Mardin Diller Ve Dinler Diyarı Mardin...

Konu, 'Güneydoğu Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi' kısmında Gülşen ÇETİN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gülşen ÇETİN

Gülşen ÇETİN Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi

Güzel memleketim Mardin'i anlatmak ve size izletmek için nerden başlıyacağımı şaşırdım ve en sonunda karar verdim. Gezerken çektiğim çarşılarını, sokaklarını, ustalarını ve az da olsa görsel olarak birşeyler paylaşacam. Tabi bununla bitmeyecek Mardin için uzun bir serim olacak :)

İyi Seyirler Dilerim....

Eminim ki herkesin Bi Mardin merakı vardır olmalı da...farklı dinleri ve farklı ırkları bir arada bulundurduğundan ve yıllarca iç içe bu şekilde yaşadıklarından hoşgörünün de memleketi de diyebilirim...memleketim diye söylemiyorum ama eminim orayı gezerken anlarsınız. Örneğin midyatta süryanilerin ve müslümanların iç içe yaşamını görünce anlarsınız. Ve şimdi eski Mardin'i gezerken hala yaşayan meslekleri görüp kareledim. Bunlar tabi bakırcılar....

DSC_8491.jpg
    DSC_1363.jpg

Bu tatlı amca yıllardır bu mesleği yapar ama eskisi gibi iş olmamasından şikayetçi tabi. Özellikle yazın siparişler artarmış. Tabi oda düğünlerin artmasından dolayı...Bizim orda düğün yemekleri koca tencelerde pişer, tabi bu mesleği yaşatanlara ihtiyacımız olcak. Allah onları başımızdan eksik etmesin diyorum.

DSC_1394.jpg

Mehmet amca aslnda sipariş vermek için geldi ama bana modellik yapmak istedi bende kıramadım onu :)

DSC_1403.jpg

Değerli ustalarımızın birkaç karesini gösterdikten sonra bide Mardin sokakların da gezelim. Mardin'in dar sokaklarında diğer bi adıyla abbaralar da gezmek büyük bir zevk alacaktır...

DSC_0081.jpg

DSC_9902.jpg

Sokakları gezerken kuş besleyen amcayı gördüm çektim ama fırçamı da yedim. Sanırım biraz sinirliydik o gün :)

DSC_1425.jpg

Gezmeye hala devam ediyoruz ve dinlenme halinde olan eşşekleri görüyoruz. Mardin'in sokakları dar olduğundan taşımacılık için halkın vazgeçilmezleri...

DSC_9661.jpg

DSC_9852.jpg

O kadar gezdik yorulduk yemek molası verelim mi :)

574592_10150700179322098_1423913235_n.jpg

Yemeğimizi yedikten sonra Çarşıyı gezip biraz alışveriş yapalım mı ;) Özellikle biz bayanların hoşuna gidecek :)

DSC_1306.jpg

DSC_1304.jpg

Ve Mardin'in bi başka simgesi sabunlar. Her derde deva sabunlar :)

DSC_1308.jpg

Son olarak ta eğer Kasımiye Medresesine yolunuz düşerse bu güzel kızdan kesinlikle alışveriş yapın.

DSC_8741.jpg

Sevgili TÜİSAG üyeleri farklı olsun diye Mardin'i tanıtmakla çarşılarından ve sokaklarından başladım ama küçük bir görsellik yapcam ;) En azından bi an önce tatil planlarınızı değiştirmek için. Umarım beğenmişssinizdir. Küçükte olsa bir yorum hakkettim sanırım ;)

panr.jpg

555706_10150700184482098_1986516230_n (1).jpg

DSC_1470.jpg

İzlediğiniz için teşekkürler.... ;)

Last edited by a moderator: 19 Haziran 2014
    Osman Yağcı, Yeliz Çelik, asuman84 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.

2. izledim ve beğendim gülşen hanım daha fazla fotoğraf bekliyorum ama yemek olmasın lütfen,yaz geldi malum :)

Gülşen ÇETİN bu yazıya teşekkür etti.
  3. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Nefis olmuş Gülşen Hanım. En kısa sürede Mardin'i görmek istiyorum bende. Sizi de yakalarsam orada rehberlik edersiniz artık ;)

4. Gülşen ÇETİN

Özlem Hanım, o yemekleri yedikten sonra Mardin sokaklarında gezerken yakarsınız ;)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Gülşen ÇETİN

Büyük memnuniyetle Gamze hanım ;)

6. asuman84

asuman84 TÜİSAG Üyesi

Gülşen hanım benimde samimi bir arkadaş Mardinli.illa gelin gezdireyim sizi diyordu, hala gidemedik o ayrı ama meğer ne çok kaybetmişiz gitmemekte. Valla hiç yurtdışı hayalleri kurmaya gerek yok yurdumuzda öyle güzelliklerle varki görülmeye değer, elinize sağlık.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Gülşen ÇETİN

İnanın benim hic avrupa ülkeleri merakim olmadı ama şöyle fırsatım olsa akdenizden başlar karadenizden çıkarım. ordan da Doğu Güneydoğu ya inerim :)

8. Yeliz Çelik

Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Ellerinize sağlık Gülşen Hanım. Geçen yıl gitmiştim MArdin'e iki günlüğüne gezi için. Kışın gidilmesini pek tavsiye etmem. Kuru soğuktan yüzümüz donmuştu. Ama her şeye değerdi. Süryani lokantaları mükemmel. Gece konak otellerde konaklaması ayrı bir güzel. Sabancı Müzesi,0 Mor Gabriel i de unutmamak lazım :)

9. Gülşen ÇETİN

Teşekkürler Yeliz hanım. umarım daha güzel günlerde bi daha görme şansınız olur :)

10. Yeliz Çelik

Yeliz Çelik TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Mor Gabriel, Zindan, Sakıp Sabancı Müzesi vb...

IMG_3225.JPGIMG_3226.JPGIMG_3227.JPGIMG_3228.JPGIMG_3229.JPGIMG_3230.JPGIMG_3231.JPGIMG_3232.JPGIMG_3233.JPGIMG_3234.JPGIMG_3235.JPGIMG_3236.JPGIMG_3237.JPGIMG_3238.JPGIMG_3239.JPGIMG_3240.JPGIMG_3241.JPGIMG_3242.JPGIMG_3243.JPGIMG_3244.JPGIMG_3245.JPGIMG_3246.JPGIMG_3247.JPGIMG_3248.JPGIMG_3249.JPG

Gülşen ÇETİN, hcr ve Gamze bu yazıya teşekkür etti.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica