Dışa Görevlendirilen Personel Ve Kısa Süreli Şantiye Işlerinde Prosedür

Konu, 'Diğer İş Sağlığı ve Güvenliği Dokümanları' kısmında Mert Fatih Kesgin tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Mert Fatih Kesgin

Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

Çalıştığımız firmaların birisinde, dışarıya gönderilen yaklaşık 10 kişilik bir montaj ekibi var. Bu ekip yüksekte çalışma yoluyla faaliyet yürütmekte. Firma bünyesindeki tüm personel yüksekte çalışma dahil, İSG ile ilgili tüm eğitimleri almış durumdadır. Dışa görevlendirme ile ilgili bir form hazırlanarak kullanıma açılmıştır.

Firma yetkilileri, dışarıdaki şantiyelerimizden birini kısa süreli de olsa gidip denetlememizi istediler. Ben bir OSGB bünyesinde çalışıyorum. OSGB'ler yetki aldıkları il çerçevesinde hizmet sunarlar. Fakat bu elemanlar benim uzmanı olduğum firmanın elemanları. Bu durumda nasıl bir yol izlenmeli.

Şahsi kanaatim; dışarıda çalışan personelin her türlü eğitim ve talimatları hazır durumdadır. Dışarıdaki bir şantiyeye gitmemiz söz konusu olamaz diye düşünüyorum.

Bu konuda farklı fikirleri olan arkadaşların bilgisine başvurmak istedik.

2. Onur ATALAY

Onur ATALAY TÜİSAG Üyesi

(6) OSGB’lerin yetki aldıkları adresin bulunduğu il sınırları dışında hizmet verebilmesi için o ilde şube açmaları zorunludur. Ancak niteliği gereği birden fazla ilde yürütülmesi gereken yol ve nakil hattı inşası veya bakımı gibi işlerde hizmet alınan OSGB’nin işin yapıldığı illerden herhangi birisinde yetkilendirilmiş olması yeterlidir.
    Farklı bir şey bulamadım esasında bende size katılıyorum dışarıda bir şantiyeye gitmeniz söz konusu olamıyor.

İbrahim bu yazıya teşekkür etti.
  3. Hassan

Hassan TÜİSAG Üyesi

Benim bildiğim ise Firmanın sgk adresi ile OSGB nin adresi aynı ilde ise misal Ankara'da ikisi de firma eger Kars'a bir şantiye için işçi yollayacak ise OSGB orda ki işide takip edebilir ama SGK adresleri OSGB ile Firma aynı ilde ise

4. Mert Fatih Kesgin

Mert Fatih Kesgin TÜİSAG Üyesi

Hasan bey yukarıdaki yönetmelik maddesi, söylediğiniz şeyle çelişiyor. O il için yetki alınması gerekliliğinden bahsediliyor. Bu hususta kanaatim nettir. OSGB'ler bakanlıktan yetki almadıkları sürece her sebeple olursa olsun il dışına hizmet veremezler. Bu iş de şöyle bir iş. Çadır montajı yapıyorlar. 5 gün bir ildeler. sonra 10 gün başka bir ildeler. Zaten siz yetki alana kadar iş biter.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. chemistanbul

chemistanbul Banned

çalışma şekliiniz.ve ziyaret amacınız nedir.orada yzaılanların dışında.kendi firmanızın şantiyesine mi gitmeniz isteniyor yoksa başka bir şantiyemi.pek anlamadım

6. tamermeral

tamermeral TÜİSAG Üyesi

Başka firmanın fabrikası, bizim personel montaj ekibi olarak orda bulunuyor. bir makina sattık diyelim onun kurulumunu fabrikalarında yapmak için montaj ekibi gönderiyoruz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. chemistanbul

chemistanbul Banned

çalışanların eğitimiç olmalı malum.oraya gidip anlık risk analizi yapmalısınız.yani o anda oranın durumu ile alakalı.belki hazır bir format kullanabilirsiniz.orada riskleri tespit etmeli ve gözetim yapmaısınız.

8. Real

Real TÜİSAG Üyesi

OSGB il dışı ile çalışma yol köprü tren yolu gibi çalışmalar için istisna olarak izin verilmiş olduğunu yönetmeliklerden hatırlıyorum.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica