitmiş ve yardımseverlik yok o yüzden herkes yalnız...

Erince Can

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Tamam da o zaman demek ki bazı ihtiyaçlarını karşılamak için böyle bir foruma üye olmuşsun demek ki eksik bi yerin var yardım alabileceğin bir yere üyesin bu hava niye? Gerçekten insanlar komik oluyor bazen.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.