Tartışma : Devlet Okullarında Çalışan İş Güvenliği Uzmanları

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar burada özellikle kamu okullarında çalışan arkadaşlarla bilgi paylaşımı ve fikir alış verişi için bu konu başlığını açtım isteyen herkes katkıda bulunabilir.
selamlar

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
İlk soruda benden gelsin: Okulumuzun müdürü değişti ve İSG uzmanı da değişti daha önceki uzman arkadaşın notere onaylatmış olduğu tespit ve öneri defterini aynen kullanabilir miyim ? nasıl olsa defterin her sayfası altında işyeri hekimi , isg uzmanı , işveren imza yerleri mevcut bu konuda ne dersiniz. bu arada okulumuza iş yeri hekimi görevlendirilmedi bu defteri sadece benim yazıp onaylamam yeterli olur mu ?

AHMETKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
Kullanılabilir eski defter, size de faydası olur önceden ne yapılmış neler yapılmamış takip için. İşyeri hekimi görevlendirmesi 2016 da başlayacak kamuda, o zamana kadar tespit ve öneri defterine yazabilirsiniz hekim görevlendirilmeli diye. Bir de hocam naçizane tavsiyem; okullarda yavrularımız için özellikle elektrik tehlikesine karşı risk analizi yapmanız ve işaretlemeleri çocukların anlayacağı şekilde çok ta yönetmeliğe bağlı kalmayacak şekilde uyarıcı olmasını, belirli zamanlarda toplayarak bu uyarıların anlamlarını göstermeniz faydalı olacaktır.

ÖZGÜR ASLANN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Merhaba arkadaslar kamu okullarinda isg uzmani muhtemelen fizik kimya meslek ogretmenleri icinde uzmanlik belgesi olanlar yapar. Aytica disaridan isg uzmani olarak muracat ederek calisma imkanimiz olabir mi? Bilgisi olan var mi bu konuda

Moderatör tarafında düzenlendi:

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Merhaba arkadaslar kamu okullarinda isg uzmani muhtemelen fizik kimya meslek ogretmenleri icinde uzmanlik belgesi olanlar yapar. Aytica disaridan isg uzmani olarak muracat ederek calisma imkanimiz olabir mi? Bilgisi olan var mi bu konuda
bu konuda milli eğitim bakanlığının genelgesi var buna göre meb okulları dışarıdan isg hizmetini parayla alamaz sadece mevcut personelinden kullanabilir 2014-16 nolu genelge ekte

Ekli dosyalar

• MEB Genelge 2014-16.pdf
    286.4 KB · Görüntüleme: 111

KEZBAN ÇELİK

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
bu konuda milli eğitim bakanlığının genelgesi var buna göre meb okulları dışarıdan isg hizmetini parayla alamaz sadece mevcut personelinden kullanabilir 2014-16 nolu genelge ekte
Bu genelge eski daha sonra ödeme ile ilgili ekteki yazı gönderilmiştir.

Ekli dosyalar

• MEB.docx
    423.6 KB · Görüntüleme: 140

ÖZGÜR ASLANN

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Yani sonuc itibari ile kurum icinde gorevlendirme yapiliyor. O kapilar kapali bize:)

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Bu genelge eski daha sonra ödeme ile ilgili ekteki yazı gönderilmiştir.
Kezban hanım gönderdiğiniz genelge içerinde hiç bir değişiklik yok zaten dışardan hizmet alımı yok sadece meb personelinde ödemenin hangi kalemden yapılacağı yazıyor ....kurum personelinden isg uzm. olarak çalıştırılacak olan .... ve son paragraf

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kullanılabilir eski defter, size de faydası olur önceden ne yapılmış neler yapılmamış takip için. İşyeri hekimi görevlendirmesi 2016 da başlayacak kamuda, o zamana kadar tespit ve öneri defterine yazabilirsiniz hekim görevlendirilmeli diye. Bir de hocam naçizane tavsiyem; okullarda yavrularımız için özellikle elektrik tehlikesine karşı risk analizi yapmanız ve işaretlemeleri çocukların anlayacağı şekilde çok ta yönetmeliğe bağlı kalmayacak şekilde uyarıcı olmasını, belirli zamanlarda toplayarak bu uyarıların anlamlarını göstermeniz faydalı olacaktır.
Ahmet bey elektrik için risk analizini hazırlıyorum bunun yanında okulun tüm dağıtım panolarına kaçak akım koruma rölesi takılmasını (30mA ) isteyeceğim gerekli uyarı işaretlerini de yapıştıracağız başka bir öneriniz varsa beklerim çalıştığım okul zaten bir meslek lisesi

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
özel okullara müracaat edebilirsiniz
çalıştığım okul meslek lisesi tüm elektrik panolarına kaçak akım koruma isteyeceğim ayrıca uyarı levhaları yapıştırmaya başladık önerileriniz için teşekkürler başka önerileriniz varsa memnuniyetle dikkate alırım bu okullarda okuyan yavrularımız hepimizin yavruları bu konuya bu şekilde yaklaşıyorum

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
okul idaresi tespit öneri def. bana verdi okulda çal. per. sayısı 50 den fazla ben bu defteri istediğim gibi yazabilir miyim veya isg kurulu ile alınan kararları mı yazman gerekli .
benim yazıp imzaladıklarımı okul idaresi imzalamazsa ne olur.

AHMETKILIÇ

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (A)
okul idaresi tespit öneri def. bana verdi okulda çal. per. sayısı 50 den fazla ben bu defteri istediğim gibi yazabilir miyim veya isg kurulu ile alınan kararları mı yazman gerekli .
benim yazıp imzaladıklarımı okul idaresi imzalamazsa ne olur.

istediğiniz zaman doldurabilirsiniz kuruldan bağımsızdır, müdürün onayına ihtiyacınız da yok, imzalasalar bilgileri olsa daha iyi tabii ki.
Bana öyle geliyor ki isg-katip ten bu yazdıklarımızı oraya yazmamızı isteyecekler 2016 da, bu şekilde olursa noter-yazdım yazmadım derdi olmayacak.

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
istediğiniz zaman doldurabilirsiniz kuruldan bağımsızdır, müdürün onayına ihtiyacınız da yok, imzalasalar bilgileri olsa daha iyi tabii ki.
Bana öyle geliyor ki isg-katip ten bu yazdıklarımızı oraya yazmamızı isteyecekler 2016 da, bu şekilde olursa noter-yazdım yazmadım derdi olmayacak.
bende sizinle aynı fikirdeyim hatta e devlete bu konuda bir çalışma yapılması için yazı yazmayı bile düşünüyorum artık her şey online olarak izlenir bizimde sorumluluğumuz gereği yerine getirilmiş olur hatta bu eksiklikler için bir temrin süresi bile verilmeli otomatik olarak e devlet ilgili kişileri uyarmalı

bulentavsar

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman Adayı (C)
Arkadaşlar burada özellikle kamu okullarında çalışan arkadaşlarla bilgi paylaşımı ve fikir alış verişi için bu konu başlığını açtım isteyen herkes katkıda bulunabilir.
selamlar
merabalar ben de ilçe milli eğitimde isg büro yöneticisi olarak çalışıyorum. okullarda isg uzmanı görevlendirmesi dahas mantıklı geldi bana acaba ücrelendirmeniz nasıl 80 saat isg ücreti + 18 saat ek ders alıyorum ben okulda görevlendirilince nasıl oluyor ücret aynı mı ? Birde her okulda görevlendirme oluyor mu yoksa sadece çalışan sayısı en az 50 olan okulllarda mı oluyor ben ilçe mem deyim ama il koordinatörüne sorduğumda okullarda şimdilik olmayacak dedi yani mem dururken okula vermek istemiyolar sanırım ancak şu anda iş yüküm çok olduğu için tek okul olursa daha iyi olur diye düşünüyorum

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
merabalar ben de ilçe milli eğitimde isg büro yöneticisi olarak çalışıyorum. okullarda isg uzmanı görevlendirmesi dahas mantıklı geldi bana acaba ücrelendirmeniz nasıl 80 saat isg ücreti + 18 saat ek ders alıyorum ben okulda görevlendirilince nasıl oluyor ücret aynı mı ? Birde her okulda görevlendirme oluyor mu yoksa sadece çalışan sayısı en az 50 olan okulllarda mı oluyor ben ilçe mem deyim ama il koordinatörüne sorduğumda okullarda şimdilik olmayacak dedi yani mem dururken okula vermek istemiyolar sanırım ancak şu anda iş yüküm çok olduğu için tek okul olursa daha iyi olur diye düşünüyorum

maalesef 1 temmuz 2017 yılına kadar okullarda isg uzm. görevlendirilmesi yapılmayacakatır.bunu sebebi TBMM’ye verilen “Türkiye Varlık Fonu Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı” nın 63. maddesiyle kamu kurumları ile 50’den az işçisi olan az tehlikeli işyerlerinde uzman ve hekim
çalıştırma zorunluluğu 1/7/2017 tarihine ertelenecek.

6331 sayılı kanun yayımlandığında kamu kurumlarında iş güvenliği profesyoneli görevlendirme zorunluluğu 1/7/2014 tarihinde yürürlüğe girecekti. Fakat yapılan düzenlemeyle 1/7/2016 tarihine yani 2 yıl sonrasına erteleme yapılmıştı. Şimdi yapılacak ertelemeyle 1 yıl sonraya ötelenmiş olacak.

Birçok kamu kurumu 1 temmuz 2016 tarihini dikkate alarak iş güvenliği uzmanı veya işyeri hekimi görevlendirmesi yapmış veya bu konuda hizmet alımı yapmıştı. Kamu kurumlarının ertelemeyle birlikte ödemeler konusunda nasıl bir tavır takınacağı belirsiz durumda. Bu nedenle uzman ve hekimlerin mağduriyeti söz konusu olabilir.

MADDE GEREKÇESİ

MADDE 63- 6331 sayılı Kanunda iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işverene çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirme yükümlülüğü getirilmiş, belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması halinde, bu hizmetin ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilmesi hüküm altına alınmıştır. Bu hükümlerin yer aldığı 6 ncı ve 7 nci maddelerin; kamu kurumlan ile elliden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için ilk olarak 1/7/2016 tarihinde uygulamaya konulması öngörülmüştür. Ancak kamu kurumlarmda uygulamada yaşanan sorunların giderilmesi, ekonomik açısından küçük esnafların da yer aldığı elliden az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan yaklaşık 1 milyon işyeri ve 4.2 milyon çalışanın kapsama girmesiyle, işyerlerinin kendi çalışanları arasından görevlendirmelerine imkan sağlanması açısından zaman tanınması amacıyla 6331 sayılı Kanunun 6 ncı ve 7 nci maddelerinin; kamu kurumlan ile elliden az. çalışanı olan ve az. tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2017 tarihinden itibaren yürürlüğe konulması hususu düzenlenmektedir.

ERTELEME YAPAN MADDE

MADDE 63-20/6/2012 tarihli ve 6331 sayılı İş Sağlığı vc Güvenliği Kanununun 38 inci maddesinin birinci fıkrasının (a) bendinin (1) numaralı alt bendinde yer alan “1/7/2016” ibaresi “1/7/2017” şeklinde değiştirilmiştir.
hülasa 2017 yılında ancak bir okula geçebilirsiniz.
Ayrıca çalışma saatlerini sormuşsunuz eğer okulda çalışan sayınız fazla ise okullardada 80 saat ücret alabilirsiniz fakat bu 80 saat kesinlikle diğer ders saatleriyle çakışmaması lazım.Okullarda çalışan sayısına ve tehlike türüne göre çalışma saatıniz belirlenmektedir.
  • Az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 10 dakika
  • Tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 20 dakika
  • Çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, çalışan başına ayda en az 40 dakika
İş güvenliği uzmanından hizmet alması gerekmektedir. eğer okulunuz ilkokul orta okul, Anadolu lisesi ise az tehlikeli sınıftır.Meslek liseleri tehlikeli sınıfta yer alır (NACE kodlarından bakabilirsiniz.) meslek lisesinde 50 personeli olan bir okulda alacağınız ücret 50*20=1000dk 1000/60=16 saattir/ay yani alacağınız okulun personeli alacağınız parayı belirler bu yüzden bir veya birkaç okul alabilirsiniz.
umarım yardımcı olmuşumdur
selamlar

Nazmi sarıgül

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İyi günler soruma cevap veren olursa minnettar olurum. Bir ortaokulda öğretmenlik yapıyorum okullarda isg uzmanı görevlendirmesi devam ediyorum ? Ediyorsa ne yapmam gerekiyor yazarsanız sevinirim teşekkürler

Nazmi sarıgül

Acemi Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
İyi günler soruma cevap veren olursa minnettar olurum. Bir ortaokulda öğretmenlik yapıyorum okullarda isg uzmanı görevlendirmesi devam ediyorum ? Ediyorsa ne yapmam gerekiyor yazarsanız sevinirim teşekkürler

erkam4109

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Kusura bakmayın şifreyi bulamadım geç gördüm
1 temmuz 2017 tarihine torba yasa ile kadar devlet okullarında isg uzm görevlendirilmesi askıya alınmıştır. fakat isg ile ilgili okul müdürlüklerinin sorumlulukları devam etmektedir.

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.