Isparta Eğirdir...

Konu, 'Akdeniz Bölgesi Gezi Rehberi' kısmında Gülşen ÇETİN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Gülşen ÇETİN

Gülşen ÇETİN Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi

Bu hafta sonu Isparta-Eğirdir'deydim. 10 senedir bıkmadan gittiğim tek yer. Hem eşsiz güzelliğiyle hemde Dost dediğim ve ondan sonra dost kelimesini bana başkasına kullandırtmayan kişi için bıkmadan giderim...Yolunuz Isparta'ya düşerse mutlaka Eğirdir'e uğrayın. Eğirdir hakkında internette aldığım bilgilerle, çektiğim fotoğraflarla bütünleştirmeye çalışacam... Umarım beğenirsiniz... İyi seyirler dilerim ;)

Eğirdir...
    Eğirdir Gölü, Isparta ili sınırları içinde yer almakta ve Göller Bölgesinin en büyük doğal zenginliklerinin başında gelmektedir. Eğirdir Gölü, Türkiye’nin 4. büyük gölüdür. Genelde camgöbeği renginde olan göl; bazı gün ve saatlerde değişik renklere büründüğü için halk arasında yedi renkli olarak anılmaktadır.

Eğirdir İsminin Efsanesi: Zamanın birinde Eğirdir’de yaşayan bir bey, eşi ve çocuklarıyla birlikte Sivri Dağı eteklerinde avlanmaya çıkar. Bey orada bir geyik görür, okunu gerer ve geyiğe atar. Ancak ok geyiğe değil, arkada bulunan kayaya saplanır. İşte tam bu noktadan sular fışkırmaya ve çoğalarak akmaya başlar. Beyin çocuğu bu suya kapılır ve boğularak ölür.
    Bey, hanımının yanına koşar ve çocuğun boğularak öldüğünü bildirir. Hanım dalmış, elindeki tenkerekiyle yün eğirmektedir. Bey daha da bir isyankâr tavırla; “Hanım hanım çocuğu su aldı götürdü, sen hala elindekini eğirir durursun. Eğirdur bakalım” der.
    Böylece Eğirdir ismi ilk defa söylenmiş ve bu yöreye verilmiş bir isim olarak kalmıştır.

DSC_0261.JPG

Bu fotoğrafı Akpınar köyünden çektim. Akpınar Köyü; Eğirdir’i hemen geçtikten sonra Kemik ve Verem Hastanesi’ne gelmeden sağa sapılarak düzgün asfalt bir yoldan 4 km. kadar tırmanarak ulaşılan bir köy. Tırmandıkça da Eğirdir’in ve gölünün güzelliği sizi adeta büyülüyor.

DSC_0264.JPG

Burada Yörük Çadırlarında manzaraya karşı güzel bir kahçe içmenizi öneririm. Aynı zamanda acıkanlar içinde ızgara börek tarzı yemekler mevcuttur ;)

Eğirdir pazarından insan manzaraları

DSC_8290 (939 x 1415).jpg

Eğirdir'i gezerken, özellikle adayı yürüyerek gezmenizi tavsiye ederim. Benim gibi fotoğraf sever iseniz bol bol kareler çekeceğinizden eminim. Yerli halkının özellikle içine sıkıntı girdiğinde adayı bi tur attıklarında tüm sıkıntılarının giderildiğine inanırlar.

Yeşilada : Eğirdir'in en güzel turizm bölgesidir. Şehir merkezine 1.5 km. uzaklıkta olan Yeşilada, 9 hektar alan üzerinde taş temelli ahşap evleri, dar sokakları ve küçük balıkçı barınağı ile otantik özelliğini korumaktadır Yerli ve yabancı turistlere hizmet veren ev pansiyonculuğu gelişmiştir. Balık lokantaları da Yeşilada'ya ayrı bir renk katmaktadır. Yeşilada'da doğa güzelliklerinin yanında tarihi zenginliklerde bulunmaktadır. Aya Stefanos Kilisesi bunlardan biridir. Önceleri koruma altına alınan ahşap evler, yerlerini yeni yapılara terketmektedir. Bu tarihi mahallede Muslahattin Dede ve Eflatun dede Türbeleri de ziyaretçi çekmektedir.

DSC_8008 (939 x 1415).jpgDSC_0744 (1415 x 939).jpg

Untitled_Panorama1 (3079 x 770).jpg

Adayı gezerken kesinlikle orda oturup gölün keyfini çıkarın. Ördeklere yem vermeyi unutmayın ;)

DSC_8016 (1415 x 939).jpg

Gölün keyfini çıkardıktan sonra gün batımına yaklaşmışken, Eğirdir'e varmadan Mahmatlar köyünden güzel günbatımını izleyin ve kesinlikle karelemeyi unutmayın. Yanınızda bir dostunuz varsa Selfie'de çekebilirsiniz.;)
    DSC_3069 (2144 x 1424).jpg

Eveettt Eğirdir'i gezip Isparta'ya gitmek isterseniz bide bu manzaradan bakmanızı tavsiye ederim. Burdan da karelemeye çalışın ama sakın Askeriye bölgesi olduğundan yakınlarda durup çekmeyin. Ben çektim ve fırçamı da yedim siz yemeyin :)

DSC_8061 (1415 x 939).jpg

Gezi Rehberi bölümümüzden size bu hafta Eğirdir'i tanıtmaya çalıştım. Söz uçar yazı kalır derler, bende de görüntü kalsın ;)

Last edited by a moderator: 23 Nisan 2014
    Gamze bu yazıya teşekkür etti.
  2. Gamze

Gamze TÜİSAG Yönetim Yardımcısı Yönetim Yardımcısı

Gülşen Hanım şahane, ellerinize sağlık. Kendi cümlelerinizle yaşadığınız anları katarak anlatmanızda ayrı bir hoş olmuş ;)

Gülşen ÇETİN bu yazıya teşekkür etti.
  3. Gülşen ÇETİN

Gülşen ÇETİN Site Moderatörü TÜİSAG Çalışma Birimi

Beğenmenize sevindim. Mavi yazılar benimdir ;)

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica