Danışmanlık Ve Fatura Olayı

oezguel

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
ben de bürolara ve inşaatlar risk analizi hazırlıyorum şuanda. ama fatura ya da serbest meslek makbuzu kesmezsem bir sorun çıkar mı?

a_uymaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
papillon arkadaşım serbest meslek daha mantıklı gözüküyor gibi. o zaman gidicez iş yerine risk analizini yapıcaz , imzamızı atacaz , faturalandıracaz , bakanlığa bildirim yapmayacağız. sözleşme yapıp onay da beklemeyeceğiz. peki risk analizi yapma sınırımız var mı istediğimiz kadar risk analizi yapabilirmiyiz
Risk analizi yapmanın sınırı sizin iş bulabilme sınırınız :)

a_uymaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar, iş yerine atama yaptırmadan uzman imzanız altında risk analizi hazırlayamazsınız. Atama zorunluluğu olmayan işveren ne yapacak derseniz, gidip osgblere hazırlatacak. Bu olay bu kadar net.
Bakanlık tarafından ''İş Güvenliği Uzmanlığı Belgesi'' olan her ŞAHIS istediği yere istediği sayıda risk analizi hazırlayıp altına imzasını atabilir. 6331 sayılı kanuna bu gün itibari ile tabii olan iş yerlerinde yapılacak risk analizlerinde ise sadece uzmanın imzası yetersiz olur. İşveren ya da vekili risk analizi ekibi(uzman, iş yeri hekimi, çalışan temsilcileri, iş veren ya da vekili) kurarak risk analizini hazırlatması gerekir.

a_uymaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar bn bi danışmanlık firmasında iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaya başladım. Risk analizini yaptıgmz firmalar uzman çalıstırma mecburiyeti olmayan firmalar risk analizi eğitim işlerini bn yapıyorum makbuz da kesiliyor. Ben bu hazırladıgım risk analizine iş güvenliği uzmanı olarak mı imza atmalıyım yoksa danışman olarak mı. Sonuçta bu işyerleri normalde kendileri de risk analizini yapabilirler
Risk analizini uzman yapar diye hiç bir mevzuatın hiç bir yerinde bir ibare yoktur. İş veren yapar ya da yaptırır demektedir. Bu yüzden yaptığınız risk analizinin altına istediğin sıfatta imza atabilirsin. O risk analizinin geçerli olmasının tek şartı ''İş Sağlığı Ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği(29.12.2012)'' ne uygun olsun...

papillon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
öyle sorular soruluyorki yönetmeliklerin hiç okunmadığı çıkıyor ortaya.risk değerlendirmesi yönetmeliği 11.madde derki;
Dokümantasyon
MADDE 11 – (1) Risk değerlendirmesi asgarî aşağıdaki hususları kapsayacak şekilde dokümante edilir.
a) İşyerinin unvanı, adresi ve işverenin adı.
b) Gerçekleştiren kişilerin isim ve unvanları ile bunlardan iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi olanların Bakanlıkça verilmiş belge bilgileri.
c) Gerçekleştirildiği tarih ve geçerlilik tarihi.
ç) Risk değerlendirmesi işyerindeki farklı bölümler için ayrı ayrı yapılmışsa her birinin adı.
d) Belirlenen tehlike kaynakları ile tehlikeler.
e) Tespit edilen riskler.
f) Risk analizinde kullanılan yöntem veya yöntemler.
g) Tespit edilen risklerin önem ve öncelik sırasını da içeren analiz sonuçları.
ğ) Düzeltici ve önleyici kontrol tedbirleri, gerçekleştirilme tarihleri ve sonrasında tespit edilen risk seviyesi.
(2) Risk değerlendirmesi dokümanının sayfaları numaralandırılarak; gerçekleştiren kişiler tarafından her sayfası paraflanıp, son sayfası imzalanır ve işyerinde saklanır.
(3) Risk değerlendirmesi dokümanı elektronik ve benzeri ortamlarda hazırlanıp arşivlenebilir.

papillon

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
yönetmeliği incelerseniz soruların çoğunun cevabı var. risk değerlendirmesi ekibi ile ilgilide bilgi var.

jeo20

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Size göre yok.. Kişileri yanlış yönlendirmeyelim...

anlamadım ??? siz sahada bu işi yapıyomusunuz ?

bir şey sormak istiyorum, 15 kişilik bir firmaya risk analizi yapıyorum, imzamı atıyorum ve sertifika no mu yazıyorum, ama fatura kesmiyorum. ilerde bir sorun olur mu????

Maliye tarafından bir denetleme olmadığı sürece sıkıntı olmaz.Ancak fatura kesmeniz gerekli.İlerde bir cezaya sebebiyet olabilir.(vergisiz kazanç helal değildir)

öftmz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bir işyerine atanmıyorsunuz ve işyeri ile ilgili risk değerlendirmesi hazırlayıp iş güvenliği uzmanı olarak imza atıyorsunuz..
Bu şekilde yapılan analizler kabul görüyormu ??
Evet görüyor. 145 işletmeye risk analizi yaptım bu şekilde .

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.