Video Dokuma Fabrikası Sahibiyim. Iş Güvenliği Açısından Yapmam Gerekenler Nelerdir?

Konu, 'İş Güvenliği Videoları' kısmında Gamze tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Programda sorulan sorular :

1) Bünyesinde 12 kişiyi istihdam eden dokuma fabrikasına sahibim. İş güvenliği açısından iş veren olarak yapmam gerekenler nelerdir?

2) Bebe ve çocuk giyimi üzerine çalışan atölye işletiyorum. 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği yasasının 1 Ocak 2014 tarihinde yürürlüğe girdiğini öğrendim. Bu kanun ile beraber 50 ve üzeri işçisi olan iş yerleri kesinlikle iş güvenliği uzmanı ile iş yeri hekimi çalıştırmak zorunda mıdır? Bu kişiler kısmi süreli olarak çalışabilirler mi yoksa tam mesai zorunlu mudur? Ayrıca devam 50 işçi olmayan yani bir ay 51 diğer ay 45 gibi değişken sayıda işçi çalıştıran iş yerlerinde uygulama nasıl oluyor?

3) Oto bakım ve tamir işlemlerini yaptığımız aynı il sınırları içerisinde iki firmaya sahibim. Firmalarımdan birinde 4 diğerinde 5 kişi çalışmaktadır. İş güvenliği uzmanı ve doktor bulundurmam gerekir mi? Konu ile ilgili yardım alabileceğim kişi yada kuruluşlar mevcut mu?

4) 52 haneli sitede kapıcı olarak sigortalı çalışıyorum. Çevremden duyduğum kadarıyla diğer apartmanlarda çalışan arkadaşlarım iş güvenliği konusunda bilgilendirilmiş. Bende bu hakka sahip miyim? Site yönetiminden neler istemeliyim?

şule... bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica