Dalış Tüplerini Doldurulduğu Yerler Için Risk Analizi

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
merhaba,
dalış tüplerinin dolum yapıldığı yerler ile ilgili risk değerlendirmesi hazırlayacağım,fakat bu konuda basınçlı tüpler dışında hiçbir bilgim yok.
Kaş'ta bir otelin altındaki depoyu dolum yeri olarak düşünmüşler ve burada aktif olarak dolum yapıyorlar.Ama buraya ait ne sicil numarası var ne de izin.oteli işleten kişi aynı zamanda tüp dolumunun sahibi.yani otelin deposu, dolum tesisi yapılmış.yaklaşık 10metrekarelik bir alan,içeride seyyar kompresor var. bu tip yerlerin işlemesi için ne gibi izinlerinin olması lazım? dolumu yapan personelin ne gibi bir eğitim alması ya da ne gibi bir yeterlilik belgesi alması gerekir?( gerekli ise de bu tip bir belge nereden alındığı takdirde geçerli olur?)
dalış tüpü doldurulurken ne gibi tehlikeler vardır, bu tehlikeler hangi kusurlu hareketlerden sonra riske dönüşür? dolum yapılan yerin bahsetmiş olduğum otel altındaki depoda yapılması sakıncalı mıdır, sakıncalı ise nereler dolum yeri olarak seçilmelidir?dolum yapan kişinin ne tip kişisel koruyucu donanımları kullanması gerekir?
yardımcı olursanız çok sevinirim,teşekkürler

emreemre

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merhabalar dalis tupleri sikistirilmis hava ihtiva ederler dolayisiyla dolum ani manometrelerinden takip edilmeli, tupun uzerinde yazan dolum basincina eristiginde dolum islemi durdurulmalidir, kompresor asiri gurultu yapacagindan disriya almak mumkunsa disariya, yok degilse iceride calisan personelden belirli bir uzaklikta olacak sekilde calistirilmalidir fakat tum bunlardan once ve en once isletme ruhsati alinmalidir. nasil egitim verecegini isg olarak hayal gucunu kullanip sana kalmis,

A. Ebru Altar Karakuş

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Korkutmak gibi olmasın ama yaklaşık 2 ay önce izmir'de bir kaza yaşandı. İşyerimin tam karşısında bir yerde olduğu için patlamayı birebir yaşadık. Dalış tüpü dolumu sırasında patlama olmuş. Biz bomba zannettik. Civardaki dükkanlarda bile sağlam vitrin kalmamıştı. Ayrıntılarını haberlerde görmüşsünüzdür belki.
Staj yaptığım fabrikada gaz kaçağı riskine karşı personel için temiz hava tüplerini hep hazır bulunduruyorlardı. O tüplerin dolumu güçlendirilmiş betondan bir kabinin içine yerleştirilerek yapılıyordu. kolay gelsin...

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Korkutmak gibi olmasın ama yaklaşık 2 ay önce izmir'de bir kaza yaşandı. İşyerimin tam karşısında bir yerde olduğu için patlamayı birebir yaşadık. Dalış tüpü dolumu sırasında patlama olmuş. Biz bomba zannettik. Civardaki dükkanlarda bile sağlam vitrin kalmamıştı. Ayrıntılarını haberlerde görmüşsünüzdür belki.
Staj yaptığım fabrikada gaz kaçağı riskine karşı personel için temiz hava tüplerini hep hazır bulunduruyorlardı. O tüplerin dolumu güçlendirilmiş betondan bir kabinin içine yerleştirilerek yapılıyordu. kolay gelsin...
Evet Ayşe Hanım biliyorum, hassasiyetiniz için de teşekkür ederim. zaten bu iş yeri ile ilgili yasal olmayan bazı durumlar var; dediğim gibi burası iş kolları tebliğinde nace kodundan otel hizmetleri diye geçiyor. otelin bodrum katını bu iş için kullanıyor olması onun ayrı bir sigorta sicil numarası ( çünkü burası muhtemelen çok tehlikeli kodda olacak ) almasını gerektirecek( otel hizmetleri ile , dalış tüpü dolumu tehlike kodlarının farklı olacağı aşikar ).. dolayısıyla otelin r.d.'sini tamamladım, ancak raporda özellikle bu kısım için; ''ayrı bir izin ve sigorta kodu çıkartılıp ivedilikle buranın r.d.'sinin yapılması'' diye de belirttim, hatta ve hatta dolum yapılan yerin ayrı bir yere taşınması gerektiğini de bildirdim.bakalım ne kıyametler kopacak bilmem...

vgrkan

Üye
TÜİSAG Üyesi
Elif hanım konu ile ilgili daha önce bir arkadaşımla görüşmüştüm, bana anlattıklarını aşağıda yazıyorum umarım işinize yarar,
Öncelikle Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu ile görüşebilirsiniz.
Alüminyum ve çelik olmak üzere iki çeşit tüp kullanılıyor. Ve iki çeşit vana mevcut. Yanlış vana kullanılma ihtimali var.
Tüplerin patlama ihtimalinin olmadığı ancak vana kısımındaki herhangi bir sorunda içindeki basınçtan dolayı tüpün ve vananın füze gibi fırlama riski mevcut. Dolum yapılan ortamda hava kirli ise ve dolum sırasında kullanılan filitreler zamanında değiştirilmemiş ise su altında zehirleme ihtimalide var. Tüp tüpler 5 yılda bir basınç testine tutuluyor diye biliyorum. Filitrelerin ise saat hesabı üzerinden değiştiriliyor diye biliyorum. Dolum yapan kişinin yetkili bir kişi(Nasıl bir yetki belgesi olması gerektiğini öğrenemedim. Türkiye su altı sporları federasyonu İstanbul Şubesi ile üç kere görüştüm
-diğer şubeler İstanbul'a yönlendiriyor- ancak konunun uzmanı kişilere bir türlü ulaşamadım.) olması gerekiyor.
Dolum esnasında ısınıyorlar ve sanırım bu yüzden dolumlar su içerisinde yapılıyor.
Daha fazla ilgilenme fırsatım olmadı ama bildiklerim bu kadar

Elif BEĞEN

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (B)
Elif hanım konu ile ilgili daha önce bir arkadaşımla görüşmüştüm, bana anlattıklarını aşağıda yazıyorum umarım işinize yarar,
Öncelikle Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu ile görüşebilirsiniz.
Alüminyum ve çelik olmak üzere iki çeşit tüp kullanılıyor. Ve iki çeşit vana mevcut. Yanlış vana kullanılma ihtimali var.
Tüplerin patlama ihtimalinin olmadığı ancak vana kısımındaki herhangi bir sorunda içindeki basınçtan dolayı tüpün ve vananın füze gibi fırlama riski mevcut. Dolum yapılan ortamda hava kirli ise ve dolum sırasında kullanılan filitreler zamanında değiştirilmemiş ise su altında zehirleme ihtimalide var. Tüp tüpler 5 yılda bir basınç testine tutuluyor diye biliyorum. Filitrelerin ise saat hesabı üzerinden değiştiriliyor diye biliyorum. Dolum yapan kişinin yetkili bir kişi(Nasıl bir yetki belgesi olması gerektiğini öğrenemedim. Türkiye su altı sporları federasyonu İstanbul Şubesi ile üç kere görüştüm
-diğer şubeler İstanbul'a yönlendiriyor- ancak konunun uzmanı kişilere bir türlü ulaşamadım.) olması gerekiyor.
Dolum esnasında ısınıyorlar ve sanırım bu yüzden dolumlar su içerisinde yapılıyor.
Daha fazla ilgilenme fırsatım olmadı ama bildiklerim bu kadar
Gürkan Bey alakadar olduğunuz için çok teşekkür ederim, evet cuma günü ben de Türkiye Su Altı Sporları Federasyonu teknik birime bi mail atmıştım, araya hafta sonu girdiğini düşündüğüm için henüz cevap gelmedi, ancak sizin anlattıklarınıza bakılırsa sürekli aramam gerekecek sanırım, verdiğiniz bilgiler de yol gösterici, tekrar teşekkür ederim

Murat Erşahinoğlu

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Sanayi İl Müdürlüğünden Dolum izni almaları ayrıca Test yapacaklarsa 2011/04 Tebliğine göre test ekipmanlarını hazır hale getirip yeterlilik almaları gerekmekte. Sualtı federasyonunu aramayın çünkü onlarda bir şey bilmiyorlar. İlinizde Sanayi il müdürlüğüne başvurun sizi yönlendirirler. Gerçek şu Türkiye de bu işi o kadar basit ve önlem almadan yapıyor ki aklınız şaşar. Sıkıntı olursa bana mail atın size yardımcı olurum. ******kesildi******

Moderatör tarafında düzenlendi:
!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.