Soru : Diğer Sağlık Personeli

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
İlknur hanım yapılan duyuruda geçici sertifikaların iptal olacağı yönünde ama zaten belgesiz çalışmak 2015 yılından itibaren yasak çünkü ısg katıp sisteminden dsp ataması gözükmesi gerekiyor ve bu atama içinde sertifika şart.

İsmail bey,
duyuru ve yönetmeliğe rağmen Katipteki DSP sayısında bir değişim olmadı henüz geçici yetkiler iptal olunmamış,
devlet bile yönetmelik dinlemiyor :)

ismail keklik

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
İsmail bey,
duyuru ve yönetmeliğe rağmen Katipteki DSP sayısında bir değişim olmadı henüz geçici yetkiler iptal olunmamış,
devlet bile yönetmelik dinlemiyor :)
Uğur bey sınav duyurusu yayınlanmadığı için. Isg katipten sınav durumu sorgulama yaptığınızda başarılı olmanız halinde isminiz bankaya başarısız olursanız isminiz 30 nisan ısg sınavı için osym ye bildirilecektir yazıyor. ama inşallah geçici sertifikaları dediğiniz gibi iptal etmeyi unutur yada ertelerler kim bilir kaç kişi işsiz kalmaktan kurtulur.:hayır:

Ysmn Tuna

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Yasemin hanım kazandığınız için tebrik ederim. öncelikle geç cevap verdiğim için kusura bakmayın biraz araştırma yapıp size doğru bilgi vermek istedim.
  1. Sertifikanın size çok katkısı olacağı kanaatindeyim. çünkü; çalıştığınız kurumun tehlike sınıfını tehlikeli ve az tehlikeli olarak belirtmişsiniz ancak ilerde hastane ortamında çalışacağınız zaman çok tehlikeli sınıf olacak ve orada dsp olarak atama yaptırabilirsiniz. birde ben inanıyorum ki ilerde tüm devlet okullarında dsp çalıştırılacağı inancındayım. bence bu sertifikaya sahip olduğunuzu amiriniz vasfında (idari olarak) kimse bildirmenizi personel evrak dosyanıza işletmenizi tavsiye ederim. (dsp ihtiyaç halinde direk sizle irtibata geçerler)
  2. özelde çalışma şansınız artık kalmadı çünkü işsağlığı ve güvenliği genel müd. 2016 yılından itibaren ısg katip üzerinden yapılan atamalarda sgk bildirimi istiyor buda sizi gizli bir şekilde çalışmanıza engel teşkil eder kayıt altına alınmış olursunuz.
  3. istemiş olduğunuz görev yetki ve sorumlulukları Ek' te gönderiyorum.
birde size tavsiyem ısg katip sayfasını arasıra kontrol edip duyuru kısmına bakın bazen bizle ilgili yeni duyurular olabiliyor. büyük ihtimal bu hafta sınavda başarılı olan arkadaşlar için duyuru yapılır bundan sonra ziraat bankasına tc numaranızla sertifika ücretini yatırıp ısg katip inizin açılmasını beklemeniz olacak. not : dsp arayan kişilerin iletişim bilgilerinizi görmesini istiyor musunuz onayı ister onu kapatmanızı tavsiye ederim. özelde çalışamayacağınız için boşuna sizi rahatsız etmesinler)
umarım sorularınıza cevap verebilmişimdir.[/QUOT

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
Uğur bey sınav duyurusu yayınlanmadığı için. Isg katipten sınav durumu sorgulama yaptığınızda başarılı olmanız halinde isminiz bankaya başarısız olursanız isminiz 30 nisan ısg sınavı için osym ye bildirilecektir yazıyor. ama inşallah geçici sertifikaları dediğiniz gibi iptal etmeyi unutur yada ertelerler kim bilir kaç kişi işsiz kalmaktan kurtulur.:hayır:

Bana kalırsa Aralık sınavındaki başarılı arkadaşların durumu Katipte güncellendiği anda başarısız olan diğer arkadaşların geçici yetkileri yönetmelik ve duyuruda olduğu gibi iptal edilecektir, aksi halde belge sahibi arkadaşlar için bu durum piyasa koşulları açısından hak kaybına dönüşebilir,

Ysmn Tuna

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Şu anda kurum değiştirmeyi düşünmüyorum.İsmail bey,kanundaki tabiri ile kolluk kuvvetlerinde(EGM)kurum hemşiresiyim.kurum geçen yıllarda bir İSGB kurdu yalnız c sınıfı uzman çalıyor.ben bu bölümde çalış mak istiyorum ama sertifikalı Dr yok. Sorularıma kısmı olarak ce vap aldım emeğıniz için ve cevapladıgınız için teşekkür ederim...

ismail keklik

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Şu anda kurum değiştirmeyi düşünmüyorum.İsmail bey,kanundaki tabiri ile kolluk kuvvetlerinde(EGM)kurum hemşiresiyim.kurum geçen yıllarda bir İSGB kurdu yalnız c sınıfı uzman çalıyor.ben bu bölümde çalış mak istiyorum ama sertifikalı Dr yok. Sorularıma kısmı olarak ce vap aldım emeğıniz için ve cevapladıgınız için teşekkür ederim...
Yasemin hanım kurumunuz eğer İSGB birimi kurdu ise İşyeri hekimi olmak zorunda hekim olmadan isgb kuramazlar. zaten bizlerin az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta çalıştırma zorunluluğunu kaldırdılar.ilk mesajınızda kurumunuzun tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta yer aldığını söylemiştiniz bu sebepten işyeri hekimi olsa bile sizin yani bir dsp nin atanma zorunluluğu yok. bilginiz olsun

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
.... kurumunuz eğer İSGB birimi kurdu ise İşyeri hekimi olmak zorunda hekim olmadan isgb kuramazlar...

İSG Hizmet Yönetmeliği Madde 11;
(1) Tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekli olmayan hallerde işveren, görevlendirdiği kişi veya OSGB’lerin görevlerini yerine getirmeleri amacı ile asgari bu maddedeki şartları sağlar (yani isgb şartları)
...
(6) Tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi zorunlu olmayan hallerde, işyerinde bu maddeye göre oluşturulan ve belirtilen şartları karşılayan birim, düzenlenen sağlık raporları bakımından İSGB olarak kabul edilir.

Ysmn Tuna

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Yasemin hanım kurumunuz eğer İSGB birimi kurdu ise İşyeri hekimi olmak zorunda hekim olmadan isgb kuramazlar. zaten bizlerin az tehlikeli ve tehlikeli sınıfta çalıştırma zorunluluğunu kaldırdılar.ilk mesajınızda kurumunuzun tehlikeli ve az tehlikeli sınıfta yer aldığını söylemiştiniz bu sebepten işyeri hekimi olsa bile sizin yani bir dsp nin atanma zorunluluğu yok. bilginiz olsun
Desenize, o zaman bu kurum için benim sertifikalı bir hemşire olmamım bir artısı pek olmayacak......Sınavı geçtik Rabbim bir kapı açar inşallahhh

ismail keklik

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
İSG Hizmet Yönetmeliği Madde 11;
(1) Tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi gerekli olmayan hallerde işveren, görevlendirdiği kişi veya OSGB’lerin görevlerini yerine getirmeleri amacı ile asgari bu maddedeki şartları sağlar (yani isgb şartları)
...
(6) Tam süreli işyeri hekimi ve iş güvenliği uzmanı görevlendirilmesi zorunlu olmayan hallerde, işyerinde bu maddeye göre oluşturulan ve belirtilen şartları karşılayan birim, düzenlenen sağlık raporları bakımından İSGB olarak kabul edilir.
evet uğur bey yani işyeri hekimi olmadan isgb kurulabilir mi
İsmail Bey merhaba... Kamuda çalışıyorum.Aslında bu sertifikayı almak istemem deki amaç; daha nezih ve özellikli biryerde mesleğim adına verimli olmak içindi.Yalnız ikinci girişimde şükür ki başarılı oldum.Şimdiiii sınavı kazandım sertifikanın getirisini anlamakta zorlanıyorum.Kurumda bir bölüm tehlikeli, diğer bölümler de az tehlikeli gruba giriyor.Ve İ.H.sertifikalı hekimde yok. Peki yönetmeliklerde geçen ih. ile çalışır ve v.s ilgili maddeler var.işveren(kurum müdürü) beni İSGB görev vermeyebilir mi?sertifikama rağmen.başka emsalim yok.Hadi görevlendirme yaptı, sorumluluklarım,yetkilerim nelerdir?Kamuda çalışırken kısmi süreli özellerde de çalışabilirmiyim? TEŞEKKÜREDERİM.
Yasemin hanım size kısmi de olsa müjdem var ama net doğru olup olmadığı sizin elinizde bazı kamuda çalışan arkadaşlar alo 170 hattını arayıp kamuda çalışan yardımcı sağlık personelinin dsp olarak özelde çalışabilirler mi diye cevap olarak çalıştığınız kamu kurumundan mukavemet yazısı alıp çalışacağınız özel kurumu gösterip 30 saat çalışma hakkı tanıyorlarmış. isterseniz sizde 170 arayıp bir teyit alın eğer doğruysa 30 saatlik ek işinizi arayışlara başlayın. bu arada sertifika ücretini ziraat bankasına yatırabilirsiniz tc kimlik numaranızı söyleyip sertifika ücreti derseniz hemen bilgileriniz çıkıyor birde sertifikanız elinize geçene kadar verilen dekontu saklayın.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)

...net doğru olup olmadığı sizin elinizde bazı kamuda çalışan arkadaşlar alo 170 hattını arayıp kamuda çalışan yardımcı sağlık personelinin dsp olarak özelde çalışabilirler mi diye cevap olarak çalıştığınız kamu kurumundan mukavemet yazısı alıp çalışacağınız özel kurumu gösterip 30 saat çalışma hakkı tanıyorlarmış. .
6331 Madde 8
(8) Kamu sağlık hizmetlerinde tam süreli çalışmaya ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, işyeri hekimlerinin ve diğer sağlık personelinin işyeri sağlık ve güvenlik birimi ile ortak sağlık ve güvenlik birimlerinde görevlendirilmelerinde ve hizmet verilen işyerlerinde çalışanlarla sınırlı olmak üzere görevlerini yerine getirmelerinde, diğer kanunların kısıtlayıcı hükümleri uygulanmaz
1219 sayılı tababet kanunu
(Değişik dördüncü cümle: 2/1/2014-6514/21 md.) Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan ve yöneticilik görevi bulunmayan tabipler
ile aile hekimleri, kurum ve kuruluşlarındaki çalışma saatleri dışında ve kurumlarının izniyle aylık otuz saati geçmemek üzere
iş yeri hekimliği yapabilir. Döner sermayeli sağlık kuruluşları ise kurumsal olarak işyeri hekimliği hizmeti verebilir.

Ysmn Tuna

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP

Yasemin hanım size kısmi de olsa müjdem var ama net doğru olup olmadığı sizin elinizde bazı kamuda çalışan arkadaşlar alo 170 hattını arayıp kamuda çalışan yardımcı sağlık personelinin dsp olarak özelde çalışabilirler mi diye cevap olarak çalıştığınız kamu kurumundan mukavemet yazısı alıp çalışacağınız özel kurumu gösterip 30 saat çalışma hakkı tanıyorlarmış. isterseniz sizde 170 arayıp bir teyit alın eğer doğruysa 30 saatlik ek işinizi arayışlara başlayın. bu arada sertifika ücretini ziraat bankasına yatırabilirsiniz tc kimlik numaranızı söyleyip sertifika ücreti derseniz hemen bilgileriniz çıkıyor birde sertifikanız elinize geçene kadar verilen dekontu saklayın.
Güzel bir haber verdiniz. Gerçi 30 saatlik kısmi DSP yi kim çalıştırmak isterki.En kısa sürede 170 i arayacağım.ZİRAAT BANKASIna isimler gitmiş o zaman!İyiki bu forumda üyesiniz ki bize yardımcı oluyorsunuz.

orkide

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Belirtilmedi
Meslek
Uzman (C)
Kamuda işyeri Hekimleri her tehlike sınıfında mi 30 saat çalışabilir. .

işyeri hemsirelerinin de 30 saate kadar calisabilecegine ilişkin ifade Nerede geçmektedir.?

ismail keklik

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Kamuda işyeri Hekimleri her tehlike sınıfında mi 30 saat çalışabilir. .

işyeri hemsirelerinin de 30 saate kadar calisabilecegine ilişkin ifade Nerede geçmektedir.?
Arkadaşlar açıklamamı okursanız kesin var demedim başka bir kamu çalışanı olan arkadaşların girişimlerini ve aldıkları cevapları size aynen aktardım doğrusunu. Öğrenmek için 170 arayıp durumu sorgulamak ben kamuda çalışmadığım için aramadım ve inşallah doğru olur kamuda çalışıp sertifika alan arkadaşlara ek bir gelir kapısı olur

ilknur dalkılıç

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Bekar
Meslek
Uzman (C)
arkadaşlar osgbde sertifikasız olan diğer sağlık personeli atamasını düşüren var mı?

Göğem Öykü HEPSARIGÜL

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman Adayı (C)
1 yıldan fazladır OSGBde çalışan diğer sağlık personellerinin sistemden düşmediğini 1 yıldan fazladır çalışanların düştüğünü duydum. OSGB sorumlu müdürüyüm bizim sağlık personelimizde sınavı kazanamadı ve hala sistemde. bence yeterli sayıda sağlık personeli olmadığı için 1 yıldan fazla çalışanları sistemden düşürmeyecekler.

Ysmn Tuna

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Arkadaşlar açıklamamı okursanız kesin var demedim başka bir kamu çalışanı olan arkadaşların girişimlerini ve aldıkları cevapları size aynen aktardım doğrusunu. Öğrenmek için 170 arayıp durumu sorgulamak ben kamuda çalışmadığım için aramadım ve inşallah doğru olur kamuda çalışıp sertifika alan arkadaşlara ek bir gelir kapısı olur
İsmail bey 170 aradım, görüştüğüm kişi kurumda çalışırken başka bir kurumda da bu sertifikaya sahipseniz görevlendirme yapılabilir dedi. Özel sektörde de ek iş imkanı var dedi. Yalnız ilgili kanun maddesini bulamıyorum. Sanki biraz güven vermedi. Bu konuyla ilgili kimden yardım alabiliriz bilemedim

ismail keklik

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
İsmail bey 170 aradım, görüştüğüm kişi kurumda çalışırken başka bir kurumda da bu sertifikaya sahipseniz görevlendirme yapılabilir dedi. Özel sektörde de ek iş imkanı var dedi. Yalnız ilgili kanun maddesini bulamıyorum. Sanki biraz güven vermedi. Bu konuyla ilgili kimden yardım alabiliriz bilemedim
peki Yasemin hanım çalıştığınız kurumun idari işlerine falan sorsanız onlar en azından bir fikir verebilir size

ismail keklik

Aktif Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
DSP
Kurum bu konularda biraz ilgisiz bide zaten hemşireyiz ya pek takan yok
o zaman şöyle yapın dilekçe ile başvuru yapın İş sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü ne sonuçta size resmi bir yazı ile dönmek zorundalar olur da olumlu olursa resmi yazı sayesinde kendinizi garanti altına almış olursunuz.

heren61

Çalışkan Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (B)
1 yıldan fazladır OSGBde çalışan diğer sağlık personellerinin sistemden düşmediğini 1 yıldan fazladır çalışanların düştüğünü duydum. OSGB sorumlu müdürüyüm bizim sağlık personelimizde sınavı kazanamadı ve hala sistemde. bence yeterli sayıda sağlık personeli olmadığı için 1 yıldan fazla çalışanları sistemden düşürmeyecekler.
Katipte Türkiye genelinde 125135 DSP yetkisi var görünüyor,
Mayıs ve Aralık sınavında sınavı geçenler ile sınava girmeden (eski belgesini viz ettriren, yüksek Lisansla alan vsr) belge alanlar kabaca 3500-4000 arası olacaktır.
Yönetmelikte bir değişiklik olmadığı sürece yasal olarak belgesiz olan arkadaşların yetkisi de yok demektir.
Ayrıca belge sahibi olmayanların belge sahibi arkadaşlarla aynı koşullarda iş bulma fırsatı yakalaması bana göre DSP grubu içinde bir adaletsizlik yaratır, nitekim bir fark yaratılması gerekir.
Diğer taraftan yıllardır bu sektörde olup, belgesi olmayanların işsiz kalma endişesi de yersiz, nihayetinde biz çözüm bulunacaktır

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.