Soru Elektrik Pano Önlerinin Epoksi Boya Ile Yalıtılması

Konu, 'Elektrik İşleri ve Kontrol Yöntemleri' kısmında turanmst tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Baran Bey bu mevzuyu hap bilgiye kadar indirgediniz için sizi kutluyorum. Basit bir hukuk bilgisidir; tüzükler bakanlar kurulu tarafından onanır ve iptal edilir. Yanlız dayanağı iptal edilmişse zaten tüzüğün hiç bir hükmü kalmamıştır. An itibariyle hiç bir şekilde İSG tüzügünden ceza yazılamaz veya kimse sorumlu tutulamaz. OSHA veya NFPA yada başka kuruluşların mevzuatılarının nasıl size yaptırımı olmadığı gibi dayanağı kaldırılmış tüzüğünde yaptırımı yoktur. Dayanağı kaldırılmış tüzüğün her hangi bir hükmü olmadığını kavramak için Hukukcu olmaya gerek yok sizin gibi Tıp okumuş bir arkadaşın dahi anlayabileceğini düşünüyorum. diğer türlü hala tüzüğün yürürlükte olmasının bir anlamı olduğuna ve tavsiye niteliğinin ötesine geçemeyeceğine inanmakta direniyorsanız. Sizinle bu konu üzerine konuşmaya devam etmek Dünyaya çarpmak üzere olan gök taşına böcek ilacı sıkmak kadar abes olacak.
    Saygılarımla iyi çalışmalar

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  2. BaranS

BaranS TÜİSAG Üyesi

Sayın RecepG ve Sayın Ali Üstün,

Bu polemiğin tarafı olmaktan açıkçası sıkıldım. Hele Sayın RecepG'nin "An itibariyle hiç bir şekilde İSG tüzügünden ceza yazılamaz veya kimse sorumlu tutulamaz" ifadesinden sonra sizler gibi konusunda UZMAN olan arkadaşların önceliğinin ne olduğunu fark ettim.

Bir polemiğe dönüşen bu yazıların başlangıcını, geri dönüp bir incelemenizi rica ederim. Arkadaşımın biri elektrik panolarının önüne konacak paspaslarla ilgili mevzuatta bir şey bulamadığından yakınıyordu. Ben de kendisine tüzüğü gösterdim.

Evet her IGU arkadaşım tüzükleri sular seller gibi bilmeli. Şu anda yeni tüzük çıkartamadıklarına ve Eski tüzüğü de yürürlükten kaldıracak Bakanlar Kurulu kararı alamadıklarına göre elimizde olanı kullanmak en doğru olanı. Evet tüzük eskidir, evet çağın ve teknolojinin gerisinde kalmıştır ama içindeki bilgileri kaldırıp çöpe atamazsınız. Evet içinde çok fazla bilgi var ve evet uzun uzun okumak gerekiyor. Ne yapacaksınız.. okuyacaksınız...

"Sınavda buradan soru çıkmaz", "cezai yaptırımı yoktur", "müfettişler tüzükten alıntı yapmaz" gibi kendini kurtarma söylemleri ile bir yerlere varmak ne kadar mümkün acaba?

Saygılarımla

ay_iz bu yazıya teşekkür etti.
  3. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Baran Bey kusura bakmayın ama hala tüzüğü kaldırmak için bakanlar kurulu vs. .vs.. gibi bahanelere sığınıyorsunuz.
    Lütfen hukuğu beni tanımadan bana öğretmeyiniz. Ben avukatlara dilekçe yazıp mahkeme kazanmış biriyim. Hatta bir ağır ceza davasında dosyaya avukat adı ile dilekçe koyup berat kararı çıkmasına yardımcı oldum.
    bahsettiğiniz tüzükler 4857 nin geçici 2 nci maddesi gereği yürürlükteydi. 6331 de geçici 2 inci maddeyi kaldırınca tüzük felan kalmadı ortada..
    dediğiniz gibi, tüzük hala geçerli bir dayanak ve bilimsel bir araştırma kaynağı olabilir, ama bilmediğiniz birşey daha tüzüklerin kendi içerlerinde çelişkilerle dolu olduğudur. bir tüzük yüksekte çalışmalarda 3 mt sonrası kemer, diğer tüzük 4 mt sonrası kemer kullanılmalı der..
    sonuç olarak yönetmelikler hala yetersiz.. bu çok açık.. tüzüklerde olanlar hala yönetmeliklerde yok..
    ancak elektrik panolarının altına yalıtkan paspas konması mecburidir. dayanağı olsada olmasada bu bir igu önlemidir..
    Sizin de dediğiniz gibi hala tüzüklere bakara könlem alan igu vardır. Zira yönetmelikler gerçekten yeterli değildir.
    Ama lütfen tüzükler hala yütütlükte, siz nasıl igu sunuz vs.. demeyin.. ve lütfen bir avukata sorun, öyle konuşalım sizinle..
    Saygılar..

Recep GÜLER bu yazıya teşekkür etti.
  4. Zeliha...

Zeliha... TÜİSAG Üyesi

;):alkış:::-(( yeni duydum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. senk

senk TÜİSAG Üyesi

Epoksi boya konusu neye bağlandı bilemiyorum ama biz en iyisi tevzi panosunu oradan kaldıralım....;)

6. Serhat Selim YILMAZ

Serhat Selim YILMAZ TÜİSAG Üyesi

Tüzük iptal ise biri bana merdiven en,boy ve genişlikleri hakkında yönetmelik önerebilir mi?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. turanmst

turanmst TÜİSAG Üyesi

epoxy boya ile yalıtım olurmuş arkadaşlar, ama bunu firma bi lab. ta kanıtlamış olması gerek ve pratikte te epoxy boyanın içerisinde bolmiktarda poly türevleri var yani mantıksal bence

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  8. Alkan Emir

Alkan Emir TÜİSAG Üyesi

birbirinizi sanal ortamlarda kırmanıza hiç gerek yok, güçlerimizi birleştirelim tokuşturmayalım, zaten mesleğimiz ayaklar altında perişan durumda, bilgili olmak ve yön vermek çok güzel, her kişi kendine göre donanımlıdır bence.

Epoksi meselesi doğru ise bizlere paspas sarfiyatından kurtaracaktır.
    Tartışma netleşmedi galiba.

9. Alkan Emir

Alkan Emir TÜİSAG Üyesi

şöyle bir ürün var ve bana çok mantıklı geldi, teknik dataları okurmusunuz.

Ekli Dosyalar:

erkanersoy bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica