Soru Danışmanlık Firmamdan Isg Danışmanlığıda Vermek Istiyorum

Konu, 'Ortak Sağlık Güvenlik Birimleri (OSGB) Hakkında' kısmında PEMPEYALÇIN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. PEMPEYALÇIN

PEMPEYALÇIN TÜİSAG Üyesi

Merhaba, Satın alma hizmetleri üzerine bir danışmanlık firmam var ve danışmanlığını yapmış olduğum firmaların iş güvenliğini de almak istiyorum bunun için mevcut danışmanlık firmam için İSG iş koşlu eklettirmem gerekli midir? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına bir sözleşme sunma gerekli mi? (C Sınııfı iş güvenliği uzmanlık belgem var)

2. Tolgature

Tolgature Guest

Sadece iş güvenliği uzmanı hizmeti verecekseniz birşey ekletmenize gerek yok. Hizmet vereceğiniz firmaya e-devlet üzerinden atamanızı gerçekleştirmeniz yeterli. (Tabi birde hizmet verdiğiniz firmada hizmet süreniz kadar sigortalı görünmeniz lazım.)

PEMPEYALÇIN bu yazıya teşekkür etti.
  3. PEMPEYALÇIN

PEMPEYALÇIN TÜİSAG Üyesi

Tolga Bey fatura işlemlerinde fatura üzerine ''iş güvenliği danışmanlık hizmeti '' yazmam gerekli herhalde.. Bu konuda bilginiz var mıdır?

4. PEMPEYALÇIN

PEMPEYALÇIN TÜİSAG Üyesi

Firmalarla kağıt üzerinden de ek bir sözleşmem yapmam gerekli midir peki?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Tolgature

Tolgature Guest

Hayır gerek yok e-devletten yaptığınız sözleşmenin çıktısını alarak imzalamanız yeterli

6. Tolgature

Tolgature Guest

Fatura kesemezsiniz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Tolgature

Tolgature Guest

Yani isg uzmanlık hizmeti adına OSGB yetki belgeniz olmadan fatura kesemezsiniz.

8. PEMPEYALÇIN

PEMPEYALÇIN TÜİSAG Üyesi

Peki faturalandırma işlemini nasıl yapılacak. E -devlet üzerinden sözleşme yapıldığında fatura kesildi bölümü var. bu durumda bir çıkış noktası var mıdır?

9. Tolgature

Tolgature Guest

Firmanız üzerinden OSGB yetki belgeniz olmadan İSG hizmet faturası kesemezsiniz. E-devlette ki fatura kısmına takılmayın. Hizmet vermenizin tek yolu sigortalı görünmeniz. İllaki firmamdan fatura keseceğim derseniz Hizmet deyip gecin. İsg hizmet faturası kesemezsiniz.

10. PEMPEYALÇIN

PEMPEYALÇIN TÜİSAG Üyesi

uzmanlığı aldığım firma için fatura kesmesem olur mu?
    faturanın kesilmiş olması veya kesilmemesi durumunda yasal bir işlemle karşılaşır mıyım?
    sonuçta uzmanlık hizmeti vereceğim bunun için vergi vermem gerekli değil mi?
    bu konu hakkında farklı yorumlar aldığım için soruyorum..

11. Tolgature

Tolgature Guest

Sigortanızı yatıracaklar, maaşlı görüneceksiniz.

12. PEMPEYALÇIN

PEMPEYALÇIN TÜİSAG Üyesi

çok teşekkür ederim.

13. Tolgature

Tolgature Guest

Rica ederim

14. öznurömer

öznurömer TÜİSAG Üyesi

evet fatura kesmelisiniz benım danışmanlıkm fırmam var öle yapıorum faturayı X ayının danışmanlık bedeli ( iş güvenliğiğ uzmanlığı, dendetim, risk analizi bedeli vs ) yazıyorum.. faturasız olmaz dıye bılıyorum..

15. öznurömer

öznurömer TÜİSAG Üyesi

ayrıca bagkur yatırıyorsanız kendı adınıza danışmanlık fırmanızda çalıştıgınız işyerının sızın sigortanızı yatırmanıza gerek yok diye biliyorum.. umarım yanılmıyorumdur çünkü ben bu şekılde çalışıyorum..

16. Tolgature

Tolgature Guest

İSG HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    MADDE 5 –
    (1) İşveren, işyerlerinde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin belirlenmesi ve uygulanmasının izlenmesi, iş kazası ve meslek hastalıklarının önlenmesi, çalışanların ilk yardım ve acil tedavi ile koruyucu sağlık ve güvenlik hizmetlerinin yürütülmesi amacıyla; çalışanları arasından bu Yönetmelikte belirtilen nitelikleri haiz bir veya birden fazla işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Gerekli nitelikleri haiz olması halinde tehlike sınıfı ve çalışan sayısını dikkate alarak bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.

(2) İşveren, işyerinde gerekli niteliklere sahip personel bulunmaması halinde birinci fıkrada sayılan yükümlülüklerinin tamamını veya bir kısmını, OSGB’lerden hizmet alarak yerine getirebilir.

(3) İşveren, işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının tam süreli görevlendirilmesi gereken durumlarda İSGB kurar. Tam süreli işyeri hekimi görevlendirilen işyerlerinde, diğer sağlık personeli görevlendirilmesi zorunlu değildir.

17. PEMPEYALÇIN

PEMPEYALÇIN TÜİSAG Üyesi

18. PEMPEYALÇIN

PEMPEYALÇIN TÜİSAG Üyesi

Öznur Hnm. Merhaba..
    Çalışma Sosyal Güvenlik bakanlığına danışmanlık firmamız için bir bildirim yapmamız gerektiğini öğrendim. Sizde bunun için bir dileke örneği varmıdır.

19. Sezer Kurgun

Sezer Kurgun TÜİSAG Üyesi

danışmanlık firması ile bireysel isg uzmanlığı yapmak mümkün mü

20. PEMPEYALÇIN

PEMPEYALÇIN TÜİSAG Üyesi

evet mümkün fakat çsgb'ye bildirim yapılması gerekli. (danışmanlık firmasının bildirim yapması gerekyor.)

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica