Soru Eczacılar İçin Risk Değerlendirmesi

Konu, 'Ecza Sektöründe İSG Uygulamaları' kısmında Öner KOÇ tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

  1. Öner KOÇ

    Öner KOÇ TÜİSAG Üyesi



    Eczacılar birliğinin eczacılardan gelen risk değerlendirmesine ilişkin sorular üzerine ÇSGB ile yapmış olduğu telefon görüşmesi ve bu konuda alınan bilgiler aşağıdadır. Benim çelişkiye düştüğüm eczacılar birliğinin varmış olduğu kanı Mayıs 2014'ten önce risk değerlendirmesinin eczacılar ve sağlık kuruluşları için zorunlu olmadığı, Benim kanundan ve yönetmelikten anladığım ise Kanunun 10. Maddesi gereğince risk değerlendirmesinin zorunlu olduğu ve yine Kanunun 38. Maddesi c bendi gereğince Ocak 2013 ten itibaren risk değerlendirmesinin yapılması gereğidir. Benim gözümden kaçan bi durum mu var yoksa ben mi yanlış biliyorum?

    Eczacılar Birliğinin yazısı;
    Daha önce duyurulduğu üzere, eczacıların iş sağlığı ve güvenliği hizmetleriyle ilgili yükümlülükleri 2014 yılında yürürlüğe girecektir. Eczacılarımızdan gelen risk değerlendirmesine ilişkin sorular üzerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşülmüş ve bu konuda bilgi alınmıştır.

    Risk değerlendirmesinde bulunacak kişiler, İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi Yönetmeliği’nin 6. maddesinde belirlenmiştir. Bu düzenlemeye göre, risk değerlendirmesi:

    “a) İşveren veya işveren vekili
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri
    ç) İşyerindeki destek elemanları
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar”

    ile birlikte yapılmalıdır. Fakat aynı yönetmeliğin geçici maddesi, bu kişilerin değerlendirmede bulunma yükümlülüğünü Kanun’da bulunan yürürlük sürelerine bağlamıştır ki bu süre Mayıs 2014 tarihidir.

    Başka bir ifadeyle, yukarıda sayılan ekibin oluşturulması ve raporun bu şekilde alınması yükümlülüğü, eczaneler için 2014 yılında yürürlüğe girecektir.

    Bu durumda ise, yani 2014 yılından önce, eczacılarımızın risk değerlendirmesi için yukarıda sayılan kişilerden hizmet almaları gerekmemektedir.

    ÇSGB, eczanelerin de içinde bulunduğu işyerlerinin de 2014 yılından önce risk değerlendirmesi yapması gerektiğini, fakat bunu doğrudan işverenin (eczacının) kendisinin yapabileceğini bildirmiştir. İşverenin (eczacının) bunu nasıl ve ne zaman yapacağına ilişkin düzenlemelerin henüz yapılmakta olduğu ve yakında duyurulacağı yönünde tarafımıza bilgi verilmiştir.

    Konu ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na yazdığımız yazı ektedir.

    Önemle bilgilerinize sunuyoruz.



     
    cantc bu yazıya teşekkür etti.
  2. Abdulkadir SARIALTIN

    Abdulkadir SARIALTIN TÜİSAG Üyesi



    Sen doğru biliyorsun... Risk değerlendirmesi yaptırmak zorundalar kanuna göre... İş güvenliği hizmetini almaya 2014 de başlıyacaklar...



     
    taylantalu bu yazıya teşekkür etti.
  3. okan dasdemir

    okan dasdemir TÜİSAG Üyesi

    Yazının son kısmında dediği gibi, risk değerlendirmesini eczacının kendisi yapabilir ancak 2014 yılından itibaren İSG uzmanından hizmet almak zorunda kalacak ve risk değerlendirmesi ekibine onuda katacak.

     
  4. bisgemm

    bisgemm TÜİSAG Üyesi

    yönetmeliğin ilgili geçici maddesinde ''6 ncı madde uyarınca oluşturulacak risk değerlendirmesi ekibinde, mezkûr maddenin birinci fıkrasının (b) bendinde sayılanların bulundurulma zorunluluğu Kanunun 38 inci maddesinde belirtilen sürelere uygun olarak aranır.'' deniliyor. yani b bendindeki uzman ve hekim çalıştırma yükümlülüğü sadece ileri tarihte geçerli olacak. risk analizi yaptırmak zorunda değildir gibi bi tanım çıkmaz buradan.


    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
  5. bernat

    bernat TÜİSAG Üyesi

    Arkadaşlar, eczaneler az tehlikeli sınıfa giriyor, ve az tehlikeli sınıfta 10 kişiden az ise kendileri yapabilir diye tebliğ çıkmıştı.
    risk analizi konusunda da, yönetmeliğin arkasında hangi maddenin ne zaman yürürlüğe gireceği yazıyor. Buna göre, TÜM İŞLETMELER risk analizi çalışmalarına 1 ocak itibariyle başlamış olmalılar. (yönetmelik yayın tarihinden 6 ay sonra yürürlüğe giren madde). uzman bulundurma zorunluluğu ile ilgili, kademeler zaten hepimizin bildiği şekilde yazıyor. bu kısmı biraz karışık olmuş, çünkü hazirandan sonra iş güvenliği uzmanı bulunduracak olan 50 nin altı çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli yerler ocaktan sonra risk analizi çalışmalarına başlıyor, çoğu dışarıdan hizmet alıyor, ama temmuzda uzman alacaklar ve uzman yeniden risk değerlendirmesi yapacak muhtemelen (ben olsam öyle yapardım). uzun lafın kısası,

    Risk değerlendirmesinin gerçekleştirilmesi
    MADDE 6 - (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından
    gerçekleştirilir. Oluşturulan ekipte aşağıdakiler yer alır:
    a) İşveren veya vekili,
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri
    hekimleri,
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri,
    ç) İşyerindeki destek elemanları,
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen
    çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi
    çalışanlar.
    (2) 10`dan az çalışanı olup az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde, risk
    değerlendirmesini işveren kendisi yapabilir.
    (3) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin
    görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün
    ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
    (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilere
    ihtiyaç duydukları her türlü bilgi ve belgeyi temin etmek; bu kişi veya kişiler ise sağlanan bilgi
    ve belgeleri korumak ve gizli tutmakla yükümlüdür.

     
  6. ngkazak

    ngkazak TÜİSAG Üyesi

    Ya arkadaşlar eczanler diş hekimleri avukatlar mali müşavirler neler neler bunlar kendileri yapar zaten işveren yapar veya yaptırır deniyor biz şunu söylüyoruz risk değerlendirmesi yapılacak kanun bunu söylüyor ne zamandan itibaren 1.1.2013 den itibaren peki soruyorum o zaman ben eczane tezgahının arkasına geçsem ve neydüğü belirsiz bir el yazısıyla yazılmış reçeteyi alsam dr. nin yazdığı sonrada adama aspirin yerine fare zehiri versem ne olur. bıraksın eczazılar odasıda diş hekimleri odasıda diğer odalarda ben isg uzmanıysam risk algılamam farklı olur
    şimdi diyeceksinizki neden bu kadar kızdınız geçen bir eczaneye gittim bana sıralanan bahaneleri dinledim oda kendilerine demişki bekleyin biz görüşüyoruz kimle neyle görüşüyorsunuz .
    biz ucuza yaptıracaz kime ve neye göre ucuz
    yok biz bakanlıkla görüştük kanunu iptal edecekler
    boşverin isg uzmanına gerek yok biz kendimiz yapıyoruz diye saydı saydı eczacı
    ben de bu arada eczaneye göz gezdiriyorum sadece şunu söyledim yangın tüpünüz neden poşetin içinde duruyor
    lütfen arkadaşlar bizler isg uzmanıyız riski en iyi bizler algılarız herkes isg uzmanı olabilir demiyor kanun teknik fakülte mezunları diyor yani analitik gören ve düşünen insanları işaret ediyor herkes işini yapsın



    TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !



     
    F.AKIN bu yazıya teşekkür etti.
  7. Koray Seven

    Koray Seven TÜİSAG Üyesi

    merhaba,fare zehri felan pek olası değil ama yapılması yada yaptırılması gereken bir risk analizi ve acil eylem planı var.Fakat eczacılar odası ne derse biz onu yaparız diyen eczacılara denecek bir şey yok.Benim anlayamadığım eczacıların diğer işyerlerinden ne farkı var ki mayıs 2014 deniyor.Bakanlık onlara bişey demiyor mu?Komik...

     
  8. Orhan AKSOY

    Orhan AKSOY TÜİSAG Üyesi

    oldu olası kendi iş güvenliklerini kendileri sağlasın bu nasıl iş çok saçma. biz boşuna mı isg uzmanı olduk.

     
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş



Yandex.Metrica