Haber Demir Çelik Fabrikası Personeline Yangın Eğitimi - Bilecik

Konu, 'Eğitim Haberleri' kısmında Serçin YAPRAK tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Serçin YAPRAK

Serçin YAPRAK TÜİSAG Üyesi

Demir Çelik Fabrikası Personeline Yangın Eğitimi

1.jpg

Bozüyük Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personeli tarafından Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren Bilecik Demir Çelik Fabrikası personeline yangın eğitimi verildi.

22.jpg

Fabrika bahçesinde verilen yangın eğitiminde, yangın çeşitleri ve meydana gelebilecek yaralanmalar konusunda bilgiler verilerek yangın çıkmaması için alınması gereken önlemler anlatıldı. Su hortumu ile yangın söndürme tüpünün kullanımının anlatıldığı eğitimde ayrıca yangın söndürme tatbikatı da yapıldı. Eğitimin sonunda personel sırayla yangın söndürme tüpü kullanarak uygulama yaptı.

Kaynak: IHA

2. Orbay ERSEN

Orbay ERSEN TÜİSAG Üyesi

Bilecik Demir Çelik fabrikasında iş güvenliği uzmanıyım. Evet 2014 yılı haziran ayında yangın eğitimi verildi, fakat resimler tamamen gerçeği yansıtmıyor. 210 personeli olan bir fabrikayız ve tüm personel bu eğitime katılmıştır.

3. barbarouge

barbarouge TÜİSAG Üyesi

demirçelik fabrikasında a sınıfı isg uzmanı İDİM. malum sebepler yüzünden ayrılmak zorunda kaldım. bu fabrikada hiçbirşey yokken nisan 2014 ayında göreve başladım ve herşeyi tüm sistemi sıfırdan oluşturduk. isg adına ne gerekiyorsa mümkün mertebe elimizden geldiğince yapmaya çalıştık. çalışanların ilk isg işe giriş eğitimleri verildi, isg kurulu oluşturuldu, aylık kurul toplantılarında sorunlar ele alınarak tartışıldı, risk analizi yapıldı, acil eylem planları ve acil durum ekipleri yangın ilkyardım vs. oluşturulup ilkyardım eğitimi aldırıldı personele ve bu resimde görüldüğü üzere yangın tatbikatı yapıldı. ama burada şöyle bir ayrıntı var henüz o zaman fabrika üretime geçmiş değildi bakım onarımdaydı ve çalışan sayısı 80 di.
    üretime geçtikten sonra isg için birçok vaadedilen (toplantılarda) şeyler ki bunlar önemli hayati tehlike arzeden risklerdi UNUTULDU yada es geçilmeye başlandı hep öncelik ne olursa olsun ÜRETİM olsundu. bu şekilde çalışmalar pamuk ipliğine bağlı devam ederken de toplantılarda hep 4-5 aynı hayati önem arzeden sorunlar tartışıldı ve karar defterinde de yazılı olduğu üzere yapılacağı ama gerçekte hiçbişey yapılmadığı şeklinde devam ederken ki bunlardan en önemlileri de işte yangın tesisatıyla ilgili olanıydı. çalışanların eğitimi için bile uygun ortam sağlanamadığından eğitimlere başlanamamıştı.yüksekte yapılan çalışmalardaki sounlar çözülmemişti, vinçlerde çalışanlşarın belgeleri yoktu çalışanların kkd leri eksikti vs.
    artık bu sorunların bir an önce çözülmesi için son 2 ay üzerinde yaptığımız orbay ersen ve çalışan temsilcileri ve çalışanlarla birlikte masaya yatırılıp en kısa sürede bu hayati önem arzeden sorunların çözülmesi aksi takdirde çalışmanın durdurulması ve bakanlığa bildirim gereklğili ile ilgili çalışmalarımız devam ederken, başından beri birçok emek verdiğimiz ve isg anlamında elimizden geldiğince birşeyler üretmeye çalıştığımız demirçelik fabrikası iris OSGB tarafında yapılan dayatmalarla( hiç etik olmayan siyasi güç kullanılarak ve işverenin önüne engeller çıkarılarak) işimize son verilmiştir. ***Kesildi***

Last edited by a moderator: 5 Şubat 2015
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica