Eğitim Süreleri Hakkinda

glsn sçkn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar 15 Mayıs 2013 te yayınlanan ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİğe göre yıllık eğitim süreleri aşağıdaki gibi belirlenmiştir.
MADDE 11 (1) Çalışanlara verilecek eğitimler, çalışanların işe girişlerinde ve işin devamı süresince belirlenen periyotlar içinde;
a) Az tehlikeli işyerleri için en az sekiz saat,
b) Tehlikeli işyerleri için en az on iki saat,
c) Çok tehlikeli işyerleri için en az on altı saat
olarak her çalışan için düzenlenir.
Bu durumda biz sadece risk analizi yaptığımız firmalarda yine yıllık en az 8-10-12 şer saat mi eğitim vereceğiz. Yoksa bu durum firmalar kendi bünyesinde iş güvenliği uzmanı çalıştırdığı zaman mı uygulanacak eğitim sürelerini kapsamaktadır.
Çünkü normalde risk analizi yaptığımız firmalarda ortalama 2 saat eğitim veriyoruz, - ki bundan bile hem işçi hem de iş veren sıkılıyor- bu yeterli midir? Yeterli değilse bu güne kadar verdiğimiz eğitimleri ne yapacağız. Bilgisi olan varsa lütfen yorumlasın teşekkür ederim.

ibrahimsenol

Üye
TÜİSAG Üyesi
Sözleşmeli olarak çalıştığınızda bu süreler geçerli olacaktır.

okan dasdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar yönetmeliği iyice okumanızı öneririm. Bu süreler bütün çalışanlar için geçerlidir. 2 saatlik eğitimler mazide kaldı artık. 8 - 12 - 16 saat eğitim verilecek ve bunlarda 4er saatlik dilimler halinde verilecek. eğitimi verebilecek kişilerde açıklanmıştır yönetmelikte. Eğer risk değerlendirmesi yaptığınız firma ile İSGKatip üzerinden anlaşmanız yok ise artık eğitimleri veremezsiniz (OSGB yada yetkilendirilmiş eğitim kurumları hariç).

glsn sçkn

Üye
TÜİSAG Üyesi
Medeni hal
Evli
Meslek
Uzman (C)
Arkadaşlar yönetmeliği iyice okumanızı öneririm. Bu süreler bütün çalışanlar için geçerlidir. 2 saatlik eğitimler mazide kaldı artık. 8 - 12 - 16 saat eğitim verilecek ve bunlarda 4er saatlik dilimler halinde verilecek. eğitimi verebilecek kişilerde açıklanmıştır yönetmelikte. Eğer risk değerlendirmesi yaptığınız firma ile İSGKatip üzerinden anlaşmanız yok ise artık eğitimleri veremezsiniz (OSGB yada yetkilendirilmiş eğitim kurumları hariç).

Sadece risk analizi yaptığımız firmalarla İSGKATİP üzerinden atama yapılmasına gerek olduğu yönetmelikte geçiyor mu? Ben yönetmeliği okudum ancak böyle bir durum dikkatimi çekmedi. İlgili bölümü belirtir misiniz?

okan dasdemir

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
Sadece risk analizi yaptığımız firmalarla İSGKATİP üzerinden atama yapılmasına gerek olduğu yönetmelikte geçiyor mu? Ben yönetmeliği okudum ancak böyle bir durum dikkatimi çekmedi. İlgili bölümü belirtir misiniz?

Gülsen Hanım dediğiniz gibi risk değerlendirmesi için İSGKatipten atamaya gerek yok. Ben eğitimler için yazmıştım atama konusunu.

icould1907

Üye
TÜİSAG Üyesi
Meslek
Uzman (C)
ancak yönetmelikte eğitimleri üniversiteler, yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve osgb lerden alınabilir diyo. bireysel olarak veremiyormuyuz eğitimleri ?

!!! Reklam Engelleyici Tespit Edildi !!!

Reklam Engelleyici Kulladığınız Tespit Edildi !

Sitemiz geçimini reklam gelirlerinden kazanmaktadır. Bundan dolayı Ad Block gibi reklam engelleyicilerin kullanılmasına izin verilmemektedir. Anlayış göstererek bu site için reklam engelleyicinizi devredışı bıraktığınız için şimdiden teşekkür ederiz.

Devredışı bıraktım, siteyi gezmeye devam edebilirim.