Soru : Depo Raflarının Sabitlenmesi

Burak HEKİM

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (A)
arkadaşlar depo raflarının sabitlenmesi konusunda hangi yönetmelik tüzük maddesi vb. var bilen varsa yardımcı olursa sevinirim.

Cem AKBULAK

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
sınava çalışırken böyle bi maddeye rastlamadım ancak sabitleme gerekiyorsa yapılacaktır elbette..

Ersin

Deneyimli Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
evet proaktif düşünce ile hareket etmek gerekir

alix

Paylaşımcı Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (A)
Tüzügün ilgili maddesinde genel bir ifade vardır. Ayrıca yaptığınız/yapacağınız risk analizi sonuçlarına göre raflarını değerlendirebilirsiniz. Genel uygulama olarak sabitleme, yükseklik, mukavemeti ve taşıma kapasitelerinin dikate alınarak değerlendirmesi uygun olacaktır.

sümeyra

Üye
TÜİSAG Üyesi
firmamda, depo bölümünde iş kazası yaşandı. personelin transpalet ile malzemeyi alırken, en üst raftan malzemenin düşmesi sonucu burnu hasar gördü. iş kaza inceleme ttanğında, kazanını bie bölümünün raf kaynaklı olduğu ortaya çıktı ve rafların sabitlenmesi kararı alındı. isg uzmanı tarafından onaylandı.

eniyiisg

Üye
TÜİSAG Üyesi
deprem anıda rafların birbiri ile irtibatlı olması, rafların devrilmesini önler yani rafların birbirine ve -veya duvara sabitlenmesi önemli bir konu

hakanyılmaz11

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman Adayı (C)
rafları birbirine yada duvara bağlama fikriniz çok büyük bir yanlıştır, hiç bir bilgiye ve tecrübeye dayanmaz sadece mantık çerçevesinde söylenmiştir.
nedenlerini ve gerçekten bu riskleri ortadan kaldırma yolunu bir daha ki yorumum da yazarım

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
milli eğitim de iş güvenliği uzmanı olarak çalışmaktayım. özellikle okullarda sınıf kitaplıkları vb. dolaplar her an devrilme tehlikesi var. ancak ben de mevzuat olarak nereye bağlayacağımı bulamadım. yardımcı olursanız sevinirim.

Bülent Avşar

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Madde 9 - Her işyerinde,makine,tezgah,malzeme ve benzeri
tesisler,çalışan
işçilerin işlerini rahatça yapmalarına engel olmayacak ve herhangibir
tehlikeye
sebebiyet vermeyecek şekilde yerleştirilecek ve bunlar,gereği gibi
korunacaktır.
İş sağlığı ve güvenliği tüzüğünde böyle bir madde var. sanki bu maddeye bağlayabilriz gibi geldi ama

Kadir Dolmaz

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
Yapı İşlerinde İŞ Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliği, Ek 4( Yapı Alanları İçin Asgari Sağlık ve Güvenlik Şartları)

Sağlamlık ve dayanıklılık

28– Beklenmeyen herhangi bir hareketi nedeniyle çalışanların sağlık ve güvenliğini etkileyebilecek her türlü malzeme, ekipman ile bunların parçaları güvenli ve uygun bir şekilde sabitlenir.

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliği, Ek 1 (İş Ekipmanlarında Bulunacak Asgari Gerekler)

2.6.
Çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından gerekiyorsa, iş ekipmanı ve parçaları uygun yöntemlerle sabitlenir.

ilgili yönetmeliklerin maddelerine dayandırılabilir diye düşünüyorum.

Malesef ki tam hükümler çıkarmakta bu tür durumlarda zorlanıyoruz. Bazı tehlikelerde iş güvenliği uzmanının insiyatifine kalabiliyor.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.